Hybrydowy napęd wozu paszowego V-Mix
Firma Bernard van Lengerich Maschinenfabrik (BvL) opracowała wóz paszowy z napędem hybrydowym, łączącym tradycyjny silnik Diesla z modułem elektrycznym. Współpraca ze szwajcarską firmą Kurmann Technik AG pozwoliła stworzyć system, który może pracować zarówno stacjonarnie na napędzie elektrycznym, jak i mobilnie, wykorzystując silnik spalinowy.
Taki układ pozwala zoptymalizować zużycie energii – tryb elektryczny doskonale sprawdza się podczas mieszania, które jest najbardziej energochłonnym etapem, natomiast napęd spalinowy wykorzystywany jest do przemieszczania zestawu i zadawania paszy.
Znaczące oszczędności w zużyciu paliwa
Hybrydowy V-Mix obniża koszty energii dzięki zmniejszeniu zużycia oleju napędowego nawet o dwie trzecie w porównaniu z tradycyjnym napędem na WOM. Co więcej, badania pokazują, że emisja dwutlenku węgla może spaść o połowę.
System umożliwia mieszanie do 4,5 t paszy w trybie elektrycznym, co wymaga dostępu do zasilania o mocy 63 A. Dla gospodarstw, które dysponują odpowiednią infrastrukturą z instalacją fotowoltaiczną, może to być atrakcyjna alternatywa pozwalająca znacznie ograniczyć koszty przygotowania TMR.
Elastyczność i możliwość modernizacji
Hybrydowa technologia jest dostępna w wielu modelach z serii V-Mix i można ją zainstalować zarówno w nowych, jak i starszych wozach paszowych. Opcjonalnie producent oferuje także agregat hydrauliczny, który umożliwia korzystanie, np. z przenośnika taśmowego w trybie elektrycznym.
Czy hybrydowy V-Mix jest rozwiązaniem dla Twojego gospodarstwa?
Decyzja o wdrożeniu hybrydowego systemu napędu zależy od potrzeb danego gospodarstwa. Wóz paszowy V-Mix sprawdzi się tam, gdzie proces mieszania jest intensywny, a dostęp do odpowiedniej instalacji elektrycznej pozwala na pełne wykorzystanie jego możliwości.
Nowoczesne technologie, takie jak hybrydowy V-Mix, mogą pomóc obniżyć koszty przygotowania paszy i jednocześnie zredukować wpływ na środowisko. Czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim gospodarstwie? To zależy od indywidualnych potrzeb i od tego, czy w gospodarstwie są odnawialne źródła energii.
opr. aj