Dla jakich gospodarstw jest nowy model kultywatora SMS Severit?
W Europie, w tym także w Polsce rolnicy stawiają na coraz większe maszyny, a do nich potrzebne są coraz szersze narzędzia uprawowe. Czeska firma SMS jest tego świadoma i wprowadza do portfolio 12-metrowy kultywator Severit G 1200, który skierowany jest głównie do gospodarstw wielkoobszarowych, spółdzielni rolniczych lub usługodawców.
- Wprowadzony model przechodzi obecnie końcową fazę testów, w której dopracowujemy ostatnie szczegóły, ale zainteresowane strony mogą już teraz go zamówić – mówi Petr Jirsa, dyrektor zarządzający SMS CZ.
Jak transportować 12-metrowy kultywator SMS Severit?
Masa kultywator Severit G 1200 wynosi 10 t, a minimalna moc ciągnika wymagana do pracy z kultywatorem wynosi ok. 320 KM. Gabaryty narzędzia oraz jego masa sprawiają, że producent zdecydował się na konstrukcję półzawieszaną. Kultywatora ma 4 pracujące niezależnie segmenty, co ma zapewniać dobre kopiowanie terenu. Siłowniki hydrauliczne składają Severit G 1200 w przód do pozycji transportowej. Podczas pracy koła służące do transportu maszyny znajdują się przed sekcjami roboczymi.
Mniej przejazdów lepsza struktura gleby
Producent twierdzi, że jeden przejazd wystarczy by rozbić bryły i wyrównać oraz przygotować glebę do siewu. Tylko jeden przejazd ogranicza koszty paliwa oraz pracowników, a co ważniejsze gleba nie jest nadmiernie zagęszczana kołami ciągnika. Kultywator może pracować z prędkością 15 km/h, co również powinno się przełożyć na efektywność rozbijania brył na ciężkich glebach.
Jakie rodzaje elementów roboczych są w kultywatorze SMS Severit?
Uniwersalność zastosowania kultywatora zapewnia szeroki wybór elementów roboczych – gleby i jej stan są w wielu krajach bardzo zróżnicowane. Wychodząc naprzeciw wymaganiom rolników firma SMS umożliwia wybór spośród 3 typów wałów i 2 typów redlic. Duży prześwit między ramą a elementami roboczymi ma ograniczać zapychanie się kultywatora.
Bartłomiej Dróżdż