StoryEditor

Co oferuje nowy rozdrabniacz łęcin Grimme Toppa?

Grimme wprowadza nowy rozdrabniacz łęcin, który zaskakuje możliwościami. Co oferuje Toppa?
15.03.2024., 10:15h

W zależności od uprawianej rośliny rolnicy potrzebują specjalistycznego sprzętu. W przypadku produkcji ziemniaka jedną z takich maszyn jest rozdrabniacz łęcin, i tu właśnie pojawia się Grimme ze swoim nowym produktem jakim jest Toppa. Co oferuje rozdrabniacz łęcin oraz co w nim wyjątkowego?

image
Rozdrabnianie łęcin ziemniaków.
FOTO: Grimme

Wielkość maszyny dostosowana do potrzeb rolnika

Grimme przygotowało wiele wariantów rozdrabniacza Toppa. Występuje on w kilku wersjach szerokości roboczej i można go zawiesić tylko na przednim TUZ lub tylko na tylnym TUZ, ale ma również opcję uniwersalnego zawieszenia z przodu lub z tyłu ciągnika. W przypadku czołowego rozdrabniacza Toppa, jedynym ograniczeniem może być brak przedniego WOM w ciągniku.

W jakich szerokościach roboczych występuje rozdrabniacz Toppa?

Grimme Toppa dostępny jest w wersjach 2-, 4-, 6- i 8-rzędowych. Modele 2- i 4-rzędowe mogą pracować również na przodzie ciągnika. W przypadku dwóch największych rozdrabniaczy łęcin dostępne są wersje Combi, które przystosowane są do pracy wraz z maszyną na przodzie ciągnika. Wariant 6 rzędowy występuje jedynie w układzie Combi.

image
Zestaw przedniego i tylnych rozdrabniczacy Grimme Toppa.
FOTO: Grimme

RidgeRunner – wał zagęszczający ma chronić bulwy przed zielenieniem

Do każdego rzędu można dodatkowo zamontować system o nazwie RidgeRunner – to nic innego jak zestaw kół dogniatających, których zadaniem jest zagęszczenie wierzchołka redliny. Jak informuje Grimme, toczące się gumowe koła są samoczyszczące. Nacisk elementów dogniatających można ustawić indywidualnie dla każdego rzędu. Dzięki zastosowanej sprężynie wartość nacisku wynosi od 5 do 25 kg.

image
FOTO: Grimme

Zespół tnący dopasowany do kształtu redliny

Jak podaje producent maszynę wyposażono w typowy bijak Grimme. Ze względu na dopasowanie go do kształtu redliny zapewniać ma precyzyjne, równomierne i czyste ścięcie łęcin.

image
Terminal obsługowy rozdrabniacza Grimme Toppa.
FOTO: Grimme

Zoptymalizowany układ bijaków wpisuje się w panujący trend na coraz większe redliny. Wewnętrzną stronę obudowy bijaka otulono polietylenową wykładziną – chroni to element roboczy przed, przyklejająca się glebą.

image
Rozdrabnianie łęcin ziemniaków.
FOTO: Grimme

Regulacja wysokości rozdrabniacza łęcin Toppa

Wysokość roboczą rozdrabniacza łęcin Grimme Toppa reguluję się za pomocą TUZ oraz kołami podporowymi. Wysokość kół podporowych regulowana jest mechanicznie bądź hydraulicznie.

oprac. Bartłomiej Dróżdż

27. maj 2024 21:26