StoryEditorKombajny zbożowe

Nowości w kombajnach Fendt Ideal

W roku modelowym 2023 dostępne będą liczne nowości w dużych kombajnach zbożowych Fendt serii Ideal.
30.08.2022., 10:00h

Na międzynarodowej konferencji prasowej Fendt pokazał wiele nowości. Zacznijmy od kombajnów – obejmują one m.in. automatyczne zarządzanie na uwrociach Variotronic Turn Assistant, co zwiększy precyzję zbioru. Będą też nowe długości i wysokości rury rozładowczej, a także usprawnienia kabiny, zwiększające komfort pracy.

Cenny czas na uwrociach

Na dużych areałach czas jest bezcenny, w tym istotne znaczenie ma to jak szybko maszyna zawróci zwłaszcza z hederem o dużej szerokości roboczej. Zoptymalizowane i całkowicie automatyczne zarządzanie na uwrociach odciąża kierowców, oszczędza cenny czas oraz przyczynia się do większej ogólnej wydajności podczas zbioru. Takie zadanie stoi przed asystentem Fendt Variotronic Turn Assistant w kombajnach Ideal.

Asystent samoczynnie nawraca kombajnem zbożowym zgodnie z obliczonymi i wyznaczonymi wcześniej zadaniami. W zależności od trybu kombajn zbożowy obrabia pole w małych sekcjach, rura wyładowcza znajduje się zawsze po stronie skoszonej powierzchni pola.

Ułatwia to wysypywanie podczas jazdy. W przypadku zastosowań z wąskimi szerokościami roboczymi lub w kukurydzy do wyboru jest nawrót Keyhole. Jeśli kilka kombajnów zbożowych pracuje na jednej powierzchni, nawroty U-Turn wspomagają pracę.

Fendt Variotronic Turn Assistant zapobiega niedokładnym nawrotom, pozwala oszczędzić cenny czas i odciąża kierowcę. Nie ma niepotrzebnych przejazdów i manewrowania, co chroni glebę i zmniejsza zużycie paliwa.

image
FOTO:

Długość rury i wysokość rozładunku w kombajnie Fendt Ideal

Już teraz kombajny mogą mieć różne długości rury wyładowczej w Fendt Ideal 7 m (S), 8,40 m (M) i 9,90 m (L). Zastępują one obecne rury 7,60 m, 9,15 m i 10,60 m. Wysokość wysypu wynosi odpowiednio 4,55 m, 4,95 m lub 5,35 m. W zależności od przyrządu żniwnego i długości rury, ciągnik może jeździć nad pokosem lub obok niego, a wysokie przyczepy są precyzyjnie i szybko załadowywane również na pagórkowatym terenie. Nowe długości rur rozładowczych są dostępne dla modelu Streamer 140 i 210. Jeśli chodzi o nowe wysokości rur wyładowczych są stosowana wyłącznie w modelu Streamer 210.

Mocny napęd gąsienicowy

Aby również na terenie pagórkowatym i przy dużej prędkości jazdy uzyskać maksymalną trakcję i moc napędu, od roku modelowego 2023 dostępny jest napęd Heavy Duty do kombajnów zbożowych z gąsienicowym mechanizmem jezdnym. Połączenie większej pompy hydraulicznej i większego silnika hydraulicznego udostępnia większą moc napędu również w miejscach pagórkowatych lub przy dużych prędkościach, w szczególności podczas ciągnięcia z zaczepionym wózkiem przyrządu żniwnego. Napęd jezdny Heavy Duty jest dostępny dla modelu Fendt Ideal 8T, 9T i 10T.

Dla Fendt Ideal już teraz dostępne są nowe kombinacje taśmy gąsienicowej i opon. W przyszłości dostępna będzie taśma gąsienicowa o szerokości 30"/76 cm lub przednie opony o rozmiarze 800/70R38 z oponami tylnymi o rozmiarze 520/85R30. Ze względu na takie połączenie szerokość zewnętrzna wynosi 3,49 m. Proporcja między średnicą a szerokością opon zwiększa powierzchnię kontaktu z podłożem. Zmniejsza to nacisk na glebę i zwiększa możliwość manewrowania dzięki większemu skrętowi kierownicy.

Kilka kolejnych modyfikacji kombajnu Fendt Ideal

Lepsze tłumienie hałasu, nowe półki i nowa lodówka to niektóre elementy zmodyfikowane w znanej kabinie Fendt VisionCab. Lepsza izolacja kabiny obniża poziom hałasu o 3 decybele do 74 db podczas pełnego obciążenia. Na podłokietniku dostępne są teraz dwa gniazdka ładowania USB oraz drugi uchwyt terminala.

Napęd przyrządu żniwnego dla zmiennych prędkości, znany z kombajnów Fendt Ideal 9 i 10, można zamawiać teraz również dla Fendt Ideal 7, 7T, 8, a także Fendt Ideal 8T.

Nowa obudowa układu spalinowego jest seryjnie montowana w maszynach Fendt Ideal 8, 9 i Ideal 10 z silnikiem MAN. Nowa modyfikacja chroni lepiej przed pyłem i brudem, zmniejszając w ten sposób nakłady na konserwację oraz czyszczenie do minimum.

oprac. jj

23. czerwiec 2024 08:02