StoryEditor

Nowe, wąskie ciągniki Deutz-Fahr 5080 DF/DS/DV Ecoline

Deutz-Fahr informuje o nowych modelach ciągników 5080 DF/DS/DV Ecoline, o szerokości zewnętrznej od 1,15 do 1,65 m, które przeznaczone są do pracy w sadach i winnicach.
08.05.2023., 18:26h

Producent mówi o zachowaniu atrakcyjnej dla klienta ceny i zredukowanych kosztach konserwacji. Nowy silnik FARMotion 35 spełnia wymogi normy emisji spalin Stage V, bez konieczności stosowania płynu AdBlue. Wszystkie wersje modelowe serii Ecoline są dostępne z 4-słupkową kabiną i składaną ramą bezpieczeństwa ROPS. Kabiny modeli 5080 DF/DS/DV Ecoline są dostępne w trzech różnych szerokościach i wymiarach nadkoli. W każdym przypadku maksymalna wysokość nie przekracza 2,5 metra, co ułatwia przejazd przez niższe bramy wjazdowe hal i budynków. Poza tym modele Ecoline mogą wykonywać prace komunalne.

Zużycie paliwa

Modele 5080 DF/DS/DV Ecoline mają nowoczesny silnik FARMotion 35, który zapewnia optymalne osiągi i małe zużycie paliwa. Jednostka napędowa ma hydrauliczną, automatyczną regulację luzów zaworowych. Nominalna prędkość obrotowa wynosi 2200 obr./min. Jednocześnie utrzymano wydłużone do 600 godzin okresy między przeglądami. Dzięki małemu zużyciu paliwa i zbiornikowi o pojemności do 95 litrów, nawet wielogodzinne prace nie wymagają częstego uzupełnienia paliwa.

Wiele biegów

Modele 5080 DF/DS/DV Ecoline mogą być wyposażone w przekładnie sterowane w pełni mechanicznie lub skrzynie z półbiegami Powershift zmienianymi za pomocą przycisków. Podstawowa wersja napędu ma 30+15 przełożeń z reduktorem (dwukrotnie większa liczba przełożeń do jazdy do przodu). W najbardziej rozbudowanej wersji operator ma do dyspozycji 45+45 przełożeń i 3 półbiegi Powershift na każdym biegu głównym. Półbiegi zmieniane są za pomocą przycisków, pod obciążeniem.

Zredukowane obroty silnika

Oferta obejmuje rewers mechaniczny lub elektro-hydrauliczny. Wersja z rewersem elektro-hydraulicznym Powershuttle ma jednocześnie funkcję Stop&Go i przycisk sprzęgła ComfortClutch na dźwigni zmiany biegów. Niezależnie od wersji napędu, ciągniki Ecoline osiągają prędkość maksymalną 40 km/godz. Dodatkowo - modele 5080DF Ecoline i 5080DS Ecoline oferują możliwość jazdy z maksymalną prędkością, przy zredukowanej prędkości obrotowej silnika. We wszystkich wersjach modelowych, WOM uruchamiany jest progresywnie przez sprzęgło elektrohydrauliczne. Ciągniki oferują prędkości wałka: 540-540ECO. Dostępna jest konfiguracja z trzema prędkościami wałka: 540-540ECO-1000, z wałkiem zsynchronizowanym (540-540ECO-Synchro). Jedną z opcji wyposażenia jest także przedni WOM 1000.

image

Oferta obejmuje rewers mechaniczny lub elektro-hydrauliczny. Wersja z rewersem elektro-hydraulicznym Powershuttle ma jednocześnie funkcję Stop&Go i przycisk sprzęgła ComfortClutch na dźwigni zmiany biegów.

FOTO: Deutz-Fahr

Wydajna hydraulika

Układ hydrauliczny w standardzie ma dwie pompy hydrauliczne: pompa główna o wydajności 54 l/min (lub opcjonalnie 64 l/min) jest dedykowana do zasilania podnośnika i rozdzielaczy hydraulicznych, a pompa pomocnicza o wydajności do 45 l/min (w zależności od konfiguracji wyposażenia) zasila układ kierowniczy. Z tyłu standardowo montowany jest rozdzielacz z trzema obwodami hydraulicznymi i wolny spływ. W maksymalnym wyposażeniu, modele Ecoline mogą mieć maksymalnie 2 obwody z gniazdami zamontowanymi przy słupku kabiny z przodu. Podnośnik oferuje udźwig do 2800 kg w modelu 5DF Ecoline i 2600 kg w 5DS/DV Ecoline. We wszystkich modelach tylny podnośnik występuje w wersji sterowanej mechanicznie i elektronicznie. W przypadku EHR, przyciski do sterowania ruchem ramion montowane są także na błotnikach kabiny. Opcjonalnie dostępne są stabilizatory hydrauliczne i podnośnik przedni 1500 kg.

Adaptacyjny układ amortyzacji kół przednich

Elektrohydrauliczne sterowanie włączaniem napędu na przednie koła i 100% blokadą obu mechanizmów różnicowych jest standardem (opcjonalnie dostępne ze sterowaniem automatycznym). Modele Ecoline mają układ hamulcowy na cztery koła z tarczami w kąpieli olejowej na wszystkich czterech kołach. Oprócz klasycznej osi przedniej dostępne jest również wielowahaczowy, hydropneumatyczny, adaptacyjny układ amortyzacji kół przednich, który optymalizuje komfort i osiągi w zależności od prędkości jazdy i kąta skrętu kół. Specjalne czujniki i dedykowana centralka ECU umożliwiają utrzymanie optymalnej charakterystyki amortyzacji w trakcie jazdy. Dzięki temu, modele Ecoline zachowują dużą stabilność, komfort i precyzję prowadzenia w trudnym terenie i w trakcie jazdy po drodze.

Zaawansowane ciągniki

Marka Deutz-Fahr, wprowadzając nowe modele 5080 DF/DS/DV Ecoline, uzupełnia ofertę produktową w zakresie maszyn dedykowanych do prac w sadach, w winnicach i firmach komunalnych. Pełna gama modeli Deutz-Fahr w tej klasie maszyn obejmuje zaawansowane ciągniki serii 5DF/5DS/5DV TTV z napędem bezstopniowym (moc 91 - 126 KM) i ciągniki serii 5DF/5DS/5DV z napędem Powershift (moc 91 - 116 KM). Modele 5DF/5DS/5DV Ecoline stanowią dopełnienie oferty o wersję budżetową.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Deutz-Fahr

13. czerwiec 2024 15:31