StoryEditor

Jakie zmiany Develon wprowadził w nowych minikoparkach DX17Z-7 i DX19-7?

Firma Develon (dawniej Doosan Construction Equipment) wprowadziła na rynek nowe minikoparki DX17Z-7 ze zredukowanym promieniem obrotu oraz standardową DX19-7. Co zmieniło się w nich w porównaniu z dotychczasowymi modelami?
11.02.2024., 09:48h

Obydwa modele są zgodne z normą Stage V i w porównaniu z maszynami poprzedniej generacji odznaczają się zwiększoną wydajnością, wszechstronnością, komfortem pracy i łatwiejszą konserwacją.

Oba modele napędzane są zgodnym z normą Stage V silnikiem Diesla Kubota D902, którego moc wyjściowa brutto została zwiększona o 20% i wynosi 12,1 kW (16,2 KM) przy 2400 obr./min. Oprócz tego silnik charakteryzuje się o 25% wyższą pojemnością skokową oraz o 29% wyższym momentem obrotowym równym 54,6 Nm przy 1900 obr./min, co przekłada się na wysoką ogólną niezawodność oraz mniejsze obciążenie silnika i innych podzespołów. Jak wyjaśnia dostawca sprzetu: poza większą wydajnością, silnik Kubota D902 słynie z dużej niezawodności, łatwej konserwacji i długiego okresu eksploatacji.

image

Konstrukcja platformy oraz nowe nadwozie modeli DX17Z-7 i DX19-7, wykonane w nowej, wspólnej stylistyce charakterystycznej dla serii minikoparek nowej generacji Develon.

FOTO: Doosan

Kompaktowe wymiary i osłony siłowników

Konstrukcja platformy oraz nowe nadwozie modeli DX17Z-7 i DX19-7, wykonane w nowej, wspólnej stylistyce charakterystycznej dla serii minikoparek nowej generacji Develon, zapewniają większą trwałość i niezawodność. Dzięki kompaktowym wymiarom obydwie maszyny nadają się do prac w ograniczonych przestrzeniach na placach budowy, w terenie oraz w projektach z obszaru użyteczności publicznej.

Zarówno DX17Z-7, jak i DX19-7, są standardowo wyposażone w wysięgnik o długości 1,75 m i ramię o długości 1,03 m. W wyposażeniu opcjonalnym obu modeli dostępne jest dłuższe ramię o długości 1,23 m. Model DX17Z-7 w standardzie ma odlewaną przeciwwagę o masie 180 kg. Dodatkowa przeciwwaga o masie 85 kg przeznaczona jest do użytku z opcjonalnym, dłuższym ramieniem. Promień obrotu tylnej części modelu DX17Z-7 został zmniejszony o 6,5% i w porównaniu z poprzednią wersją wynosi tylko 645 mm. W przypadku korzystania z 85-kilogramowej przeciwwagi promień obrotu tylnej części zwiększa się do 720 mm. Zintegrowana odlewana przeciwwaga o masie 65 kg jest w standardowej wersji DX19-7 i wersji z dłuższym ramieniem.

Zespół przedni modeli DX17Z-7 i DX19-7 zabezpieczony jest osłonami siłowników, które zapewniają ochronę przed kolizjami i wszelkimi rodzajami uszkodzeń. Optymalnie ułożony wąż hydrauliczny przebiega przez konstrukcję wysięgnika i jest przez nią chroniony. Dzięki temu maleje ryzyko uszkodzenia i awarii węża, zminimalizowane zostaje zapotrzebowanie na naprawy i przestoje, a produktywność i wydajność sprzętu rosną.

Elastyczny układ hydrauliczny

W standardzie dostępny jest jedno- i dwukierunkowy przepływ proporcjonalny z łatwym dostępem do zaworu selekcyjnego. Przepływ można kontrolować za pomocą pokrętła umieszczonego na prawym joysticku, co poprawia jakość kontroli i zwiększa wygodę operatora. W obu modelach dostępna jest linia pod szybkozłącze hydrauliczne. Operator może przejść na korzystanie z szybkozłącza, naciskając przycisk bezpieczeństwa na lewej konsoli. W efekcie na 5-calowym wyświetlaczu cyfrowym w kabinie pojawia się komunikat dla operatora, który może nacisnąć przycisk na prawym joysticku, aby uruchomić szybkozłącze.

Koparki DX17Z-7 i DX19-7 wyposażone są w wysuwane gąsienice o szerokości 230 mm z możliwością automatycznego zmniejszenia odległości między gąsienicami z 1290 mm do 994 mm. Obydwie maszyny mają składany lemiesz. W ten sposób operatorzy mogą dostosować szerokość i wymiary minikoparek do jazdy w wąskich przestrzeniach. Służy do tego inny przełącznik, który umożliwia wyregulowanie szerokości gąsienic za pomocą dźwigni lemiesza. Regulacja szerokości pozwala operatorom bardziej równomiernie rozłożyć obciążenie, zmniejszając nacisk na podłoże i zapewniając większą stabilność podczas kopania lub podnoszenia. Wysuwane gąsienice ułatwiają również transport.

Model DX17Z-7 dostępny jest w wersji z daszkiem, DX19-7 natomiast może zostać wyposażony w daszek lub kabinę.

Bezpieczeństwo pracy

Lampy LED i lampa ostrzegawcza, również standardowe w obu modelach, zapewniają bezpieczeństwo przez poprawę widoczności oraz alarmowanie innych osób na terenie budowy. W ten sposób tworzą bezpieczne i komfortowe środowisko pracy niezależnie od warunków oświetlenia. Model DX17Z-7 jest standardowo wyposażony w lampę LED zamontowaną na wysięgniku, model DX19-7 z kolei ma jedną lampę na wysięgniku (w wersji z daszkiem/kabiną), a drugą na tylnej sekcji kabiny.

Więcej informacji o sprzęcie budowlanym firmy Doosan można znaleźć na stronie: DevelonMaszyny budowlane.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Doosan

18. czerwiec 2024 18:57