StoryEditor

Nowatorska zgrabiarka Samaszu i Sieci Badawczej Łukasiewicz

Ta nowa maszyna jest w pełni zautomatyzowana, ma system rejestracji zebranego plonu i GPS. Zgrabia szybko i precyzyjnie, dając czysty zbiór
29.05.2023., 17:00h

Samasz informuje, że wśród krajowych producentów zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe to nowość. Maszyna jest w pełni zautomatyzowana, wyposażona w system rejestracji zebranego plonu i GPS. Została zaprojektowana w dwóch wersjach: dwu- i trzysegmentowej.

Urządzenie składa się z trzech podstawowych zespołów: podbieracza, przenośnika taśmowego z zespołem kopiującym teren i ramy z układem kołowym. Prędkości obrotowe podbieracza i przenośnika taśmowego są synchronizowane automatycznie, w zależności od prędkości roboczej i ilości zbieranego materiału. Ich napędem steruje algorytm, dzięki temu zgrabiarka pracuje szybciej i bardziej efektywnie, skracając czas zbioru.

Czysty zbiór

W porównaniu do klasycznych zgrabiarek karuzelowych, w podbieraczowo-taśmowych uzyskuje się dobrze podsuszony lub suchy materiał pozbawiony kamieni, ziemi i piachu. W pokosie zostaje za to wiele drobnych, ale cennych składników odżywczych roślin, np. lucerna. Trzeba też dodać, że zgrabiarki karuzelowe zazwyczaj je odrzucają. Dzięki temu rolnicy mogą uzyskać suchy lub podsuszony materiał paszowy, z którego otrzymają wysokiej jakości pełnowartościową karmę dla zwierząt.

image

Samasz informuje, że wśród krajowych producentów zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe to nowość. Maszyna jest w pełni zautomatyzowana, wyposażona w system rejestracji zebranego plonu i GPS.

FOTO: Samasz

Monitorowanie zebranego plonu

Zgrabiarki są też wyposażone w nowatorski system monitorowania zebranego plonu, złożony z kamery 3D i oświetlacza punktów podczerwieni. Pozwala on na zmniejszanie prędkości podbieracza i taśmy transportowej, gdy urządzenie przejeżdża przez obszar z mniejszą ilością siana. Dzięki temu oszczędza się energię i koszty eksploatacji. Gromadzi on również informacje o zebranym materiale. Co ważne, są one sychnronizowane z danymi o położeniu zgrabiarki na polu, rejestrowanymi przez system GPS. To pozwala tworzyć cyfrową mapę plonów. Dzięki niej wiadomo, która część użytku zielonego jest bardziej wydajna, a która mniej.

– To innowacyjne rozwiązanie – mówi Tomasz Szulc, zastępca dyrektora Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. – Mapa plonów pozwala lepiej planować przyszłe nawożenie lub inne zabiegi agrotechniczne. Idealnie wpisuje się to w potrzeby rolnictwa precyzyjnego, a także zrównoważonej produkcji, bezpiecznej dla środowiska i przynoszącej zysk rolnikowi – dodaje.

Duża szerokość robocza

Zgrabiarka dwusegmentowa ma szerokość roboczą ok. 9 m, a trzysegmentowa ok. 11,8 m. W ciągu godziny mogą zebrać materiał w pokos odpowiednio z obszaru 13 i 18 ha. – Wydajnością, jakością i trwałością zaprojektowana przez nas zgrabiarka nie odbiega od produktów oferowanych przez światowych liderów. Dodatkowe funkcjonalności sprawiają, że jest produktem wyjątkowym – podkreśla Tomasz Szulc.

Zgrabiarka trafiła już na rynek. Produkuje ją firma Samasz, która wraz z Łukasiewicz – PIT uczestniczyła w projekcie. Urządzenie zostało zaprezentowane po raz pierwszy na targach Agro Show w Bednarach w 2021 roku. Od tego czasu otrzymało już kilka branżowych nagród.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Samasz

19. maj 2024 12:29