StoryEditor

Nie odbędzie się tegoroczna edycja jednych z największych targów rolniczych w Europie! Dlaczego?

Informacja nie pojawiła się jeszcze na oficjalnej stronie organizatora targów, ale już wiadomo, że jesienią nie odbędą się jedne z najważniejszych europejskich targów rolniczych. Przyczyny wydają się być oczywiste, bo targi miały odbyć się w…
09.02.2024., 06:00h

Odwołano targi SIMA 2024?

Jeśli nie zaplanowałeś jeszcze wyprawy do Paryża na targi SIMA w listopadzie, to nie masz się o co martwić. Największe Francuskie targi rolnicze nie odbędą się w 2024 roku. Nie ma jeszcze konkretnej daty, ale kolejna edycja planowana jest na 2026 rok.

Axema podała informacje o odwołaniu targów SIMA

Na stronie internetowej targów SIMA próżno jeszcze szukać oficjalnej informacji, ale Axema, francuskie stowarzyszenie producentów maszyn rolniczych, twierdzi, że nie odbędzie się wystawa, która miała trwać od 24 do 27 listopada w kompleksie wystawienniczym Paris Nord Villepinte.

Dlaczego nie odbędą się targi SIMA w Paryżu?

Po ostatnich strajkach rolników we Francji, Niemczech, a obecnie także w Polsce nie trudno się domyślić jakie są nastroje w całej branży rolnej. Głównymi przyczynami jest nie tylko import płodów rolnych z Ukrainy, ale również nieracjonalne przepisy, narzucane przez Unię Europejską. Sfrustrowani niskimi cenami towarów i nadmiernymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, francuscy rolnicy w dalszym ciągu blokują drogi w dużej części kraju. Protestują także rolnicy w Niemczech i w Polsce. Brak optymizmu i nadziei na poprawę sytuacji w niedalekiej przyszłości, wyraźnie odbija się na rynku maszyn, który notuje spadek sprzedaży maszyn.

Coraz mniej wystawców na targach

Kolejnym powodem odwołania tegorocznej edycji SIMA może być również spadek zainteresowania ze strony wystawców. Zeszłego lata zarówno John Deere, jak i Pöttinger oświadczyły, że nie wezmą udziału w targach Sima 2024. Możliwe, że w ich ślady poszli kolejni producenci maszyn rolniczych.

Spadek zainteresowania targami SIMA

To nieco ironiczne, że przeniesienie terminu francuskiej wystawy z (tradycyjnej już) końcówki lutego na listopad, przyniosło skutek odwrotny do zamierzonego. Liczba odwiedzających pierwszą listopadową edycję wystawy SIMA w 2022 roku spadła o jedną trzecią, do 153 tysięcy. Z kolei włoskie targi EIMA w Bolonii w 2022 roku odwiedziło prawie 330 000 osób. Dla porównania, liczba odwiedzających targi Agritechnica – największą wystawę rolniczą w Europie, przekroczyła 473 tysiące.

image

W tym roku nie odbędą się listopadowe targi rolnicze SIMA w Paryżu.

FOTO: Jakubek

Zbyt dużo imprez rolniczych w listopadzie?

Z powodu targów Agritechnica (odbywających się w listopadzie w lata nieparzyste) i EIMA (w listopadzie w latach parzystych) firmy mają pracowity przedostatni miesiąc w roku. Prawdopodobnie kolejne duże międzynarodowe wydarzenie w tym samym miesiącu, powoduje ogromne obciążenie budżetów i zasobów producentów maszyn.

Co dalej z wystawą SIMA w Paryżu?

Plan organizatorów na kolejną edycją SIMA jest taki, aby „na nowo wynaleźć koło”. Ciekawe, co to będzie oznaczać w praktyce? Moim zdaniem wystawa mogłaby pozostać, ale raczej jako wydarzenie regionalne na francuskim rynku, a nie jako wystawa międzynarodowa. Pozostaje poczekać i obserwować losy tej imprezy.

S. Vale, profi international,
opr. aj

19. maj 2024 12:11