StoryEditor

Nie ma prądu... i jest prąd

W sytuacjach awaryjnych trudno obejść się bez własnego źródła zasilania. Zimą i przy silnych wiatrach awaria sieci elektrycznej może nas zaskoczyć. Warto być przygotowanym na taką okoliczność.
07.02.2023., 14:00h

Wybór agregatu prądotwórczego musi być podyktowany przede wszystkim celem zastosowania. Od tego zależy wyliczenie koniecznej mocy i wybór rodzaju stabilizacji napięcia, którą oferuje dany model agregatu. Do ważnych i najczęściej rozpatrywanych przed zakupem kryteriów należy też napięcie 230V (jedna faza), 400V (trzy fazy), czas pracy, zużycie paliwa, mobilność, trwałość i cena.

image

Agregat o mocy maks. 3 kW zasila większość domowych odbiorników codziennego użytku i w przypadku awarii sieci energetycznej zapewnia normalne funkcjonowanie życia rodzinnego.

FOTO:

Jakość prądu

Najważniejszym atrybutem agregatu prądotwórczego jest jakość produkowanego prądu i niezawodność. Jakość prądu wpływa na bezpieczeństwo i żywotność odbiorników, a niezawodność – na pewne zasilanie o każdej porze i w każdych warunkach. Te istotne parametry są pochodną zastosowanego w agregacie zespołu "silnik-prądnica".

– Często zgłaszają się do nas osoby poszukujące nowego agregatu, ponieważ ten wcześniej gdzieś kupiony nie spełniał oczekiwań. W praktyce okazało się, że zasilane nim oświetlenie nieustannie "migało", elektronarzędzia pracowały mniej sprawnie. Prawda jest taka, że agregat i prąd słabej jakości mogą doprowadzić do zniszczenia zasilanych odbiorników i w konsekwencji narazić na nieoczekiwane koszty. W produkowanych przez nas agregatach z serii EA, przeznaczonych przede wszystkim dla profesjonalistów, łączymy niezawodne silniki Honda z najlepszymi prądnicami dostępnymi na rynku – wyjaśnia Sebastian Brzozowski z firmy Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Sześć modeli

Jakość Honda zapewniają agregaty prądotwórcze EA rodzimej produkcji. To pięć modeli agregatów jednofazowych o mocy maksymalnej od 3 do 6,2 kW i jeden trójfazowy o mocy maksymalnej 3,7 kVA 230V/7 kVA 400V. Otwarta konstrukcja ramowa zapewnia efektywne chłodzenie, ułatwia konserwację i serwisowanie agregatu. Ze względu na otwartą konstrukcję pracują głośniej od bardzo dobrze wyciszonych agregatów Honda w obudowie, ale wartość mocy akustycznej agregatów EA zmierzona wg 2000/14/EC mieści się w zakresie 92,7-96,2 dB.

Agregaty EA są wyposażone w silniki benzynowe Honda GX200 lub GX390 i prądnice NSM lub Mecc-Alte. Seria agregatów EA obejmuje modele o mocy od 3 do 7 kW. Zależnie od mocy, rodzaju stabilizacji i liczby faz, mogą zasilać większość domowych odbiorników codziennego użytku (lodówki, telewizory, komputery, monitory, piece CO) oświetlenie, elektronarzędzia (wiertarki, szlifierki), a także kompresory i betoniarki. Są stosowane podczas prac remontowo-budowlanych, na terenach zieleni, w warsztatach, gospodarstwach rolnych oraz przez służby ratownicze, ale także stanowią dodatkowe i rezerwowe źródło prądu w domu. Agregaty z oznaczeniem "AVR" są wyposażone w Automatyczny Regulator Napięcia zapewniający utrzymanie znamionowych wartości napięcia i natężenia, służą do zasilania odbiorników wymagających zawansowanej stabilizacji napięcia.

A co z częściami zamiennymi?

Dostępność części zamiennych i serwisu jest jednym z kluczowych aspektów wyboru agregatu, zwłaszcza w przypadku urządzeń eksploatowanych intensywnie oraz w trudnych warunkach. Od szybkości napraw czy wymiany zużytych materiałów eksploatacyjnych zależy przebieg zaplanowanej pracy. Wszystkie agregaty EA są serwisowane w Polsce w szeroko rozbudowanej przez Aries Power Equipment sieci Autoryzowanych Punktów Serwisowych Honda. Tam są pod opieką fachowców zajmujących się także obsługą agregatów Honda, w których jest szybka dostępność elementów eksploatacyjnych, części zamiennych i usług serwisowych.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Aries Power Equipment

24. maj 2024 05:22