StoryEditorAlternatywne źródła energii

New Holland zaprezentował ciągnik T7 zasilany ciekłym metanem!

Na wystawie Tech Days w Phoenix w Arizonie CNH Industrial zaprezentował prototypowy model ciągnika New Holland T7.270 zasilanego LNG.
19.12.2022., 12:05h

Po wprowadzeniu do sprzedaży ciągnika New Holland T6.180 Methane Power z silnikiem na sprężony metan (CNG - ang. compressed natural gas) CNH Industrial nadal rozwija możliwości zastosowania paliw alternatywnych w pojazdach rolniczych. Podczas odbywającej się w Phoenix w Arizonie, wystawy Tech Day, producent zaprezentował kolejne dwa modele ciągników, które nie potrzebują oleju napędowego.

image
FOTO: New Holland

T7 Methane Power z dużym zasięgiem

O jednym z nich, modelu T4 z silnikiem elektrycznym, piszemy szerzej w artykule „Elektryczny New Holland T4 Electric Power już w 2023 roku!”. Drugą nowością był większy, bo 270-konny model T7.270 Methane Power zasilany LNG, czyli ciekłym (skroplonym) metanem (ang. liquified natural gas), który w porównaniu z CNG, jest bardziej kaloryczny (ma większą gęstość energii). W związku z tym zasięg nowo zaprezentowanego T7 Methane Power ma być 4-krotnie większy niż wprowadzonego niedawno do sprzedaży T6 Methane Power. Tym samym, LNG ma być również podstawą do rozszerzenia portfolio CNH Industrial.

image
FOTO: New Holland

New Holland T7.270 na CNG

Według CNH, prototyp T7 Methane Power LNG o mocy 270 KM zapewnia taką samą moc i moment obrotowy jak z konwencjonalnym silnikiem wysokoprężnym. Ponadto ma mieć taki sam zasięg nawet bez dodatkowych zbiorników. Takie rozwiązanie powstało przy współpracy z firmą Bennamann Ltd, brytyjskim ekspertem w dziedzinie wykorzystania metanu, którego część udziałów nabył w marcu 2021 koncern CHN Industrial.

Płynny metan w ciągniku New Hollan T7.270

Opatentowany, aktywnie sterowany temperaturą układ paliwowy w T7 obejmuje niskotemperaturowy zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej z izolacją próżniową, który ma kształt dokładnie taki sam jak zbiornik oleju napędowego w konwencjonalnym ciągniku. Opatentowane przez firmę Bennamann bezodpływowe kriogeniczne zbiorniki magazynowe utrzymują metan w stanie płynnym w temperaturze -162°C, umożliwiając transport i tankowanie LNG w terenie.

Silnik na ciekły metan

W ciągniku T7 Methane Power jest znany silnik FPT o pojemności 6,7 l, który jest dodatkowo wyposażony jedynie w prosty, trójdrożny katalizator. Dzięki niemu spełnia aktualne przepisy dotyczące emisji spalin, bez konieczności stosowania AdBlue.

image
FOTO: New Holland

Wygląd zewnętrzny T7 Methane Power

Z zewnątrz ciągnik jest natychmiast rozpoznawalny dzięki przeprojektowanej masce z podświetlanym logo New Holland, które, nawiasem mówiąc, znajduje się również na tylnych światłach. Całości dopełniają czarne felgi z połyskiem, nowy kolor "Clean Blue" oraz dach "Skydome" na całej długości, zapewniający lepszą widoczność i poczucie przestrzeni.

Nie znamy jeszcze daty wprowadzenia do sprzedaży modelu T7 Methane Power.

opr. aj

fot. firmowe

19. maj 2024 13:27