Wpływ zmian klimatycznych na rolnictwo
Jak na dłoni widać, że zmiany klimatu, ale też i polityczno-społeczne, sprawiają, że przed rolnictwem stają coraz większe wyzwania. Z jednej strony problemem jest walka z coraz bardziej dotkliwymi suszami, która wymaga poszukiwania rozwiązań pozwalających utrzymać a nawet zwiększyć żyzność gleb. Z drugiej dokuczają przerwane łańcuchy dostaw, powodujące mocny wzrost cen maszyn czy nawozów, które mogą pomagać w osiągnięciu wyższych plonów.
Specjaliści poszukują optymalizacji procesu nawożenia
Odpowiedzią są powstające w Polsce biogazownie, które:
► pozwalają zagospodarować odpady organiczne (zmniejszając liczbę tego co wcześniej trafiłoby na śmietnik),
► produkują biogaz ("zielone" źródła energii, alternatywne dla ropy czy węgla),
► ale wytwarzają także poferment (materiał, który możemy poddać recyklingowi).
Cenny produkt uboczny biogazowni
Tymczasem poznańscy naukowcy analizowali możliwość wykorzystania blisko 20 rodzajów tego produktu ubocznego biogazowni. Czy drogie nawozy możemy stworzyć lokalnie, w dodatku stosując tzw. podwójny recykling i zagospodarowując niepotrzebne odpady, jednocześnie wspomagając wzrost uprawianych roślin?
Wyjaśnia to prof. Witold Grzebisz z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na poniższym filmie
Najlepsi z natury 2.0
Film został zrealizowany w ramach projektu "Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
źródło: prof. Witold Grzebisz, Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii UPP, oprac. Jan Józefowicz