StoryEditor

Muzeum w Szreniawie – zajęcia dla dzieci od 3 lat aż po seniorów!

Zobacz jak cała rodzina może twórczo spędzić letni czas. Uwaga – obowiązują zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem
20.07.2024., 13:00h

Wszystkich głodnych wiedzy, lubiących podróże w nieznane, tych, którym bliska jest wieś i w sposób nietuzinkowy chcieliby spędzić swój wakacyjny czas, serdecznie zapraszamy na zajęcia letnie w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Komorniki koło Poznania).

Do końca sierpnia będą odbywały się warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży (pod opieką opiekunów) oraz do seniorów. Zajęcia rozpoczynać będą pogadanki, podczas których zaprezentowana zostanie część bogatych ekspozycji, wspaniale obrazująca zagadnienia, które będą wspólnie poruszane. Uwaga: W drugiej części spotkania, odbędą się różnego rodzaju aktywności.

image
Oprócz poznawania zwyczajów zwierząt będą też warsztaty m.in z lepienia prostych naczyń z glinki samoutwardzalnej.
FOTO: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie (koło Poznania)

1. Makatki, dzbanki i firanki, czyli spotkanie z rękodziełem ludowym

Zajęcia skierowane są do osób chcących twórczo spędzić czas. Jeśli lubicie poznawać nowe techniki plastyczne a sztuka gra w Waszych sercach, to ta oferta skierowana jest do Waszej grupy! Poziom trudności zostanie dostosowany do wieku uczestników warsztatów.

Czego dotyczą zajęcia?

Podczas tego spotkania uczestnicy usłyszą kilka ciekawych informacji o rękodziele ludowym. Przyjrzymy się słomianym pająkom, papierowym firankom i kolorowym makatkom. Jednak większość naszej uwagi skupimy na ceramice i to ona będzie główną bohaterką tych zajęć.

Co czeka na Waszą grupę?

Prezentacja podstawowych narzędzi do obróbki ceramiki: przyjrzymy się im

i opowiemy o zastosowaniu każdego z osobna.

Poznanie podstawowych rodzajów gliny: podczas zajęć dowiecie się czym różni się porcelana od kamionki.

Zapoznanie się (teoretycznie) z różnymi rodzajami modelowania gliny – od ugniatania w dłoniach, po pracę na kole garncarskim.

Lepienie prostych naczyń z glinki samoutwardzalnej: jest ona zamiennikiem glinki ceramicznej, który nie potrzebuje wypału. Liczymy, że poprzez warsztaty manualne zarazimy ceramicznym bakcylem uczestników warsztatów i będą oni wracać do tej techniki w zaciszu własnego domu. Serdecznie zapraszamy do twórczego spędzania czasu podczas warsztatów letnich w Szreniawie!

image
Te warsztaty kierowane są do wszystkich, którzy kochają zwierzaki.
FOTO: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie (koło Poznania)

2. Struktury natury (zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku 3 – 10 lat)

Czy Wasza grupa szuka fascynującej i edukacyjnej atrakcji? Chcielibyście zabrać dzieci na wyjątkowe zajęcia, które połączą naukę z zabawą ? W takim razie serdecznie zapraszamy Was do udziału w warsztatach "Struktury natury"! Przypominamy, że zajęcia skierowane są do najmłodszych gości naszego muzeum.

Czego dotyczą zajęcia?

Podczas zajęć dzieci będą miały okazję odkryć tajemnice świata roślin i ziół. Poprzez interaktywne zabawy, eksperymenty sensoryczne i praktyczne działania, uczestnicy będą zgłębiać różnorodność natury, poznawać historię wykorzystania roślin przez ludzi oraz rozwijać umiejętności manualne.

Co czeka na Waszą grupę?

Zbieranie ziół: Dzieci będą miały okazję zebrać aromatyczne polskie zioła, takie jak: mięta, rumianek, szałwia i melisa, oraz poznać ich zastosowania.

Edukacja na temat roślinności: Przez interaktywne prezentacje i dyskusje dzieci dowiedzą się o różnorodności roślinności oraz jej znaczeniu w życiu ludzi.

Zabawy sensoryczne: Poprzez dotyk, węch i smak dzieci będą eksplorować różne struktury i właściwości roślin, rozwijając jednocześnie swoje zdolności sensoryczne.

Tworzenie plastycznych obrazków: Dzieci będą miały okazję wyrazić swoją kreatywność poprzez tworzenie plastycznych obrazków z wykorzystaniem nasion. Do zobaczenia wkrótce, w magicznym świecie przyrody i historii!

3. Tarpanem od wiejskiej chaty do wiaty, czyli historia motoryzacji w pigułce.

Przez tysiąclecia wolno toczyły się koła drewnianych wozów rolniczych zaprzężonych w woły. Wiek XIX przyniósł błyskawiczne zmiany. Pojawiły się: silnik parowy, spalinowy oraz opona pneumatyczna. Transport kołowy i motoryzacja rolnictwa w ciągu ostatnich dwustu lat bardzo przyspieszyły. Zgromadzone w muzeum eksponaty świetnie ten proces pokazują.

Czego dotyczą zajęcia?

Grupa będzie miała możliwość prześledzenia dynamicznego rozwoju techniki w transporcie wiejskim, zapoznania się w sposób zrozumiały z podstawami mechaniki oraz działaniem silników parowych i spalinowych. Zwiedzający poznają podstawy konstrukcyjne pojazdów. To zadziwiające, jak wiele elementów i mechanizmów chłopskiego wozu drabiniastego jest obecnych we współczesnych pojazdach.

Co czeka na Waszą grupę?

Podczas wycieczki przez pawilony z ekspozycją wozów i powozów prześledzimy ich budowę i przeznaczenie. Porównamy stary beczkowóz ze współczesną cysterną, wóz strażacki z nowoczesnym wozem pożarniczym.

Na przykładzie wozu drabiniastego porozmawiamy o dawnych systemach bezpieczeństwa: hamulcach, oświetleniu, sygnalizatorach dźwiękowych oraz komforcie pracy woźnicy w odniesieniu do dzisiejszych standardów.

W pawilonie powozów porozmawiamy o urokach podróżowania i trendach elegancji pojazdów w XIX wieku. Z jakimi wyzwaniami mierzył się Adam Mickiewicz, jadąc dwa tygodnie do Paryża dyliżansem? Co to były stacje pocztowe? Nasze muzealne obserwacje odniesiemy do współczesnych trendów motoryzacyjnych.

Wśród muzealnych eksponatów odnajdziemy lokomobilę – lokomotywę, która może jeździć po polu oraz odwiedzimy pawilon kultowego rolniczego Tarpana. Jakie pojazdy zastąpiły lokomobilę? Czy w Tarpanie odnajdziemy elementy chłopskiego wozu drabiniastego? Na zakończenie zajęć uczestnicy zostaną zaproszeni do wykonania magnesów z wizerunkiem naszych zwierzaków lub wybranych modeli aut. Istnieje także możliwość przejażdżki wagonetką czyli wieloosobową bryczką.

image
Te warsztaty kierowane są do wszystkich, którzy kochają zwierzaki i … nie boją się prawdziwej pracy na gospodarstwie!
FOTO: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie (koło Poznania)

4. Kupa zabawy przy wiejskich zwierzakach (dla osób w wieku 6 – 15 lat)

Te warsztaty kierowane są do wszystkich, którzy kochają zwierzaki. Do tych, którzy lubią wyzwania i … nie boją się prawdziwej pracy na gospodarstwie! Jesteście takimi dzieciakami? Odwiedźcie nas koniecznie!

Czego dotyczą zajęcia?

Wiejskie zwierzaki kochają jeść, a co za tym idzie, codziennie muszą zrobić… zdrową kupkę. Poznamy zwierzaki żyjące na gospodarstwie, a także przyjrzymy się ich diecie i odchodom.

Co czeka na Waszą grupę?

Odwiedzimy zwierzęta żyjące w gospodarstwie: m.in. kury, króliki, kozy i konie.

Porozmawiamy o diecie zwierząt domowych: zobaczymy jak zróżnicowane menu serwowane jest poszczególnym gatunkom. Przyjrzymy się także z bliska modelom ich odchodów, chcąc zrozumieć skąd się bierze tak wielka różnorodność wśród wydalanych kupek.

Poznamy prawdziwy smak pracy na gospodarstwie: Po zjedzeniu smacznego śniadania nasze zwierzaki zazwyczaj robią niewielką kupkę. Uczestnicy warsztatów zostaną zaproszeni do zakasania rękawów i wywiezienia zabrudzonej słomy z jednego z boksów oraz uzupełnienia go świeżą ściółką.

Nakarmimy zwierzaki: Miłym zakończeniem zajęć będzie wspólne karmienie marchewkami kóz i owieczek.

Mała niespodzianka! Na pamiątkę tej wyjątkowej przygody, każdy uczestnik otrzyma sympatyczną przypinkę z wizerunkiem wiejskiego zwierzaka.

Młodych miłośników przyrody, chcących lepiej poznać zwierzęta gospodarskie, prosimy

o przybycie w odzieży nadającej się do pracy w oborze. Do zobaczenia!

Dołączcie już dziś do listy uczestników naszej przygody w Muzeum w Szreniawie, gdzie czeka na Was wiele fascynujących doświadczeń i niezwykłych odkryć!

Dlaczego warto wziąć udział w naszych zajęciach?

Nauka przez zabawę: zajęcia są zaprojektowane tak, aby dostarczyć dzieciom przyjemnych i interesujących doświadczeń, które jednocześnie poszerzają ich wiedzę.

Doświadczenie przyrody: Nasze muzeum położone jest w malowniczej okolicy, gdzie dzieci mogą bezpośrednio kontaktować się z przyrodą i doświadczać jej piękna i bogactwa.

Edukacja z pasją: Nasz zespół doświadczonych edukatorów zadba o to, aby zajęcia były prowadzone w sposób angażujący i dostosowany do wieku uczestników.

Jak się zapisać?

Obowiązują zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00 pod nr. tel. 61 810 76 29 wew. 18 lub 21

Informacje dodatkowe:

Letnie warsztaty przeprowadzane są od wtorku do piątku w godzinach 9.00- 14.00.

Zajęcia dedykowane są grupom zorganizowanym: od 10 do 20 osób.

Czas trwania zajęć: 1,5 h – 2 h.

Opłata za lekcję wynosi 90 zł od grupy + cena biletu ulgowego – 14 zł od osoby, dzieci do 7 roku życia bezpłatnie.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

15. wrzesień 2024 15:54