StoryEditor

Militarny Steyr dla sektora wojskowego

Opancerzona kabina specjalistycznego ciągnika Steyr została tak wykonana, aby wytrzymać uderzenia pocisków wybuchowych, zgodnie z procedurami NATO.
07.02.2024., 14:00h

Podczas ostatniego pokazu w Centrum Doskonałości Inżynierii Wojskowej w Ingolstadt, marka Steyr zaprezentowała swoją efektywność w zakresie wytwarzania niestandardowych ciągników dla wyspecjalizowanych sektorów. Spółka udowodniła to prezentując dwa dostosowane w unikalny sposób modele.

image

Obszary, których dotyczyło wydarzenie obejmowały także sprzęt do robót ziemnych i prac leśnych.

FOTO: Steyr

Sprzęt ratowniczy i ewakuacyjny do pojazdów

Wydarzenie Industry Day, otwarte dla profesjonalistów z dziedziny technologii wojskowej, było platformą dla ekspertów wojskowych z organów i krajów NATO do spotkania z potencjalnymi dostawcami, zaś dla samych dostawców okazją do zwiększenia swojej widoczności w tych kręgach oraz wymiany doświadczeń i wiedzy pozwalającej na zwiększenie umiejętności, usprawnienia produktów i usług w zakresie technologii wojskowej. Obszary, których dotyczyło wydarzenie obejmowały inżynierię bojową do ochrony sił zbrojnych, sprzęt ratowniczy i ewakuacyjny do pojazdów, ciężarówek i środków transportu, a także sprzęt do robót ziemnych i górniczych.

image

Opcja będzie również dostępna w modelu 6340, dla klientów z innych sektorów wysokiego ryzyka, w których do pewnych zadań może być wymagana moc zapewniana przez ciągnik.

FOTO: Steyr

Terrus CVT 6300 z opancerzoną kabiną

Podczas wydarzenia, które miało miejsce na początku grudnia, marka Steyr wystawiła dwa modele z serii Terrus CVT: 6300 o mocy 313 KM oraz flagowy model 6340 o mocy 340 KM, prezentując ich wszechstronne umiejętności. Model 6300 został wyposażony w opancerzoną kabinę od austriackiej firmy Achleitner Fahrzeugbau, stanowiącą opcję, która będzie również dostępna w modelu 6340, dla klientów z sektora wojskowego, pożarniczego oraz innych sektorów wysokiego ryzyka, w których do pewnych zadań może być wymagana moc zapewniana przez ciągnik.

image

Model 6300 został wyposażony w opancerzoną kabinę od austriackiej firmy Achleitner Fahrzeugbau.

FOTO: Steyr

Wytrzymałość na pociski i miny

Firma Achleitner dostarczała już maszyny wyposażone w opancerzone kabiny do Austriackich Federalnych Sił Zbrojnych. Przetestowane zgodnie z normą NATO STANAG 4569 kabiny zostały zaklasyfikowane jako spełniające klasę ochrony na poziomie 3. Oznacza to, że są w stanie wytrzymać energię kinetyczną pocisku o wymiarach 7,62×51mm, 155-milimetrowego ładunku wybuchowego wystrzelonego z odległości 60 metrów oraz wybuchu miny przeciwpancernej o ładunku 8 kg TNT.

– Naszym celem było zademonstrowanie wielofunkcyjności i wszechstronności ciągników Steyr dla tej specyficznej grupy klientów – wyjaśnił Marco Otten, Steyr Europe Business Manager Specialized Business.

image

Celem firmy Steyr było zademonstrowanie wielofunkcyjności i wszechstronności ciągników tej marki dla specyficznych grup klientów.

FOTO: Steyr

Specjalistyczne zastosowania

– Ciągniki Steyr zyskały reputację wszechstronnych w szerokim zakresie sektorów, m.in. w rolniczym, w sektorze usług komunalnych czy leśnym. Niemniej, rygorystyczne i wymagające warunki operacji wojskowych stanowią prawdopodobnie najbardziej wymagające pole zastosowań. Nasz ostatni pokaz był okazją do zaprezentowania szerokich możliwości, jakie możemy zaoferować we współpracy z partnerującymi nam dostawcami. Z przyjemnością odnotowaliśmy więc, że odpowiedź ze strony społeczności wojskowej była niezwykle przychylna – informuje Steyr.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Steyr

21. maj 2024 06:14