StoryEditor

Maszyny Kuhn na pokazach Żniwa i siew z top agrar i profi

Firma Kuhn podczas 3 edycji pokazów Żniwa i siew z top agrar i profi oprócz bogatej wystawy maszyn zaprezentowała w pracy mulczer RM 610R i agregat uprawowo-siewny Espro. Oto relacja z pokazu.
06.07.2024., 18:00h

Mulczer Kuhn w międzyplonie

image
FOTO: Siara

Model RM 610 R posiada szerokość roboczą wynoszącą 6,10 metra i jest wyposażony w dwa zespoły tnące. Standardowo zastosowane noże to Y-noże z bijakami ścierniskowymi lub długie noże młotkowe. Konstrukcja maszyny obejmuje stalową blachę wzmacniającą o grubości 4 mm. Wysokość roboczą można regulować za pomocą skrętnych kół. Górny łącznik można można umieścić w otworze typu "fasolka" co umożliwia lepsze kopiowanie terenu. Transport mulczera jest ułatwiony dzięki hydraulicznemu składaniu i rozkładaniu zespołów tnących oraz ich blokowaniu. Maszyna jest statndardowo wyposażona w oświetlenie i oznakowanie ostrzegawcze. Dodatkowo, aby wyeliminować pas ścierniska pośrodku maszyny, możliwe jest zamontowanie dysku tnącego z napędem hydraulicznym. Zapotrzebowanie na moc dla tego modelu wynosi od 180 do 250 koni mechanicznych.

Pokaz siewu 

Siewnik Kuhn Espro został zaprojektowany do siewu w uproszczonej technologii uprawy, co minimalizuje przesuszanie gleby i zużycie paliwa podczas prac polowych. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają osiągnięcie wysokiej prędkości pracy przy zachowaniu wysokiej jakości siewu, co skutkuje lepszymi plonami i niższymi kosztami operacyjnymi. Wyposażony jest w blok hydrauliczny działający w trybie reagowania na obciążenie, co optymalizuje wydatek oleju, oraz w hydraulicznie napędzaną dmuchawę z układu ciągnika lub pompy napędzanej przez WOM. Espro charakteryzuje się dużą zwrotnością, nawet z ciągnikami z szerokimi kołami, dzięki teleskopowemu dyszlowi przyczepianemu do dolnych łączników TUZ.

image
FOTO: Siara

Modele Espro oferują szerokości robocze od 3 do 8 metrów oraz zbiorniki o pojemności od 2500 do 5500 litrów, podzielone na dwie komory w proporcjach 60:40 lub 50:50. Standardowe wyposażenie obejmuje zasuwa do całkowitego opróżnienia zbiornika oraz mieszadło. Dozowanie nasion realizowane jest przez dwa lub jeden elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający. Sekcja uprawowa składa się z talerzy dyskowych o średnicy 460 mm i grubości 5 mm, poprzedzonych dwoma parami automatycznie podnoszonych spulchniaczy śladów. Koła dogniatające z oponami 900 × 215 mm są rozmieszczone w 20-centymetrowym offsecie. Siewnik jest wyposażony w terminal ISOBUS CCI1200 (12,1 cala) lub CCI800 (8 cali) z elektroniczną kontrolą obrotów dmuchawy i aparatu wysiewającego oraz monitorowaniem ilości nasion w zbiorniku. Elektroniczny system kontroli umożliwia monitorowanie i dostosowywanie parametrów siewu w czasie rzeczywistym, zwiększając efektywność pracy. Sekcje wysiewające Crossflex z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu umożliwiają siew nasion w odstępach co 15 cm (w niektórych modelach 15,38 cm) i wyposażone są w skrobaki pokryte węglikiem spiekanym. Za nimi znajdują się palce zagarniające oraz opcjonalne znaczniki przedwschodowe. Środkowa sekcja kół wału oponowego jest podnoszona na czas transportu, co zapewnia stabilność maszyny na drodze i zmniejsza zużycie opon. Maszyna może poruszać się z prędkością do 40 km/h dzięki pneumatycznemu układowi hamulcowemu.

opr. Łukasz Siara

18. lipiec 2024 10:38