StoryEditorPokazy na Agro Show

Maszyny autonomiczne, do nawożenia i ochrony roślin

Najnowszy opryskiwacz Kuhn F40 Evo, roboty autonomiczne AgroIntelli Robotti, Dino i FarmDroid FD20 oraz rozsiewacze wapna i rozrzutniki nawozów marek Joskin, EuroMilk, Unia, Wienhoff – to maszyny, które podziwialiśmy na tegorocznych pokazach zorganizowanych podczas targów Agro Show w Bednarach.

28.09.2022., 19:00h

Pokazy maszyn na Agro Show 2022

Wystawa maszyn i rozmowy z ekspertami o parametrach technicznych to jedno, ale dla każdego rolnika ważniejsze jest sprawdzenie, jak maszyny sprawują się w polu. Z tego powodu na polach pokazowych tuż przy tegorocznej wystawie Agro Show, Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przygotowała pokaz pracy maszyn do nawożenia, ochrony roślin i robotów autonomicznych do mechanicznego zwalczania chwastów. Mieliśmy także okazję podziwiać myjkę ciśnieniową marki Ehrle.

Tegoroczna edycja największej wystawy rolniczej w Polsce odbyła się 23-25. września, tradycyjnie na terenie lotniska w podpoznańskich Bednarach. Sprzyjająca pogoda zachęciła wielu rolników i fanów techniki odwiedzenie licznie zgromadzonych wystawców, ale umożliwiła również zaprezentowanie maszyn w pracach polowych. Pokazy odbywały się każdego dnia po dwa razy, więc każdy mógł podziwiać nowoczesny sprzęt w ich naturalnym środowisku. Jeśli nie dotarłeś na pokazy przygotowaliśmy dla Ciebie relację filmową!

Samobieżny Kuhn Artec F40 Evo z belką z przodu!

Prezentację rozpoczął pierwszy w czerwonych barwach Kuhn opryskiwacz samobieżny Artec F40 Evo, którego cechą charakterystyczną jest 36-metrowa belka opryskowa zawieszona z przodu przed kabiną. Według producenta daje to operatorowi możliwość pełnej kontroli i wygodnego obserwowania oprysku. Belka polowa z DynaPulse Evo jest przygotowana do pracy z systemem Kuhn i-spray do indywidualnego i punktowego oprysku chwastów. Opryskiwacz jest poza tym wyposażony w pełne oświetlenie robocze LED, a główny zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej może mieć pojemność 5000 lub 6000 litrów. Kuhn Artec F40 Evo zadebiutował na naszych pokazach Żniwa i siew z top agrar i profi, które odbyły się 12. lipca w Nagradowicach na polach Poznańskiej Hodowli Roślin w Tulcach.

Rozrzutniki nawozów naturalnych

Podczas tegorocznych pokazów organizatorzy zwrócili uwagę na rolę nawozów organicznych w zrównoważonej produkcji roślinnej, co jest szczególnie ważne, gdy ceny nawozów mineralnych nieustannie rosną i pojawiają się problemy z ich dostępnością. Z tego względu kolejną grupą maszyn biorących udział w pokazie były rozrzutniki i rozsiewacze wapna. Wszak odpowiedni odczyn gleby na duży wpływ na przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny. Dobry rozrzutnik powinien być uniwersalny, wydajny, mieć trwałą konstrukcję i być zwrotny. Ważnym elementem wyposażenia jest odpowiednio dobrany rodzaj adaptera. Rozsiewacz był wyposażony w adapter dwutarczowy, z tarczami do wysiewu nawozów granulowanych oraz wapna. Opisano zawieszenie typu boogie z tylną osią skrętną oraz zasuwki hydrauliczne umożliwiające ograniczenie wysiewu jedynie do prawej lub lewej strony. Negatywne skutki silnego wiatru znoszącego wysiewany materiał, ograniczają specjalne fartuchy.

Aplikacja gnojowicy zatrzymuje azot

Prezentacja pracy wozu asenizacyjnego to był dobry moment na omówienie konstrukcji zbiornika oraz sposobu działania węży rozlewowych zakończonych redlicami. Zapewniają one równomierną aplikację nawozu.

Roboty autonomiczne w akcji!

Chyba największe zainteresowanie widzów oglądających pokazy zwróciły roboty autonomiczne, które w tym roku pojawiły się po raz pierwszy. Choć dopiero wkraczają na rynek komercyjny, wywołują coraz większe zainteresowanie wśród rolników, głównie przez brak rąk do pracy i w konsekwencji rosnące koszty prac ręcznych. Maszyny autonomiczne to wielozadaniowe, wydajne i precyzyjne narzędzie to siewu i pielęgnacji różnorakich upraw, które ograniczają zużycie chemicznych środków ochrony roślin.

Umyj sprzęt po pracy!

Tegoroczne pokazy kończyła prezentacja myjki gorącowodnej, która jest łatwa w obsłudze i umożliwia szybkie czyszczenie maszyn. Najważniejszymi parametrami tego sprzętu jest przede wszystkim wydatek wody oraz ciśnienie robocze.

Maszyny biorące udział w pokazie dostarczyli producenci lub dealerzy marek: Kuhn Maszyny Rolnicze, EuroMilk, Wienhoff, Unia, Joskin Polska, FarmSystems, Interhandler, Vantage Polska oraz Ehrle.

 

opr. Artur Jakubek

źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń

19. maj 2024 11:27