StoryEditor

Ładowarki Manitou będą produkowane ze stali ekologicznej

Firma Manitou ogłosiła współpracę z Ssab, który będzie dostarczał producentowi ładowarek tzw. stal wolną od paliw kopalnych. Czym jest ten rodzaj stali i jaki to ma wpływ na środowisko?
18.04.2024., 06:00h

Stal wolna od paliw kopalnych

Wspominając o hutach i szeroko pojętym przemyśle ciężkim na myśl przychodzą wysokie kominy emitujące tony CO2. Nowatorskie podejście firmy Ssab do produkcji stali ma ten obraz zmienić.

Ssab Fossil Free oraz Ssab Zero to dwa rodzaje stali, których produkcja w znacznie mniejszym stopniu negatywnie wpływa na środowisko. Wszystko za sprawą polityki, w myśl której produkt końcowy wytwarzany jest bez użycia paliw kopalnych.

„Każdego dnia ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami, aby zmniejszyć naszą pośrednią emisję dwutlenku węgla i oferować naszym klientom bardziej zrównoważone produkty. Współpraca z Ssab jest dla nas bardzo ważna, ponieważ stal stanowi główny surowiec dla naszych produktów” - mówi Maurizio Achilli, wiceprezes ds. zaopatrzenia w Grupie Manitou

Stal Ssab Fossil Free

Firma Saab uznała, że wykorzystanie węgla w procesie produkcyjnym realnie szkodzi naszej planecie – postanowiono to zmienić. Ten rodzaj metalu jest produkowany w technologii o nazwie Hybrit, w której węgiel potrzebny do redukcji żelaza zastąpiono wodorem. W rezultacie wyeliminowano emisję dwutlenku węgla (CO2) pochodzącego z paliw kopalnych.

image
Stoją od lewej: Olavi Huhtala - wiceprezes zarządu w SSAB Europe oraz Maurizio Achilli wiceprezes ds. zaopatrzenia w Manitou Group.
FOTO: Viveka Osterman

Stal Ssab Zero z recyklingu

Ssab Zero to rodzaj stali, która pochodzi z recyklingu. Największą różnicą w porównaniu z produkcją stali Ssab Fossil Free, jest jednak fakt, że do produkcji Ssab Zero wykorzystywana jest energia elektryczna oraz biogaz. Podobnie, jak w przypadku stali Ssab Fossil Free również w produkcji Ssab Zero wyeliminowano użycie paliw kopalnych.

Kiedy bezemisyjna stal trafi na rynek?

Ssab zamierza zrewolucjonizować cały proces produkcji stali, a produkty przez nich oferowane mają być dostępne w 2026 roku.

Niestety pozyskiwanie rudy żelaza jak i jej transport (za sprawa pojazdów napędzanych spalinowo) nadal stanowi poważny problem ekologiczny. Niewątpliwie jednak działania firm Ssab i Manitou przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Choć jest to jedynie kropla w morzu światowej emisji gazów cieplarnianych, warto pamiętać, że kropla drąży skałę. Przypominamy, że Grupa Manitou dąży do zmniejszenia bezpośredniej i pośredniej emisji dwutlenku węgla o 46,3% oraz emisji CO2 na każdą godzinę użytkowania maszyn o 33,7% do 2030 roku.

Bartłomiej Dróżdż

13. czerwiec 2024 22:16