Budowa ziarna typu flint
Ziarniak flint charakteryzuje zaokrąglone ziarno o średniej wielkości. Ziarno to posiada grubą warstwę bielma szklistego, która odpowiada za dużą gęstość i twardość ziarna. W ziarnie typu flint znajduje się także skrobia by-pass, której obecność korzystnie wpływa na produkcję mleka u przeżuwaczy ze względu na trawienie jej w jelicie cienkim, a nie w żwaczu co zapobiega często kwasicy.
Budowa ziarna typu dent
Ziarno dent jest wydłużone i spłaszczone z charakterystycznych zagłębieniem na szczycie. Przeważa w nim bielmo mączyste, które nie gwarantuje tak dużej gęstości jak w ziarnie typu flint. Jest natomiast chętnie wykorzystywane w przeznaczeniu na paszę dla zwierząt czy produkcji na bioetanol.
Przeznaczenie ziarna flint i dent
Te dwa typy ziarna są predysponowane do zupełnie innych przeznaczeń. Ziarno flint ze względu na dość korzystną strawność przez bydło jest zalecane do stosowania jako pasza treściwa. Ma ona również duży udział w produkcji mąki kukurydzianej i kasz. Ziarno dent ze względu na przeważający udział bielma mączystego jest chętnie wykorzystywane w produkcji skrobi i etanolu. Rośliny o ziarnie dent są zazwyczaj dość mocno ulistnione i wytwarzają większą ilość masy co predysponuje je do przeznaczania do uprawy na kiszonkę.
Cechy charakterystyczne dla uprawy kukurydzy o ziarnie dent i flint
Oprócz różnic w przeznaczeniu ziarna, istnieje wiele różnic w sposobie wzrostu i agrotechniki. Warto więc znać cechy charakterystyczne danego typu ziarna, aby przygotować się i prowadzić uprawę danego typu kukurydzy we właściwy sposób.
Flint
Kukurydza o ziarnie typu flint charakteryzuje się szybszym rozwojem początkowym. Jest to spowodowane dobrym przystosowaniem się do chłodniejszych warunków. Nasiona można wysiewać wcześniej w chłodniejszą glebę, która wolniej się nagrzewa, lub podczas trwania chłodnej wiosny. Odmiany te także wcześniej kwitną niż denty. Różnica jest także w przypadku dosychania ziarna. Odmiany o ziarnie flint szybciej oddają wodę do poziomu 30-32% wilgotności co sprawia, że zazwyczaj są wcześniej gotowe do zbioru. Przeważająca ilość odmian kukurydzy o ziarnie flint posiada fao 200-250 czyli odmiany z grupy wcześniej i średniowczesnej co świadczy poniekąd o niższym potencjale plonowania, a niekoniecznie o niższym plonowaniu wobec dentów.
Dent
Rośliny o ziarnie typu dent charakteryzują się wolniejszym początkowym wigorem. Są bardziej wrażliwe na chłody, co wymaga siewu w dobrze nagrzaną glebę posiadającą 8-12°C. Nie jest przeznaczona do siewu na glebach wolniej nagrzewających się i zalewowych. Później kwitnie co może mieć wpływ na lepsze poradzenie sobie w warunkach suszy ze względu na przeciągnięcie momentu kwitnienia do wystąpienia opadów deszczu (nie jest to reguła). Oddaje wolniej wilgoć od kukurydzy typu flint do momentu uzyskania 30% wilgotności, poniżej tej wilgotności dent oddaję wodę szybciej i potrafi oddać tej wody więcej co przekłada się finalnie na niższe koszty suszenia. Odmiany o ziarnie dent przeważnie posiadają fao od 230-320, co predysponuje je do wysiewu na terenach z dłuższym okresem wegetacji, co pozwala osiągnąć im wysoki potencjał plonotwórczy.
Ziarno typu flint-dent
Jak widać typ ziarna ma duże znaczenie w przypadku wyboru odmiany kukurydzy pod względem finalnego przeznaczenia oraz cech agrotechnicznych. Hodowcy próbują stworzyć odmiany bardziej uniwersalne pod względem możliwości uprawy w różnych warunkach, dlatego zdecydowali się na wyhodowanie odmian o ziarnie flint/dent. W przypadku specyfikacji i założeń danej odmiany mogą posiadać więcej cech odmianowych typowych dla flintu lub dla dentu.
Wybór odmian o ziarnie flint-dent ma gwarantować równowagę w agrotechnice i pozwolić uzyskać wysokie plony o dobrej jakości.
Sprawdź nasiona kukurydzy w sklepie: Superplony.pl