StoryEditor

Kuhn Sitera: siewniki mechaniczne na maszynie uprawowej

Gama mechanicznych agregatów uprawowo-siewnych powiększa się o serię Sitera 100, to nowe, lekkie i kompaktowe modele o szerokości roboczej 3,00 m.
02.03.2023., 17:12h

Siewniki serii Sitera 100 mają szerokość roboczą 3,00 m i są dostępne w konfiguracji 20 lub 24 rzędowej z rozstawem 15 i 12,5 cm. Dostępne w wersji z napędem mechanicznym lub elektrycznym, mogą być wyposażone w redlice piersiowe (Sitera 310)*, redlice jednotalerzowe (Sitera 320)* lub sekcje wysiewające Seedflex 100 (Sitera 330)*. Producent wskazuje na kilka zalet tych modeli.

Uprawa gleby i siew w jednym przejeździe

Siewniki Sitera 100 są kompatybilne z bronami wirnikowymi HRB 302, HRB 303, HR 304 i HR 3004 i pozwalają na pracę z ciągnikami o mocy do 250 KM. Brony te mają różne rodzaje zębów i wałów, co pozwala dostosować się do różnych warunków pracy i rodzajów gleby.

Dzięki siewnikowi montowanemu bezpośrednio na wale brony wirnikowej oraz 600-litrowemu zbiornikowi w pozycji maksymalnie przesuniętej do przodu, siewniki serii Sitera 100 mają środek ciężkości blisko ciągnika. Taka konstrukcja zapewnia dobrą zwrotność, mniejsze zapotrzebowanie na udźwig ciągnika i dobrą widoczność na redlice.

image

Seria siewników Sitera 100 e ma elektrycznie napędzany aparat wysiewający. Tego typu siewniki wyposażone są w silnik elektryczny oraz czujnik radarowy do pomiaru prędkości.

FOTO:

Sprawdzony system wysiewu

Z myślą o precyzyjnym i równomiernym dozowaniu materiału siewnego, firma Kuhn postawiła na sprawdzone rozwiązanie, które przyczyniło się do wzrostu popularności siewników Sitera wyposażonych w objętościowy aparat wysiewający Helica ze spiralnie ułożonymi rowkami dozującymi.

Kompatybilność ISOBUS

Zarządzanie siewem odbywa się za pośrednictwem sterownika VT 30 (dla ciągników bez ISOBUS), terminala CCI 800, CCI 1200 lub innego dostępnego terminala ISOBUS. Mają wiele funkcji: monitorowanie wysiewu i koła napędowego, sterowanie ścieżkami technologicznymi, alarm niskiego poziomu napełnienia zbiornika, liczniki hektarów i wsparcie dla próby kręconej.

Wersja elektryczna dla większego komfortu

Seria siewników Sitera 100 e ma elektrycznie napędzany aparat wysiewający. Tego typu siewniki wyposażone są w silnik elektryczny oraz czujnik radarowy do pomiaru prędkości. Korzyści wynikające z zastosowania napędu elektrycznego są następujące:

► Uproszczona próba kręcona przeprowadzana automatycznie dzięki przyciskowi kalibracji, lampka ostrzegawcza na maszynie i automatyczne załączenie aparatu wysiewającego.

► Zmienne dawkowanie materiału siewnego może odbywać się ręcznie lub automatycznie z wykorzystaniem GPS za pośrednictwem terminala ISOBUS z funkcją TC-GEO.

► Automatyczne zarządzanie siewem z wykorzystaniem GPS (do włączania i wyłączania siewu na uwrociach) za pośrednictwem funkcji Section Control (TC-SC).

* Dostępność modeli może zależeć od kraju.

opr. Jan Józefowicz, źródło i fot.: Kuhn

18. maj 2024 16:08