Nim przejdziemy do maszyn i rozwiązań jakie w nich zastosowano warto wspomnieć o podstawowych czynnikach decydujących o jakości paszy, takich jak termin jej zbioru oraz idąca za tym zawartość suchej masy. Są to najważniejsze kryteria decydujące o jakośći paszy, nie należy jednak pomijać roli formowania bel i ich owijania, bowiem odpowiednie ustawienie pras, a także metoda owijania wpływają na wyeliminowanie tlenu z procesu zakiszania bel.
Szeroka oferta pras Kuhn
Podczas pokazu w miejscowości Mikicin-Kolonia Kuhn zaprezentował modele pras stało- i zmiennokomorowych, nie zabrakło również miejsca dla prasoowijarek wyposażonych w nowinki techniczne jakie Kuhn ostanimi czasy wprowadził do oferty. Mowa o m.in systemie Intelliwrap lub owijaniu 3D, o tym napiszemy wkrótce, a zaczniemy od podstawowych modeli pras stałokomorowych.
Prosta prasa dla mniejszych gospodarstw
Nowym modelem uzupełniającym gamę maszyn z komorą walcową jest prasa FB 3125 - mniejsza i młodsza siostra modelu FB 3130, jej katalgowa cena to 175 tys. zł netto a dedykowana jest do pracy z ciągnikami już od 90 KM.
Podbieracz i rotor
Producent wyposażył tę prasę w podbieracz o szerokości 2,3 metra z 4 rzędami palców podających. Prawidłowe ustawienie ich wysokości umożliwa regulacja wysokości kół podporowych, a cały podzespół kopiuje teren zarówno wzdłużnie (góra - dół), jak również poprzecznie. Zbierany plon dociskany jest rolką o średnicy 180 mm oraz poprzez sprężyste palce, które na skrajach podbieracza są krótsze, aby umożliwić łatwiejsze przedostawanie masy do rotora po kontakcie z dwoma ślimakami bocznymi średnicy 43 cm. Następnie masa trafia do rotora, którego podwójne gwiazdy ustawione są w kształcie litery V, a za cięcie odpowiada 14 wymiennych noży. Należy tu nadmienić, że prasa nie ma możliwości regulacji dlugości cięcia poprzez zdemontowanie części noży. Istnieje również możliwośc zamówienia prasy bez zespołu tnącego. W przypadku zatoru masy na rotorze można ręcznie rozłączyć jego napęd poprzez sprzęgło kłowe.
Komora i przekładnia
Bele formowane są w 18 walcowej komorze z bezobsługowymi łożyskami. W bocznej ścianie komory znajdują się specjalnie otwory, które mają za zadanie ograniczyć zawijanie się masy pomiędzy ścianą, a walcem. Za ich napęd odpowiada prosta przekładnia z 1-calowym łańcuchem. Który smarowany jest z 7-litrowego zasobnika na smar ciekły z możliwościa elektronicznej regulacji stopnia przepływu lubrykantu.Wstępny naciąg siatki ustalany jest w górnej części przekładni, a sama regulacja jest prosta, bo polega na przekręcniu ogranicznika naciągu. Na tym etapie przygotowania prasy do pracy pomocny okazuje się być schemat inforumujący o stopniu napięcia w zależności od pozycji regulowanego elementu.
opr. Łukasz Siara