StoryEditor

Kramp wspiera młodych rolników

Rozstrzygnięcie konkursu,,Pole do działania", w którym firma Kramp pomaga młodych rolnikom, studentom i uczniom, którzy chcą pozostać w swoich gospodarstwach i je rozwijać.
14.02.2023., 20:30h

Konkurs ruszył w październiku 2022 r. Zadanie polegało na odpowiedzeniu na pytanie: jak wygląda Twoje innowacyjne podejście do rolnictwa (co wdrażasz u siebie, co udoskonalasz w swojej pracy w gospodarstwie itp.) Nagrodą było 10 000 zł na przyszłe inwestycje. Akcja zainteresowała młode pokolenie rolników, dzielących się z firmą Kramp pomysłami, które mają w planach wprowadzić w życie, a nawet takimi, które już świetnie funkcjonują, dzięki pomysłowości i przedsiębiorczości młodych ludzi.

Tym zaimponował jury firmy Kramp

Laureatem konkursu został Paweł Plottek, student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego projekt siewnika do rzepaku na bazie siewnika do poplonów zaimponował jury Kramp. Paweł sam zbudował maszynę, którą wykorzystuje w swoim gospodarstwie.

Z organizatorami konkursu podzielił się szczegółowymi wyliczeniami inwestycji i zdjęciami. – W gospodarstwie, które prowadzę razem z rodzicami i bratem zajmujemy się wyłącznie produkcją roślinną: pszenica ozima, rzepak ozimy, soja i kukurydza na ziarno. Każdego roku pojawiał się ten sam problem, czyli jak wysiać niskie dawki nasion rzepaku na hektar – niemożliwe było wysiać posiadanym przez nas siewnikiem pneumatycznym do zboża mniejszej dawki rzepaku niż 2,0 kg/ha. Dodatkowo nasze gospodarstwo uprawia ziemię na pofałdowanym terenie, stąd w suchych latach (a takie obecnie mamy coraz częściej) problemem było uzyskanie obsady właśnie na górkach, które charakteryzują się gliniastym podłożem – wyjaśniał w swoim zgłoszeniu konkursowym Paweł Plottek.

Kilka słów o zwyciężcy

Paweł Plottek to student ostatniego roku Agrobiznesu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ostatni semestr dzieli go od tytułu magistra. Pochodzi z niewielkiej miejscowośći Modzurów, na pograniczu woj. śląskiego i opolskiego. Razem z rodzicami i bratem prowadzi gospodarstwo i równolegle kończy studia. Już wkrótce planuje wrócić do rodzinnych stron na stałe i rozwijać dalej gospodarstwo.

image

Laureatem konkursu został Paweł Plottek, student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego projekt siewnika do rzepaku na bazie siewnika do poplonów zaimponował jury Kramp. Paweł sam zbudował maszynę, którą wykorzystuje w swoim gospodarstwie.

FOTO:

Kiedy dowiedziałem się o wynikach konkursu, byłem bardzo zaskoczony, bo nie zakładałem, że wygram. W październiku ubiegłego roku na stronie uczelni zobaczyłem ogłoszenie o konkursie i zgłosiłem się, bo uważałem, że to może być ciekawe doświadczenie. Pomysł siewnika do rzepaku powstał 2-3 lata temu. Tak jak już mówiłem, mieliśmy problem z naszym siewnikiem do wysiewu rzepaku, gdy chcieliśmy siać bardzo małe ilości rzepaku –poniżej 35 sztuk na m.kw. Kupiliśmy droższy siewnik do poplonów, bo od razu wiedziałem, że wykorzystam go również do rzepaku. Musiałem jeszcze przekonać do tego tatę. Zgodził się, bo ma rękę do majsterkowania i zaraził tym mnie, i mojego brata. Udało nam się wspólnie skonstruować ten prototyp. Określam go w ten sposób, bo w głowie mam ostateczną wizję maszyny, z której, mam nadzieję, na następne siewy rzepaku będziemy już mogli korzystać. Nagroda pomoże mi ją dopracować – podsumowuje zwycięzca.

Lada moment nagroda główna dotrze do młodego rolnika. W całym konkursie organizowanym przez firmę Kramp nie zostały pominięte szkoły i uczelnie, które rzetelnie przygotowują startujących rolników do zawodu. Zgodnie z zasadami konkursu "koło naukowe, które zachęci największą liczbę studentów do zgłoszeń w konkursie otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł". Dzięki Pawłowi KołoSKZ Analiz Rynkowych wzbogaciło swój budżet naukowy.

Kramp odczarowuje stereotypy

Kramp od lat stawia sobie ambitne zadanie, jakim jest odczarowanie polskiego rolnictwa. Firmie zależy na pozbyciu się krzywdzących stereotypów i nowym podejściu do rolnika, który każdego dnia, przez swoją ciężką pracę dba o to, by na naszych stołach nie zabrakło jedzenia.

Paweł zapytany o sytuację polskiego rolnictwa dodaje: W Polsce rolnictwo się rozwija, choć w stosunku do Europy Zachodniej jesteśmy trochę opóźnieni. U nas wszystko rodziło się później - ze względu na wcześniejszy ustrój i fundusze unijne, które towarzyszą nam jednak od niedawna. Dziś rolnicy widzą korzyści ze stosowania rolnictwa precyzyjnego. My w naszym gospodarstwie również, nasze ostatnie inwestycje to właśnie pierwsze kroki w rolnictwo 4.0. Ta branża jest bardzo innowacyjna, przez co pochłania ogromne pieniądze. Jeśli ktoś chce nadążać za postępem, musi wciąż inwestować. A innowacji tak naprawdę nie ma końca – podsumował zwycięzca.

Kramp stawia na rozwój i docenia wszystkich rolników – tych młodszych i tych starszych, pracujących od lat na roli przez swoją strategię: www.doceniamytwojarole.pl.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Kramp

19. maj 2024 07:45