StoryEditor

Kramer stawia na elektryczność i spokój dla zwierząt

Na targach Agritechnica 2023 firma Kramer pokazała kilka nowości, w tym modele wyposażone w 96-woltowe akumulatory litowo-jonowe.
23.11.2023., 17:30h

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie o długość pracy na w pełni naładowanym akumulatorze warto wskazać, gdzie w szczególności przydaje się taki sprzęt? O tym, że elektromobilność odgrywa coraz większa rolę w rolnictwie nie trzeba przekonywać. Jednym z powodów jest możliwość wykorzystania energii elektrycznej wytworzonej w gospodarstwie.

Proszę nie hałasować!

Maszyny elektryczne nie tylko zmniejszają emisję CO2, ale także minimalizują emisję hałasu. W środowiskach wrażliwych na hałas, takich jak stadniny koni lub gospodarstwa agroturystyczne z wieloma gośćmi, idealnie nadają się elektryczne ładowarki kołowe lub teleskopowe. Praca w stajniach, budynkach gospodarczych, magazynach lub szklarniach jest znacznie przyjemniejsza dla ludzi i zwierząt. Kramer ma obecnie w ofercie dwie maszyny elektryczne, ładowarkę kołową KL25.5e i kompaktową ładowarkę teleskopową KT144e. Obie maszyny są wyposażone w 96-woltowe akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają czas pracy do czterech godzin.

Napęd elektryczny to nie jedyny sposób na zmniejszenie emisji CO2 w maszynach Kramer. Od 01.01.2024 r. wszystkie obecne modele z silnikiem wysokoprężnym będą tankowane fabrycznie olejem HVO (Hydrotreated Vegetable Oil). W zależności od zastosowanego paliwa HVO, emisja gazów cieplarnianych zostanie zmniejszona nawet o 90% w całym cyklu życia paliwa w porównaniu z kopalnym olejem napędowym.

image

W zależności od modelu, ciężar wywracający wynosi od 3650 do 4250 kg.

FOTO: Kramer

Aktualizacja ładowarek

– Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy zaprezentować odwiedzającym wiele nowych, ekscytujących produktów. Na szczególną uwagę zasługuje aktualizacja naszych ładowarek kołowych i teleskopowych ładowarek kołowych serii 8. Dzięki inteligentnemu napędowi jezdnemu operator może dostosować maszynę do swoich indywidualnych potrzeb i odpowiedniego zastosowania, a tym samym znacznie zmniejszyć zużycie paliwa – mówi dyrektor zarządzający Christian Stryffeler.

– Zauważyliśmy, że kwestia zrównoważonego rozwoju staje się coraz ważniejsza. Niezależnie od tego, czy chodzi o maszyny oszczędzające paliwo, elektromobilność czy paliwo HVO, redukcja emisji CO2 jest w centrum uwagi wielu ludzi – podsumowuje Christian Stryffeler.

Nowa generacja ładowarek kołowych serii 8

Wydajność, oszczędność paliwa i nowoczesność - tak w skrócie Kramer charakteryzuje nowe ładowarki kołowe i teleskopowe ładowarki kołowe serii 8 (KL36.8, KL38.8, KL41.8, KL43.8, KL33.8T i KL37.8T). W zależności od modelu, ciężar wywracający wynosi od 3650 do 4250 kg. Wszystkie modele są standardowo wyposażone w silnik Deutz o mocy 55 kW/75 KM; silnik o mocy 74,4 kW/100 KM jest dostępny jako opcja dla modeli KL41.8, KL43.8 i KL37.8T.

Nowo opracowany napęd oferuje cztery tryby jazdy (Power, Eco, Road, CSD). Niezależnie od tego, czy chodzi o układanie w stosy, usuwanie obornika czy pracę z zamiatarką - dla każdego zastosowania można wybrać odpowiednie ustawienie, aby wykonywać pracę tak wydajnie i oszczędnie, jak to tylko możliwe. Niezależny od obciążenia rozdział przepływu zapewnia równomierny rozdział oleju hydraulicznego do poszczególnych obwodów sterowania. Oznacza to, że kilka funkcji może być wykonywanych jednocześnie, niezależnie od obciążenia, np. podnoszenie, wysuwanie teleskopu i wysypywanie.

image

Wysokość i szerokość modelu KT276 nie przekraczają limitu dwóch metrów, dzięki czemu jest to odpowiednia maszyna do pracy w ograniczonych przestrzeniach i ograniczonej wysokości wjazdu.

FOTO: Kramer

Komfort w kabinie i wygodne sterowanie

Kabina została również przeprojektowana, z dwoma pełnowymiarowymi drzwiami po każdej stronie umożliwiającymi wygodne wsiadania i wysiadanie. Składany podłokietnik z joystickiem i przyciskami funkcyjnymi jest zamontowany przy fotelu kierowcy i może być wygodnie regulowany wzdłużnie, aby dostosować się do jego potrzeb.

Opcjonalny 7-calowy wyświetlacz otwiera nowe możliwości ustawień maszyny i systemów wspomagających. Na przykład czułość joysticka lub ilość oleju w 3. obwodzie sterowania można regulować za pomocą pokrętła. Dzięki inteligentnemu układowi kierowniczemu operator może zmniejszyć liczbę obrotów kierownicy wymaganych do uzyskania maksymalnego kąta skrętu. Oznacza to większą produktywność i szybsze manewry skręcania, zwłaszcza podczas pracy w cyklu Y.

Dla wszystkich maszyn serii 8 dostępne są dwa warianty kabiny. Standardowa kabina zapewnia kompaktową wysokość pojazdu wynoszącą 2,49 metra (2,69 metra dla modeli KL43.8 i KL37.8T). Dzięki panoramicznej kabinie widok jest rozszerzony do góry, co jest szczególnie praktyczne podczas pracy teleskopowymi ładowarkami kołowymi.

Lifting ładowarki teleskopowej KT276

Wysokość i szerokość KT276 nie przekraczają limitu dwóch metrów, dzięki czemu jest to odpowiednia maszyna do pracy w ograniczonych przestrzeniach i ograniczonej wysokości wjazdu. Istnieje również możliwość wyboru wysokości kabiny: nieco poniżej 2 metrów dla maksymalnej kompaktowości pojazdu lub 2,10 metra dla lepszej widoczności we wszystkich kierunkach.

Maszyna charakteryzuje się również udźwigiem 2,7 tony i silnikiem Kohler o mocy 75 KM. Nowością jest opcjonalna prędkość jazdy wynosząca 40 km/h, która pozwala zwiększyć wydajność podczas pracy na dłuższych dystansach. Dla maszyny dostępna jest również homologacja ciągnikowa EC, która pozwala na używanie jej jak ciągnika na drogach publicznych.

Komfort i szybka wymiana osprzętu

Istotną innowacją jest konstrukcja kabiny, która zapewnia większy komfort obsługi. Opcjonalny 7-calowy kolorowy wyświetlacz z pokrętłem jogdial jest teraz dostępny dla KT276. Oprócz zwiększonej ilości informacji, wyświetlacz oferuje kolejne, opcjonalne funkcje. Operator może na przykład dostosować czułość joysticka oraz ustawić i zapisać wyświetlanie kąta dla dwóch osprzętów. Pozwala to operatorowi dostosować maszynę do wymagań danego zastosowania, zwiększając tym samym produktywność.

W pełni hydrauliczny system szybkiej wymiany osprzętu Smart Attach, który jest teraz dostępny jako opcja dla modelu KT276, również uzyskał tutaj wysokie noty. Dzięki Smart Attach, osprzęt z dodatkową funkcją hydrauliczną, taki jak zamiatarka lub łyżka do kiszonki, może być podłączany i odłączany w ciągu kilku sekund bez konieczności opuszczania kabiny.

image

Kilka ładowarek marki Kramer można też było zobaczyć na targach Agro Show w Bednarach. W tym model KT557 do bardzo wymagających zadań.

FOTO: Jan Józefowicz

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Kramer

22. lipiec 2024 16:35