StoryEditorAktualności

Koniec kariery autonomicznego paszowozu Schuitemaker Innovado

Czternaście lat po premierze autonomicznego robota Innovado na targach EuroTier w 2008 roku, Schuitemaker rezygnuje z tego projektu.

08.11.2022., 07:00h

Autonomia w oborze

W 2008 roku na targach EuroTier w Hanowerze holenderski producent zaskoczył innowacyjnym robotem do autonomicznego przygotowania i zadawania pasz objętościowych. Początkowo Innovado, bo tak nazwano robota, wyposażony był w zbiornik o pojemności 6,0 m³ oraz silnik Deutz o mocy 60 KM. Maszyna była w stanie samodzielnie pobierać kiszonkę z pryzmy, załadować dodatkowe składniki TMR, wymieszać zawartość, a następnie podać ją na stół paszowy.

Mocniejsze Innovado

Po sześciu latach, również na tarach EuroTier w 2014 roku, Schuitemaker zaprezentował przedprodukcyjną wersję opartą na wzornictwie swojego poprzednika. Nowe Innovado miało jednak mocniejszy, bo 80-konny silnik JCB oraz większą skrzynię ładunkową o pojemności 8,0 m³.

Wersje komercyjne robota Schuitemaker

Schuitemaker nieustannie rozwijał konstrukcję autonomicznego robota do zadawania pasz. Po ośmiu latach testów w gospodarstwach i przepracowanych ponad 20 tys. godzin, w 2016 roku powstało pięć pierwszych maszyn komercyjnych. Jeden z nich był prezentowany na targach EuroTier 2016. W tamtym czasie pracownicy Schuitemaker byli pewni świetlanej przyszłości autonomicznego systemu żywienia. Tak się nie stało.

Początek SV Group, końcem Innovado

Początek końca autonomicznego robota do przygotowania i zadawania pasz objętościowych rozpoczął się po fuzji firm Schuitemaker i Veenhuis w 2019 roku. Powstała Grupa SV, która za cel postawiła sobie skoncentrowanie się na głównych liniach produktów marek Schuitemaker i Veenhuis. Postawiono na rozwój m.in. beczkowozów do gnojowicy i przyczep samozbierających, odstawiając tym samym Innovado w przysłowiowy kąt. W konsekwencji doprowadziło to do zatrzymania rozwoju i zamknięcia produkcji autonomicznego robota.

S. Vale, opr. aj

fot. firmowe

24. maj 2024 06:07