StoryEditor

Profi to nie tylko magazyn o profesjonalnej technice rolniczej! Z nami zyskujesz profiTY!

Drogi Czytelniku, w Twoje ręce oddaliśmy szczególne wydanie profi 6-2024. Jakie profiTY znajdziesz w nim tym razem?

08.11.2024., 13:00h

W drugiej połowie października do naszych wiernych Czytelników trafił kolejny numer magazynu profi - Profesjonalna Technika Rolnicza. W wydaniu 6-2024 opócz testów maszyn i raportów z pracy, w tym także polskim agregatem do siewu pasowego Kudła Grizli GR300, znajdziesz również obszerny 32-stronicowy dodatek Technika żniwna 2025.

Prenumeratorzy profi zyskują dodatkowe treści!

Ponieważ jesteś naszym wiernym Prenumeratorem, doodatek Technika żniwna 2025 otrzymujesz zupełnie za darmo. Zebraliśmy w nim najnowsze rozwiązania w zakresie technologii zbioru zbóż i kukurydzy – jak zawsze w zwięzłej i konkretnej formie testów i raportów z pracy.

Ile kombajnów zbożowych jest w Polsce?

Choć rynek nowych kombajnów w Polsce nie jest imponująco duży, bo wg szacunków w ostatnich latach sprzedawano 600–900 nowych kombajnów rocznie (z rekordowym pod tym względem rokiem 2020, kiedy sprzedano ich ok. 1200), obecnie nie każdy rolnik może sobie na zakup takiej maszyny pozwolić – nawet jeśli mowa o sprzęcie z drugiej ręki. Co ciekawe, zgodnie z wynikami Powszechnego Spisu Rolnego, w 2020 roku w Polsce było ok. 167 tys. kombajnów zbożowych! Wynika z niego, że wielu rolników nadal pracuje na starych, wysłużonych okrętach żniwnych, a technika żniwna bliska jest każdemu rolnikowi.

Dlaczego warto być na bieżąco z techniką żniwną?

Coraz większą popularność zyskują usługi zbioru – szczególnie kukurydzy, ponieważ w gospodarstwach maleje liczba rąk do pracy. Decydując się na takie rozwiązanie, oprócz ceny usługi, warto znać również możliwości kombajnu, ponieważ ziarno to nie wszystko, co mogą zbierać najnowsze okręty żniwne. Równie cenne okazać się mogą dane, np. wielkość i jakość plonu w poszczególnych obszarach pola. To wiedza konieczna, żeby zweryfikować skuteczność zabiegów wykonywanych w minionym sezonie, a także podstawa w podejmowaniu decyzji w nadchodzącym. Nawet jeśli nie masz w gospodarstwie własnego kombajnu, dodatek Technika żniwna może być pomocny w wyborze usługodawcy, który dysponuje odpowiednim sprzętem.

Maszyny dla małych i średniej wielkości gospodarstw!

Aktualne wydanie jest niezwykle interesujące szczególnie dla małych i średnich gospodarstw, które poszukują prostszych i tańszych rozwiązań. Tematem okładkowym jest nowoczesny agregat do siewu pasowego, opracowany przez polskiego rolnika-konstruktora z Podkarpacia. Niezwykłe w maszynie jest to, że może ona pracować ze stosunkowo niedużymi ciągnikami, co z pewnością ułatwi wprowadzenie technologii strip-till w gospodarstwach, które dysponują ciągnikami o mocy nawet poniżej 150 KM! A skoro mowa o traktorach, również w tym zakresie mamy coś dla mniejszych gospodarstw. Prezentujemy wyniki testów 120-konnego Kioti HX 1201 rodem z Korei oraz pochodzącego z Rumunii 100-konnego Iruma Tagro 102. Obydwie maszyny to proste, mechaniczne konstrukcje bez nowoczesnej elektroniki, ale również takie ciągniki mają swoich fanów.

Masz prenumeratę, czytaj również e-wydanie!

Pamiętaj, że prenumerując profi otrzymujesz nie tylko drukowany magazyn, dostęp do e-wydania na naszej stronie. Wystarczy, że zarejestrujesz swoje konto, podasz numer prenumeratora i możesz czytać swoje ulubione testy maszyn na ekranie komputera, tabletu czy smartfonu. Zyskuje również ciekawe dodatki specjalne, ale także możliwość wygrania urządzeń przydatnych w gospodarstwie, tj. zbiornika na paliwo, stacji pogodowej czy autonomicznego robota koszącego. Będąc naszym Prenumeratorem, zyskujesz wyjątkowe profity! Tymczasem życzę udanej lektury.

redaktor naczelny

dr inż. Artur Jakubek

12. grudzień 2024 09:45