StoryEditor

Po co Case IH zbudował prawie 800-konny ciągnik Quadtrac 715?

Takie pytanie zaświtało nam w głowie, gdy usłyszeliśmy o nowym Quadtracu. Czy Case IH przekroczył w traktorach granicę 700 KM, tylko po to, aby podrażnić konkurencję? A swoją drogą ciekawe, jak na to odpowie choćby John Deere?
18.12.2023., 06:00h

Najmocniejszy produkowany seryjnie ciągnik rolniczy

Wszak potężny Quadtrac 715 pretenduje do miana najmocniejszego na świecie seryjnie produkowanego ciągnika rolniczego. Christian Huber, wiceprezes koncernu CNH w dziale traktorów Case IH i Steyr, szybko wyjaśnił motywy powstania tak dużego ciągnika. Nie chodzi o to, aby budować szersze maszyny towarzyszące, ale o to, aby posiadanym sprzętem pracować jeszcze szybciej, bo okna pogodowe są coraz krótsze, a traktorzystów coraz mniej, więc sprzęt musi być bardziej wydajny. Strategia ta wydaje się słuszna szczególnie w przypadku rynku północnoamerykańskiego, gdzie technologie upraw są ograniczone do minimum. Pytanie, w jakim stopniu takie podejście sprawdzi się w Europie?

Jaką wydajność osiągnie nowy kombajn New Holland CR 11?

Choć Case IH jeszcze nie pokazał na żywo kolejnego giganta, to zapowiedział również nowy, potężniejszy niż dotychczas kombajn zbożowy, który w przeciwieństwie do nowego CR 11 marki New Holland będzie wyposażony w jeden rotor. Na razie firma nie chce zdradzić teoretycznej wydajności maszyny, ale już sama pojemność zbiornika ziarnowego – aż 20 tys. l – robi wrażenie. Co ciekawe, obie marki zgodnie twierdzą, że przy braku możliwości powiększania gabarytów maszyn (z powodu ograniczeń w przepisach ruchu drogowego) widzą spory potencjał w optymalizacji układów napędowych, co w nowym CR 11 zapewniło więcej miejsca na zespoły robocze. To z kolei przekłada się na większą wydajność przy zachowaniu gabarytów maszyny.

Mnóstwo nowości na targach Agritechnica 2023

Ciekawych maszyn i rozwiązań z zakresu rolnictwa 4.0 na tegorocznej Agritechnice było całkiem sporo, więc będziemy o nich pisać jeszcze przez kolejne miesiące. Ten numer poświęcamy jednak tym najbardziej spektakularnym rozwiązaniom. Tylko u nas możesz przeczytać, jak pracuje wspomniany już potężny Quadtrac, czy nowa mocniejsza Valtra S416, a także nowa 4-cylindrowa seria Fendt 620 Vario. Nie zabraknie również prezentowanego już w Polsce, mocniejszego niż dotychczas Xeriona ze stajni Claasa.

image

Fendt 620 Vario

FOTO:
image

Claas Xerion 12.650

FOTO: Stefan Tovornik
image

John Deere 8R eAutoPowr z beczkowozem Joskin.

FOTO:

Paliwa alternatywne w maszynach rolniczych

Jednak tematem, o którym w Hanowerze zgodnie mówiło wiele firm, są paliwa alternatywne, a w szczególności hydrorafinowany (inaczej uwodniony) olej roślinny, czyli HVO (ang. Hydrotreated Vegetable Oil). Wielu producentów zapowiedziało, że w krótkim czasie pojawią się maszyny rolnicze z silnikami spalinowymi przystosowanymi do nowego rodzaju paliwa. Zgodnie z filozofią firmy JCB łatwiej i szybciej można przystosować konwencjonalny silnik spalinowy do paliwa bardziej ekologicznego niż kopalne, zamiast opracowywać od podstaw nową technologię napędu. O rozwiązaniu, które proponuje angielska marka, przeczytasz w profi 1-2024 na stronach 63–66.

Testowaliśmy polską bronę talerzową w okolicach Gniezna

Choć tegoroczna jesień była mokra i nieco pokrzyżowała nam plany związane z testowaniem polskich maszyn, udało się nam sprawdzić w akcji bronę talerzową Rolmako U 652 (profi 1-2024, str. 54–57). Zobacz, czy to narzędzie uprawowe jest godną polecenia konstrukcją.

 

redaktor naczelny

dr inż. Artur Jakubek

23. maj 2024 08:34