StoryEditor

Kamery pomagają ocenić wigor pnączy

Kubota zainwestowała we francuski startup Chouette, działający w przestrzenia cyfrowej, który oferuje rozwiązanie do precyzyjnego zarządzania winnicą.
07.02.2023., 08:00h

Chouette wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji (AI) do analizowania obrazów przechwyconych przez kamery w celu wykrycia chorób i wigoru roślin. Na podstawie analizy danych tworzy optymalną ilość rozpylanych środków chemicznych za pomocą precyzyjnych algorytmów.

Ograniczenie zużycia pestycydów

Nadmierne stosowanie agrochemikaliów degraduje glebę, wodę i atmosferę. W ramach zmniejszenia wpływu na środowisko i osiągnięcia zrównoważonej produkcji żywności ustalono, aby do 2030 r. w Europie zmniejszyć stosowanie pestycydów o 50%. W ostatnich latach zmiany klimatyczne zwiększyły występowanie chorób w winnicach w Europie, które poważnie wpływają na jakość i plony winogron.

image

Firma Chouette opracowała unikalne rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją i algorytmy do analizy zdjęć wykonanych z dronów i czujników na ciągnikach w celu wykrycia chorób i map wigoru roślin.

FOTO:

Zaawansowane technologie

Firma Chouette opracowała unikalne rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją i algorytmy do analizy zdjęć wykonanych z dronów i czujników na ciągnikach w celu wykrycia chorób i map wigoru roślin. Dzięki temu Chouette może tworzyć mapy dozowania, które po przesłaniu do maszyny mogą zoptymalizować wykorzystanie środków produkcji. Korzystając z mapy, hodowcy mogą skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i minimalizować użycie środków chemicznych, zmniejszając w ten sposób wpływ na środowisko i koszty.

Przez inwestycje w obiecujące startupy, Kubota kontynuuje rozwój zaawansowanych technologii dla przemysłu winiarskiego, aby pomóc rolnikom w zmniejszeniu wpływu na środowisko i poprawić zarządzanie ich działalnością.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Kubota

13. czerwiec 2024 23:03