StoryEditor

Kärcher, jak dać sobie radę z terenami zielonymi?

Do profesjonalnego dbania o trawniki, ogrody i tereny zieleni przyda się specjalistyczny sprzęt akumulatorowy. Jedną z firm, która oferuje takie rozwiązania jest Kärcher.
09.06.2023., 16:36h

Obejmuje on kosiarki, podkaszarki, nożyce do żywopłotów, dmuchawy do liści a także piły. Każdy wariant jest akumulatorowy, co zdaniem producenta, zapewnia długi czas pracy i dużą moc. Zacznijmy od sprzętu przeznaczonego do publicznych trawników.

Kosiarki i poręczne podkaszarki akumulatorowe

Od wiosny do jesieni rozległe parki, boiska sportowe, place zabaw czy pobocza dróg wymagają regularnego koszenia. Dobrym wyborem do tego rodzaju prac są kosiarki listwowe. Umożliwiają one regulowanie wysokości koszenia a duża moc akumulatora powala na pielęgnację dużej powierzchni na jednej baterii.

image

Interesującym rozwiązaniem dla samorządów są wielofunkcyjne nośniki narzędzi. Te maszyny komunalne są stosowane przez cały rok. Latem mogą kosić trawę i przycinać krzewy, zimą odśnieżać i posypywać chodniki.

FOTO: Kärcher

Interesującym rozwiązaniem dla samorządów są wielofunkcyjne nośniki narzędzi. Te maszyny komunalne są stosowane przez cały rok. Latem mogą kosić trawę i przycinać krzewy, zimą odśnieżać i posypywać chodniki.

Skutecznym narzędziem do usuwania zarośli i wysokiej trawy ze stromych zboczy są akumulatorowe podkaszarki. Mają głowicę tnącą, która pozwala na precyzyjną pracę, np. przy docinaniu trawy dookoła drzew lub znaków drogowych. Podkaszarki wykonane są z aluminium, co istotnie ogranicza ich masę, ułatwiając pracę operatorom. Sprzęt ma ergonomiczny uchwyt, który ułatwia utrzymanie właściwej postawy podczas pracy. Dwustronne ostrza wydłużają żywotność urządzenia.

image

Skutecznym narzędziem do usuwania zarośli i wysokiej trawy ze stromych zboczy są akumulatorowe podkaszarki.

FOTO: Kärcher

Dmuchawy do liści

Jesienią prace pielęgnacyjne terenów zielonych w dużej mierze polegają na oczyszczaniu liści spadających z drzew. W tym przypadku warto skorzystać z dmuchawy z zasilaniem akumulatorowym. Za ich pomocą można wymieść liście zgromadzone w trudno dostępnych miejscach, np. pod ławkami w parku. Niektóre modele mają wentylatory sprężynowe, które zmniejszają wibracje a dodany pas umożliwia sprawne przenoszenie maszyny, odciążając operatora.

image

Jesienią prace pielęgnacyjne terenów zielonych w dużej mierze polegają na oczyszczaniu liści spadających z drzew. W tym przypadku warto skorzystać z dmuchawy z zasilaniem akumulatorowym.

FOTO: Kärcher

Usuwanie chwastów beż użycia środków chemicznych

Podobnie jak koszenie trawnika, usuwanie chwastów jest zajęciem całorocznym. Do tego można wykorzystać sprzęt do nośników narzędzi komunalnych lub elementów dołączanych do lanc, które można podłączyć do węży wysokociśnieniowych gorącej wody. Woda jest podgrzewana do temperatury 99° C. Po dotarciu do korzeni nadal ma wysoką temperaturę: ok. 92° C. Jeżeli temperatura przekracza 65° C, gromadzi się kwas askorbinowy, który z korzeni trafia do liści, ostatecznie niszcząc roślinę. Rutynowe zamiatanie i regularne stosowanie gorącego powietrza, gorącej wody i pary, to proste oraz przyjazne dla środowiska metody usuwania chwastów.

image

Wydajne narzędzia akumulatorowe z profesjonalnej linii Kärcher do przycinania żywopłotów i drzew ułatwiają pracę.

FOTO: Kärcher

Nożyce do żywopłotu i piły łańcuchowe

Wydajne narzędzia akumulatorowe z profesjonalnej linii Kärcher do przycinania żywopłotów i drzew ułatwiają pracę. Nożyce do żywopłotu wyposażone w pasek do przenoszenia lub plecak na akumulatory są lżejsze niż przewodowe, co podczas pracy odciąża operatora. Z kolei modele z obrotowymi uchwytami ułatwiają przycinanie żywopłotu z boku. Nożyce do gałęzi na wysięgniku pozwalają na cichszą pracę podczas pielęgnacji drzew.

Odpowiednim wyborem do usuwania zniszczeń po burzy lub ścinania małych drzew, jest piła łańcuchowa. Powinna zapewniać poziom mocy odpowiedni do wykonywanego zadania. Akumulatorowe piły łańcuchowe nie wytwarzają spalin i są zdecydowanie cichsze od spalinowych: poziom hałasu wynosi około 105 dB w porównaniu z około 113 dB w przypadku tradycyjnej piły łańcuchowej.

image

Odpowiednim wyborem do usuwania zniszczeń po burzy lub ścinania małych drzew, jest piła łańcuchowa.

FOTO: Kärcher

Konserwacja urządzeń po pracy

Niezależnie od tego, czy jest to kosiarka listwowa, nożyce do żywopłotu czy podkaszarka narzędzia ogrodowe należy czyścić każdorazowo po zakończeniu użytkowania. Pozostałości trawy powinno się regularnie usuwać szczotkami, a resztki żywicy można zmyć specjalnie opracowanymi środkami czyszczącymi. Poza tym urządzenia powinny być regularnie smarowane, aby utrzymać ich sprawność i zapobiegać rdzewieniu.

Na koniec sezonu warto dokładnie wyczyścić narzędzia. Kärcher poleca delikatne czyszczenie suchym lodem. W przypadku dużej floty urządzeń, można rozważyć wypożyczenie specjalistycznych urządzeń lub zlecić czyszczenie maszyn lokalnemu dealerowi producenta.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Kärcher

20. kwiecień 2024 14:48