StoryEditor

John Deere wprowadza aż 8 modeli nowych kombajnów klawiszowych z serii T5 i T6

W nowych kombajnach klawiszowych T5 i T6, John Deere postawił na komfort w kabinie i nowoczesną technologię zbioru. Jakie wprowadził udoskonalenia?
03.06.2024., 19:30h

3. czerwca 2024 roku John Deere ogłosił, że wprowadza do oferty osiem nowych modeli kombajnów klawiszowych T5 i T6. Dzięki szerokiej gamie opcji mocy silnika od solidnego, 6,8-litrowego silnika o maksymalnej mocy 305 KM w modelu T5 400 po potężny 9-litrowy silnik JD9X o mocy 466 KM we flagowym kombajnie T6 800. Jak zapewnia producent, nowe wersje cechuje wyjątkowa wydajność zbioru. Firma dodaje, że nowe kombajny T5 i T6 oferują operatorowi najwyższą jakość obsługi, a kabina z modelu X9 zapewnia najwyższej klasy komfort i funkcjonalność.

image
Dwie serie nowych kombajnów klawiszowych John Deere T5 i T6.
FOTO: John Deere

Wygodna przestrzeń robocza w nowych kombajnach John Deere T5 i T6

John Deere wskazuje również na luksusową przestrzeń roboczą, w której jest fotel ActiveSeat II, oświetlenie LED, nowy narożny wyświetlacz słupkowy i elektronicznie sterowane drzwi przeciwpyłowe. Joystick CommandPRO zapewnia operatorowi intuicyjne i spersonalizowane sterowanie wszystkimi głównymi funkcjami kombajnu.

Aby jeszcze bardziej podnieść komfort pracy operatora, firma John Deere zintegrowała w tych modelach najnowocześniejsze pakiety technologii rolnictwa precyzyjnego, obejmujące odbiornik StarFire 7500, wyświetlacz G5Plus CommandCenter, łączność JDLink zapewniającą wydajność operacyjną oraz proste zarządzanie danymi.

– Wprowadzenie naszych nowych kombajnów T5 i T6 stanowi znaczący krok naprzód w technologii zbioru w branży kombajnów klawiszowych – mówi Jonathan Edwards, kierownik ds. marketingu produktów John Deere w Europie i dodaje, że zapewnią one rolnikom narzędzia potrzebne do zwiększenia produktywności i wydajności w terenie.

image
Nowa seria kombajnów klawiszowych John Deere T5 obejmuje 4 modele (T5 400, T5 500, T5 600 i T5 700), podobnie jak większa seria T6 (T6 500, T6 600, T6 700 i T6 800).
FOTO: John Deere

Wiele opcji układów napędowych w kombajnach John Deere T5 i T6

Osiem nowych modeli kombajnów T5 i T6 oferuje gamę opcji mocy silnika, np. 305 KM (moc maksymalna) w przypadku silnika o pojemności 6,8 l w modelu T5 400, a także 348 KM w przypadku nowego 9-litrowego silnika JD9X w 5-klawiszowym wariancie T5 500 oraz oszałamiające 466 KM jak przystało na flagowy, 6-klawiszowy model T6 800. Wszystkie modele silników JD9X obejmują inteligentne zarządzanie prędkością obrotową silnika, które istotnie wpływa na oszczędność paliwa przez redukcję obrotów podczas transportu drogowego i postoju na skrzyżowaniach lub światłach. Wszystkie warianty silnika spełniają rygorystyczne normy emisji spalin Stage V.

Wydajność zbioru kombajnów John Deere

Przenośnik pochyły zaprojektowano tak, aby miał taką samą szerokość jak reszta kanału przepływu masy (1,67 m w modelach 6-klawiszowych), co eliminuje ograniczenia przepływu masy w całym kombajnie. W połączeniu z dużą powierzchnią omłotu i separacji w kombajnach T5 i T6 zapewnia to wyjątkową wydajność zbioru. Kombajny z roku modelowego 2025 są również wyposażone w nowe opcje transportu ziarna, a także nowe opcje jego zbiorników o pojemności do 13 500 l w modelach T6 (+23% objętości) i 11 500 l w modelach T5 (+15% objętości). Ponadto regulowana końcówka rury wyładowczej zapewnia operatorom większą kontrolę nad rozładunkiem niezależnie od przyczepy, do której trafia zebrany plon.

Jaką prędkość wyładunku zapewniają kombajny John Deere T5 i T6?

Prędkość rozładunku przy maksymalnej wydajności sięga 150 l/s, co pozwala na szybki rozładunek 13,5 t ziarna w zaledwie 90 sekund. Ponadto dostępne są rozwiązania do pracy na pochyłościach, z podstawową kompensacją nachylenia do 7%, opcjonalnym pakietem do pracy na pochyłościach (kompensacja do 14%) oraz technologią HillMaster z kompensacją nawet do 22%.

image
Nowe kombajny klawiszowe John Deere nie tylko zapewniają operatorowi komfort pracy, ale również najnowsze rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, w tym HarvestLab.
FOTO: John Deere

John Deere T5 i T6 z nowoczesnym wyposażeniem

Te nowe kombajny T5 i T6 są wyposażone w zaawansowane rozwiązania John Deere Precision Ag Technology, które obejmują zintegrowany odbiornik StarFire 7500 i wyświetlacz G5Plus CommandCenter. G5Plus CommandCenter zapewnia operatorom duży, 12,8-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości z intuicyjnymi funkcjami menu, co daje wysoką kontrolę i widoczność podczas zbioru. Dodatkowo operatorzy mają możliwość wyposażenia kombajnu w dualny monitor G5Plus. Dzięki niemu mogą jednocześnie kontrolować większą liczbę funkcji — na przykład wyświetlać funkcje sterowania pojazdem na głównym wyświetlaczu, a aplikacje rolnictwa precyzyjnego, takie jak AutoPath, Machine Sync lub wykrywanie ziarna, na dualnym monitorze. Funkcja Machine Sync umożliwia operatorowi kombajnu sterowanie prędkością, kierunkiem i pozycją ciągnika z wozem przeładowczym, ułatwiając precyzyjny rozładunek bez strat nawet podczas jazdy. HarvestLab oferuje pomiar wilgotności, białka i skrobi w czasie rzeczywistym, np. w pszenicy i jęczmieniu, ułatwiając oddzielanie ziarna o wyższej wartości i wyższej zawartości białka już podczas zbioru.

image
Parametry ziarna, które mierzy czujnik NIR w systemie John Deere HarvestLab.
FOTO: John Deere

– Połączenie tych precyzyjnych funkcji technologicznych z łącznością JDLink, która zapewnia płynny dwukierunkowy przesył danych, oraz z John Deere Operations Center, naszym potężnym i kompleksowym rozwiązaniem do cyfrowego zarządzania gospodarstwem, umożliwia klientom planowanie, wykonywanie, monitorowanie i analizowanie każdego etapu działań żniwnych – powiedział Alexander Schnöder, specjalista ds. produktów do kombajnów T5 i T6.

Komfort i wygoda operatora w kombajnach T5 i T6

Producent podkreśla, że najważniejsze w konstrukcji kombajnów T5 i T6 to komfort i wygoda operatora. Przestronna kabina klasy Premium o kubaturze 3,68 m3, znana już z flagowego modelu John Deere X9, zawiera elektryczne domykanie drzwi z uszczelnieniem przeciwpyłowym, a w jej wnętrzu generowane jest nieco wyższe ciśnienie niż na zewnątrz, co zapobiega przedostawaniu się pyłu i zanieczyszczeń do wnętrza kabiny.

Opcjonalny fotel ActiveSeat II oferuje w pełni regulowane elektroniczne elementy sterujące, kompleksowe chłodzenie i elektroniczne zawieszenie zapewniające najwyższy komfort. Na potrzeby dodatkowych ekranów i urządzeń mobilnych w kabinie znajduje się również 10 wygodnie rozmieszczonych punktów ładowania 12 V i USB. System rozrywkowo-informacyjny oferuje wiele możliwości komunikacyjnych i dźwiękowych, a także w pełni obsługuje Apple CarPlay i Android Auto. Joystick CommandPRO to przyjazny dla użytkownika, ergonomiczny i konfigurowalny element sterujący kombajnu, pozwalający łatwo programować i zapisywać ustawienia dla różnych operatorów na ekranie dotykowym, na przykład prędkość taśm transportujących w zespołach żniwnych Draper, wysokość nagarniacza lub składanie ślimaka wyładowczego.

Troska o nieprzerwany przebieg zbioru

John Deere dokłada wszelkich starań, aby zapewnić klientom maksymalny czas sprawności operacyjnej, dostarczając 98% części w ciągu 24 godzin. Jeśli terminowa naprawa nie jest możliwa, odpowiedni dealer John Deere udostępni kombajn zastępczy podobnej wielkości, aby zapobiec przerwom w pracach żniwnych klienta.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: John Deere

22. czerwiec 2024 22:14