StoryEditor

John Deere HarvestLab 3000 w kombajnach

Firma oferuje teraz czujnik bliskiej podczerwieni HarvestLab 3000 w kombajnach serii S i T. Firma zwiększyła jego zastosowania do czterech, w tym jest analiza składników w zbożach i rzepaku.

21.09.2022., 20:00h

Rozwiązanie HarvestLab 3000 jest znane z zastosowań w samojezdnych sieczkarniach polowych, użytku stacjonarnym i analizie gnojowicy (Manure Sensing). Obecnie można zamontować go w kombajnach, a nowe zastosowanie nosi nazwę Grain Sensing (analiza ziarna). Pozwala ono kontrolować istotne parametry jakościowe w pszenicy, jęczmieniu i rzepaku w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym. Dodatkowo do pomiaru poziomu wilgoci w pszenicy, jęczmieniu i rzepaku można teraz ustalić również zawartość białka.

Skrobia i olej

Ponadto istnieje możliwość rejestrowania zawartości skrobi w jęczmieniu oraz zawartości oleju w rzepaku. Oznacza to, że rolnicy otrzymają informacje o jakości zbiorów w konkretnych miejscach poszczególnych pól, dzięki czemu:

► od razu wiedzą, czy pszenica nadaje się do przemiału na mąkę, czy na paszę; mogą więc przechowywać poszczególne partie pszenicy osobno według jakości, a także mają informację o tym do kogo kierować ofertę sprzedaży;

► otrzymują lepsze informacje na temat zebranych roślin, ponieważ jakość ziarna jest badana i dokumentowana w każdym miejscu pola;

► mogą porównywać odmiany zbóż lub weryfikować prawidłowość ustawień maszyny;

► otrzymują informację, w których obszarach pola dostarczone składniki odżywcze (np. azot) faktycznie przełożyły się na wielkość plonu i zawartość białka lub oleju, aby lepiej planować aplikację nawozu w następnym sezonie.

Jak działa ten system?

Funkcja analizy ziarna GrainSensing to w pełni zintegrowane rozwiązanie montowane na przenośniku czystego ziarna. W celu zastosowania w kombajnie wymagane są następujące elementy:

► czujnik bliskiej podczerwieni HarvestLab 3000,

► zestaw do montażu czujnika u klienta oraz niezbędne elementy mocujące,

► kalibracja funkcji GrainSensing,

► wyświetlacz 4. generacji,

► rozwiązanie w zakresie rolnictwa precyzyjnego JDLink,

► odbiornik StarFire.

Zanim ziarno trafi do zbiornika ziarna, napędzany silnikiem przenośnik ślimakowy przenosi je bezpośrednio na wprost czujnika HarvestLab 3000. Przy użyciu odbiornika StarFire dane dotyczące konkretnych obszarów pola są generowane na wyświetlaczu 4. generacji. Następnie za pośrednictwem systemu łączności JDLink dane te mogą być automatycznie synchronizowane z systemem John Deere Operations Center. Tam można przeglądać wyniki swoich zbiorów dzięki takim funkcjom jak Analyze (Analiza) i Field Analyzer (Analizator pola). Z systemem Operations Center współpracuje też oprogramowanie innych firm, umożliwiając dalszą analizę lub tworzenie map aplikacji na potrzeby przyszłej dystrybucji składników odżywczych.

Pomiary wykonywane przez czujnik HarvestLabTM pomagają rolnikom planować uprawy i zabiegi agrotechniczne. Rozwiązanie to pozwala uzyskać informacje na temat ilości składników odżywczych (zwłaszcza azotu) oraz ich wpływu na wielkość i jakość plonu. Dzięki temu można obliczyć wydajność odżywczą każdej części pola.

Rynkowa dostępność sprzętu

Czujnik HarvestLab będzie dostępny w modelach serii T (z możliwością doposażenia maszyn z roku modelowego 2016 i nowszych) i modelach serii S (z możliwością doposażenia wszystkich maszyn S760, S770, S780, S785 i S790) od wiosny 2023 r., aby można było z niego korzystać podczas następnych zbiorów.

opr. jj

21. maj 2024 06:31