StoryEditor

John Deere 5ML - choć mały, ale ostry jak żyleta

John Deere chwali inteligencję nowej serii ciągników 5ML i ich możliwości: to najmocniejsze z dotychczasowych modeli John Deere o wąskiej konstrukcji do prac w uprawach specjalistycznych, co ułatwi pracę.

11.11.2022., 13:00h

Ciągniki 5ML można wyposażyć w pakiet technologii rolnictwa precyzyjnego John Deere. Co równie istotne osiągają moc aż do 134 KM. Cechą wyróżniającą te modele jest zintegrowany system naprowadzania AutoTrac. Wyświetlacz układu AutoTrac został wbudowany bezpośrednio w tablice rozdzielczą ciągnika, eliminując tym samym potrzebę dodawania kolejnej aktywacji lub wyświetlacza. Dzięki temu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Wyposażenie ciągnika 5ML umożliwia łączenie różnych etapów pracy i wykonywanie ich jednocześnie. Zintegrowany system naprowadzania pozwala operatorowi zachować wysoką jakość nawet podczas długiego dnia pracy. Może on bowiem poświęcić całą uwagę narzędziom, podczas gdy ciągnik sam trzyma się wyznaczonej linii.

Przepisy wymuszają od rolników coraz dokładniejsze dokumentowanie procesów roboczych, co wymaga dodatkowego wysiłku. W ciągnikach 5ML można umieścić opcjonalny wyświetlacz 4. generacji, który pozwala na łatwe dokumentowanie wszystkich operacji wykonywanych przez ciągnik, a następnie na bezpieczne przesłanie tych informacji do udostępnianego bezpłatnie John Deere Operations Center. To pozwala monitorować, planować i analizować wszystkie zadania, co ułatwia podejmowanie właściwych decyzji.

Zadania do wykonania

Funkcja 1-Click-Go-AutoSetup oferowana przez John Deere pozwala konfigurować z poziomu Operations Center ustawienia dotyczące dokumentowania i wykonywania poszczególnych etapów prac, np. aplikowanie odpowiedniej dawki środków ochrony roślin. Od razu po wjechaniu ciągnikiem na określone pole na wyświetlaczu pojawia się zdefiniowane wcześniej zadanie do wykonania. Operator musi tylko je potwierdzić, po czym rusza do pracy. W ten sposób funkcja 1-Click-Go-AutoSetup pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na konfigurację i generuje bezbłędną dokumentację.

Aplikacje firm zewnętrznych

Za pośrednictwem John Deere Operations Center ciągnik 5ML można też połączyć z aplikacjami współpracujących firm zewnętrznych, które ułatwiają dostosowywanie zabiegów wykonywanych w uprawach specjalistycznych do wymogów konkretnej lokalizacji. Dzięki temu wszystkie środki i zabiegi są stosowane z dużą precyzją, zmniejszając tym samym koszty produkcji. Wg firmy ciągnik 5ML jest zatem pionierem w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego dla upraw specjalistycznych.

Dodatkowo korzystanie z John Deere Connected Support może zmaksymalizować czas sprawności operacyjnej serii ciągników. Na podstawie wyraźnej zgody klienta dane maszyny 5ML są zdalnie analizowane w trakcie jej pracy. W razie wykrycia nieprawidłowości automatycznie informowany jest lokalny dealer John Deere, który kontaktuje się z klientem i powiadamia go o wysokim prawdopodobieństwie awarii, zanim do niej dojdzie.

Duża moc czyli 134 KM

Czterocylindrowy silnik John Deere PowerTech Plus zastosowany w nowym ciągniku 5130ML ma pojemność 4,5 l, zapas momentu obrotowego na poziomie 30% i maksymalną moc 134 KM. Mechaniczna przekładnia PowerQuad Plus ma cztery biegi przełączalne pod obciążeniem spośród opcjonalnie dostępnych ośmiu (w przekładni Powr8). Podczas zmiany zakresów automatycznie wybierany jest właściwy bieg PowerShift. Za wygodę pracy odpowiada przycisk wysprzęglający.

Ciągniki 5ML mają też wydajną pompę hydrauliczną 117 l/min. Pozwala to na podłączenie narzędzi o wysokim zapotrzebowaniu bezpośrednio do układu hydraulicznego ciągnika, bez konieczności stosowania zewnętrznej pompy hydraulicznej napędzanej przez WOM. Ponadto ciągnik możne wykonywać jednocześnie więcej niż jeden rodzaj zadania. Na przykład przycinanie drzew połączone z uprawą, co pozwala zaoszczędzić cenny czas. Co więcej, ciągnik jest przystosowany do użytku z ładowaczem czołowym.

A co z udźwigiem?

Maszyny 5ML mają udźwig 4900 kg na końcówkach kulowych tylnego podnośnika. Na przednim podnośniku udźwig wynosi 2900 kg z całkowitą ładownością 3500 kg. Wysokie wartości ładowności i maksymalnego udźwigu umożliwiają korzystanie z dużych narzędzi, co zwiększa efektywność pracy.

John Deere postawił też na solidną konstrukcję ciągników 5ML. Błotniki, zbiornik paliwa i obudowa świateł tylnych, a także okolice drzwi wykonano ze stali, więć są wytrzymałe. Opływowe kształty pomagają uniknąć uszkodzenia roślin podczas przejeżdżania wąskimi alejkami.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Kabina ciągników 5ML jest wyposażona w elektroniczny joystick i duży wyświetlacz LCD na desce rozdzielczej. Elektroniczny joystick umożliwia łatwe i wygodne sterowanie narzędziami. Funkcja zarządzania pracą iTec sprawia, że operator zostaje odciążony dzięki automatyzacji podczas zawracania na uwrociach. System filtrów kabiny kategorii 4 (zgodny z normą EN 15695), zabudowany w dachu kabiny, jest dostępny jako opcja i zapewnia ochronę przed niebezpiecznym dla zdrowia pyłem, aerozolami i oparami. Ciągniki serii 5ML można zamawiać od stycznia 2023 r.

opr. Jan Józefowicz

13. czerwiec 2024 23:25