StoryEditor

JDLink we flotach mieszanych, czyli więcej danych

John Deere zmienia konfigurację narzędzia JDLink. Po aktualizacjach zyskają użytkownicy maszyn John Deere i marek innych producentów. Chodzi o dane, czyli o to, co najcenniejsze.

12.01.2023., 18:00h

Praca w gospodarstwie jest znacznie efektywniejsza, kiedy możemy liczyć na wsparcie nowoczesnych narzędzi, również w postaci technologii zbierającej i przetwarzającej dane. Narzędzie JDLink opracowane przez John Deere zapewnia połączenie między maszynami pracującymi w polu, a biurem gospodarstwa i smartfonami, dzięki danym zbieranym w Operations Center. Dzięki temu można pracować wydajniej.

– Dane maszyn, dokumentacja agronomiczna jak i ustawienia maszyn są zapisywane w "chmurze" Operations Center. Dzięki temu na smartfonie mamy możliwość sprawdzenia informacji o lokalizacji i godzinach pracy maszyny, co jest istotne dla planowania przeglądów okresowych z odpowiednim wyprzedzeniem. Poza tym można sprawdzić kody błędów, zdalną diagnostykę za pomocą Service Advisor Remote a nawet wykryć potencjalne usterki za pomocą usługi Expert Alerts – mówi Karol Zgierski, specjalista ds. produktu John Deere.

System JDLink jest fabrycznie instalowany w prawie wszystkich nowych maszynach John Deere. Można go zainstalować w maszynach dowolnej marki i starszym sprzęcie John Deere, w przypadku którego zazwyczaj nie były przesyłane dane dotyczące maszyny (dawniej nazywany był systemem JDLink "Select"). Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu modułu MTG.

Idą zmiany: JDLink we flotach mieszanych

Obecnie John Deere wprowadza usprawnienie do wszystkich modemów JDLink (także z maszyn innych marek), które mają nazwę "uniwersalny plik konfiguracyjny". Dzięki niemu klienci mogą mieć w Operations Center więcej informacji o swojej maszynie. Dotychczasowa konfiguracja "Select" umożliwiała śledzenie lokalizacji maszyn, godzin pracy na podstawie MTG i ręcznie konfigurować pojazd.

 

– Po zmianach obok wcześniej dostępnych funkcji system będzie również zbierał dane o obciążeniu i prędkości silnika (obr./min.), okresowym zużyciu paliwa i jego poziomie w zbiorniku, temperaturze płynu chłodzącego, o tylnym i przednim WOM, poziomie płynu w zbiorniku DEF i prędkości jazdy maszyny. Zmiany obejmą wszystkie obecne maszyny John Deere z zainstalowanym modemem JDLink (MTG), które nie mają specjalnego pliku konfiguracyjnego. Co ważne, na wsparcie mogą liczyć użytkownicy maszyn innych producentów niż Deere (flota mieszana), w których jest zainstalowany JDLink – uzupełnia Karol Zgierski.

Podstawową korzyścią jest połączenie maszyn John Deere i innych producentów z John Deere Operations Center, aby można było zarządzać całą flotą za pośrednictwem jednej platformy. Tym samym możemy śledzić informacje o maszynie na potrzeby optymalizacji i serwisu. Dla użytkowników maszyn John Deere aktualizacje oznaczają dodatkowo: bezprzewodowy przesył danych, możliwość kontroli zdalnej stanu technicznego maszyny, dostęp do wyświetlacza maszyny z poziomu serwisu.

Istotna zmiana dla flot mieszanych

Warto podkreślić, że zmiany w JDLink to kolejny etap łączenia oprogramowania John Deere z maszynami innych marek. W 2022 roku rolnicy i usługodawcy, którzy mają flotę składającą się z maszyn różnych producentów mogli skorzystać z aktywacji AutoTrac TIM (systemu zarządzania osprzętem) firmy John Deere na wyświetlaczach uniwersalnych 4. generacji. Oznacza to, że sprawdzony system naprowadzania AutoTrac może być używany we wszystkich ciągnikach z systemem TIM certyfikowanym przez Fundację Elektroniki Przemysłu Rolniczego (AEF).

 

Aby móc uruchomić system AutoTrac TIM, potrzebny jest wyświetlacz uniwersalny 4. generacji certyfikowany przez AEF (4240 lub 4640) z aktywacją AutoTrac oraz odbiornik StarFireTM 6000 lub 7000.

opr. Jan Józefowicz, fot. John Deere

12. grudzień 2024 18:48