StoryEditor

JCB ma nową, bezemisyjną ładowarkę elektryczną 403E

To nowa, kompaktowa w pełni elektryczna ładowarka kołowa może pracować przez cały dzień roboczy, przy niskim poziomie hałasu i zerowej emisji spalin.
10.06.2023., 19:00h

To strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o pracę w budynkach inwentarskich, szklarniach i w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych. Firma wyjaśnia, że maszyna może pochwalić się największym standardowym akumulatorem w swojej klasie z wydajnością dorównującą popularnemu modelowi 403 z silnikiem wysokoprężnym.

Podstawowe cechy nowego modelu:

► akumulator litowo-jonowy o pojemności 20 kWh,

► silnik napędowy o mocy 33,4 kW (moc szczytowa) z trzema trybami jazdy,

► silnik pompy hydraulicznej 20 kW (moc szczytowa) z łyżką i widłami,

► osie ZF ze zintegrowanym drop-boxem do stałego napędu na cztery koła,

► cyfrowa deska rozdzielcza i kontroler obrotowy, zapewniający precyzję działania

image

Maszyna jest wyposażona w wydajny silnik pompy hydraulicznej o mocy 20 kW, a układ hydrauliczny oferuje dwa tryby pracy, sterowane za pomocą przełącznika kołyskowego na konsoli głównej.

FOTO: JCB

Praca bez emisji spalin

JCB rozszerza linię sprzętu elektrycznego, wprowadzając na rynek ładowarkę kołową 403E, pomagając gospodarstwom rolnym i ogrodniczym sprostać wyzwaniu redukcji emisji dwutlenku węgla. Maszyna jest zasilana akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 20 kWh, zmontowanym ze sprawdzonych modułów JCB, nowatorskich w istniejącym asortymencie sprzętu elektrycznego firmy. Akumulatory te, w połączeniu z wydajnymi silnikami elektrycznymi oraz zoptymalizowanymi układami trakcyjnymi i hydraulicznymi, zapewniają dużą wydajność, przy czym ładowarka jest może wykonać cały dzień roboczy lub 4-5 godzin ciągłej pracy w mieszanym cyklu roboczym.

Szybkie ładowanie akumulatora

Podobnie jak w przypadku gamy JCB E-Tech, 403E ma wbudowaną ładowarkę, która umożliwia podłączenie do szeregu źródeł zasilania. Gniazdo 110 V w pełni naładuje akumulatory w ciągu 12 godzin, podczas gdy wtyczka przemysłowa lub domowa 230 V naładuje akumulator zaledwie w 8 godzin. Szybka ładowarka JCB może być również używana z 403E, zapewniając pełne naładowanie z zasilania trójfazowego w 2 godziny.

Maszyna jest wyposażona w dwa niezależne silniki elektryczne: jeden do układu napędowego i jeden dla hydrauliki. Silnik napędowy oferuje moc 33,4 kW i jest wyposażony w trzy tryby jazdy, między którymi operator może przełączać się za pomocą dwóch przycisków w górnej części joysticka.

Szybki zając i wolny żółw

Tryb zająca pozwala na jazdę z maksymalną prędkością 20 km/h, co zapewnia dynamiczną jazdę i duża wydajność. Z kolei tryb żółwia jest ograniczony do 8 km/h i pozwala na lepszą modulację prędkości. Przyczynia się to do wydłużenia żywotności baterii bez uszczerbku dla wydajności podnoszenia. W trybie ślimaka maksymalna prędkość to 5 km/h, którą można regulować w krokach co 0,5 km/h za pomocą nowego kontrolera obrotowego i wyświetlacza wielofunkcyjnego. Zapewnia to precyzyjną kontrolę prędkości dla precyzyjnej jazdy i w trybie spowolnionym.

Napęd jest przenoszony przez zintegrowaną skrzynię biegów na osie ZF, które mogą być dostarczane z otwartymi mechanizmami różnicowymi lub z blokadami mechanizmów różnicowych dla uzyskania maksymalnej przyczepności. Ładowarka jest oferowana z wyborem wąskich lub szerokich kół, a także z opcją opon rolniczych lub przemysłowych, dzięki czemu nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań.

image

Podobnie jak w przypadku gamy JCB E-Tech, 403E ma wbudowaną ładowarkę, która umożliwia podłączenie do szeregu źródeł zasilania.

FOTO: JCB

Wydajna ładowarka

Ramiona ładowarki, przeniesione z modelu 403 z silnikiem wysokoprężnym, są dostępne w konfiguracji standardowej i wysokiego podnoszenia. Standardowe ramiona podnoszące mają sworzeń na wysokości 2,9 m, zaś model z wysokim podnoszeniem ma wspomnianą wysokość na poziomie 3,1 m. Obie konfiguracje ramion ładowarki są standardowo wyposażone w hydrauliczny szybkozłącze, a ramiona ładowarki zapewniają równoległe podnoszenie.

Model 403E oferuje obciążenie wywracające wynoszące 972 kg z widłami paletowymi, przy masie transportowej wynoszącej zaledwie 2671 kg. Dzięki temu model 403E mieści się w normach UE dotyczących holowania przyczep, co sprawia, że jest dobrym rozwiązaniem do użytku w gospodarstwach z więcej niż jedną grupą budynków, a także do prac budowlanych, kształtowania krajobrazu, ogrodzeń i innych działań. W opcji jest wytrzymała przeciwwaga, zwiększająca obciążenie wywracające o 118 kg i masę transportową o 121 kg.

Dostęp do funkcji przez jedną dźwignię

Ładowarka ma pojedynczy joystick z proporcjonalnym kontrolerem pomocniczym na górze. Opcjonalnie dostępna jest druga rolka pomocnicza, umożliwiająca operatorowi dostęp do wszystkich funkcji ładowarki za pomocą jednej dźwigni, co przyspiesza pracę. Maszyna jest wyposażona w wydajny silnik pompy hydraulicznej o mocy 20 kW, a układ hydrauliczny oferuje dwa tryby pracy, sterowane za pomocą przełącznika kołyskowego na konsoli głównej.

Tryb koparko-ładowarki zapewnia dynamiczną reakcję, podczas gdy tryb wideł pozwala na zwiększoną precyzję sterowania. W standardzie jest również programowalna funkcja pomocnicza o stałym przepływie, umożliwiająca zasilanie osprzętu z napędem silnikowym, takiego jak rozrzutniki ściółki używane w boksach lub na otwartych podwórkach, procesory bel siana i kiszonki oraz zamiatarki podwórzowe, przy czym operator ustawia natężenie przepływu za pomocą głównego wyświetlacza i kontrolera obrotowego.

image

JCB rozszerza linię sprzętu elektrycznego, wprowadzając na rynek ładowarkę kołową 403E, pomagając gospodarstwom rolnym i ogrodniczym sprostać wyzwaniu redukcji emisji dwutlenku węgla.

FOTO: JCB

Komfort operatora

Model 403E początkowo będzie oferowany ze stałym lub składanym daszkiem, a od trzeciego kwartału 2023 r. alternatywnie z całkowicie przeszkloną kabiną. Dostępny jest nowy, wielofunkcyjny wyświetlacz cyfrowy, sterowany za pomocą kontrolera obrotowego po prawej stronie joysticka ładowarki. Operator może użyć kontrolera obrotowego do ustawienia natężenia przepływu pomocniczego układu hydraulicznego, prędkości jazdy impulsowej i innych ustawień na wyświetlaczu. Monitor pokazuje również wszystkie krytyczne dane operacyjne maszyny, w tym tryb jazdy, stan naładowania akumulatora i prędkość jazdy.

Ładowarka kołowa dołącza do szybko rosnącej gamy w pełni elektrycznych maszyn w ofercie JCB, w tym 2,5-tonowej, 6-metrowej ładowarki teleskopowej Loadall 525-60E, która również odzwierciedla możliwości swojego odpowiednika z silnikiem wysokoprężnym, zapewniając jednocześnie zerową emisję w miejscu użytkowania. Dzięki obniżonemu poziomowi hałasu i wibracji maszyny, model 403E jest wygodną, wydajną ładowarką o zerowej emisji spalin, zdolną do pracy z szeroką gamą osprzętu.

opr. Jan Józefowicz, źródło: JCB

24. maj 2024 02:29