StoryEditor

Jakie nowości firma Tafe wprowadza w ciągnikach?

Odświeżona kabina w ciągnikach Tafe 15 to nie jedyna nowość w ofercie producenta.

Trzy modele (5515, 6515 i 7515) serii ciągników Tafe 15 z trzycylindrowymi silnikami z normą Stage V o mocy odpowiednio 55 KM, 65 KM i 74 KM są dostępne z nową kabiną. Zmodernizowane wnętrze oraz dobra widoczność od góry szyby to dobra wiadomość dla potencjalnych właścicieli, którzy będą pracować ciągnikami Tafe z ładowaczami czołowymi.

- Europa to rozwinięty technologicznie rynek i mamy ciągniki zaawansowane technologicznie – twierdzi dyrektor ds. technologii Massimo Ribaldone, który przypomniał o nowo utworzonym centrum badawczo-rozwojowym firmy w Wielkiej Brytanii. Celem centrum jest projektowanie maszyn na rynek europejski.

W jakie silniki wyposażone są ciągniki Tafe serii 15?

Wszystkie trzy modele w serii napędzane są przez 3-cylindrowy silnik o pojemności 2,6 l. Model 7515 jest obecnie najmocniejszym ciągnikiem marki Tafe produkowanym na rynek europejski.

Jeśli spojrzeć przekrojowo na portfolio firmy Tafe, zauważalna jest pewna luka, otóż brakuje ciągników w segmencie mocy ok. 100 KM. Choć na rynek afrykański Tafe dostarcza nawet 200-konne maszyny, na razie są one niedostępne w Europie ze względu na normę emisji spalin Stage V, którą musiałyby spełnić.

Napędy alternatywne w ciągnikach Tafe

Producent zaprezentował także elektrycznie napędzany traktor - model 6030e ze zmienną prędkością WOM. Pierwsze modele prawdopodobnie pojawią się w drugiej połowie 2024 roku.

Na targach Agritechnica 2023 Tafe zaprezentowało także, jak na razie jedynie koncepcyjny, ciągnik napędzany wodorem – model 7515 H2. Wodorowy silnik ma zachowywać się podobnie do znanych jednostek spalinowych, a jego działanie można porównać do silnika benzynowego z turbodoładowaniem.

Ogromna skala produkcji 

Grupa Tafe w ciągu roku produkuje aż 200000 ciągników, maszyny wychodzące z fabryk spotkać można pod takimi markami jak Tafe, Massey Ferguson, Eicher i IMT. Niezależnie od marki maszyny powstaja na tej samej linii produkcyjnej- nowy ciągnik powstaje średnio co niecałe 4 minuty. 

Producent zapewnia, że produkcja bez żadnego problemu może zostać zwiększona do 300000 maszyn w skali roku.

S. Vale, opr. bd

19. maj 2024 13:49