StoryEditor

Jakie korzyści daje podwójny tłok Twinpact?

Firma Kuhn 10 lat temu wprowadziła na rynek nowatorskie rozwiązanie, czyli podwójny tłok Twinpact dla dużych pras kostkujących.
20.03.2024., 10:09h

Cel był jasny – chodziło o to, aby osiągnąć większy stopień zagęszczenia masy bez dodatkowego obciążenia prasy i współpracującego z nią ciągnika. Niniejsze rozwiązanie jest dostępne w modelu SB 1290 iD.

image
Niższe obciążenia pracy maszyny wydłużają również jej żywotność!.
FOTO: Kuhn

Wiele korzyści

Podstawowe znaczenie ma to, że bele mają dużą gęstość, a prasowanie nie wymaga wysokiej mocy. Poza tym niniejsza technologia sprawia, że koszty transportu są niższe właśnie z powodu dużego zagęszczenia prasowanego materiału.

Twinpact, jak wyjaśnia producent, to sposób na uzyskanie bel o bardzo dużej gęstości. W rezultacie, w warunkach suchej słomy, prasy SB 1290 iD produkują do 25% cięższe bele w porównaniu do modeli konwencjonalnych. Kuhn wskazuje, że unika się gigantycznych obciążeń maksymalnych maszyny, co skutkuje niskim zapotrzebowaniem na moc. Zapewnia to użytkownikom wysoką rentowność zbioru masy, zarówno w przypadku tradycyjnej produkcji roślinnej, jak i w najbardziej wymagających warunkach, w których uprawia się rośliny energetyczne i biomasę.

image
Tłok Twinpact jest podzielony na górną i dolną część, które są połączone trójkątnym łącznikiem.
FOTO: Kuhn

Podwójny tłok Twinpact – jak działa?

Tłok Twinpact jest podzielony na górną i dolną część, które są połączone trójkątnym łącznikiem. W każdym cyklu pracy tłoka masa w komorze prasowania jest uderzana jedną z części podwójnego tłoka, co zwiększa energię zagęszczenia masy a tym samym maksymalny ciężar sprasowanej kostki. Pomimo cięższych bel, obciążenie maszyny jest porównywalne z konwencjonalną prasą w technologii kostki o wymiarach 120 x 90 (4 x 3), co eliminuje potrzebę stosowania wzmacnianego układu napędowego koła zamachowego i ramy głównej. Niższe obciążenia pracy maszyny wydłużają również jej żywotność!

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Kuhn

13. czerwiec 2024 22:31