StoryEditor

Jak wyglądałby ciągnik MAN, gdyby…

… firma nie zaprzestała produkcji ciągników w latach 60-tych? Widziałeś nowy projekt ciągnika MAN?
17.12.2023., 13:15h

Pierwszym modelem ciągnika wyprodukowanym w 1921 roku przez firmę MAN (skrót od: Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg) był tzw. pług nośny. Dwa lata później w ofercie producenta pojawił się mały traktor o mocy 20 KM. Jednak w tamtym czasie bardziej rozwinięty i opłacalny był sektor samochodów ciężarowych, dlatego MAN wkrótce zakończył produkcję ciągników.

image

Ciągnik rolniczy MAN 2F1 z 1959 roku.

FOTO: Späth Chr., źródło: Wikipedia

Ciągniki rolnicze MAN

Duże zapotrzebowanie na siłę pociągową w gospodarstwach ze wschodnich Niemiec, przyczyniło się do wznowienia w 1938 roku produkcji ciągników rolniczych MAN. W ten sposób powstał 50-konny model AS 250. Wyróżniał się na tle konkurencji szczególnie niskim zużyciem oleju napędowego. Do końca 1944 roku wyprodukowano około 1300 pojazdów, głównie we Francji, przez firmę Latil.

image

Ciągnik rolniczy MAN 4R2 z 1959 roku.

FOTO: Späth Chr., źródło: Wikipedia

Ile ciągników rolniczych wyprodukowała firma MAN?

Po II Wojnie Światowej MAN nadal produkował ciągniki – głównie modele z napędem na wszystkie koła, tj. AS 325A. Do około 1962 roku firma wyprodukowała około 50 tys. ciągników o mocy od 14 do 60 KM.

image

Ciągnik rolniczy MAN 4S3 - prototyp z 1963 roku.

FOTO: Carsten Spinger, Wikipedia

Innowacyjne rozwiązania w ciągniku zaadaptowane z ciężarówek

Firma MAN zaprzestała produkcji ciągników rolniczych w połowie lat 60-tych – a szkoda. Ostatnio pojawił się projekt nowego traktora tej marki, która skupiona jest głównie na produkcji samochodów ciężarowych. Nowy ciągnik wyposażony jest innowacyjne rozwiązania zaadoptowane z ciężarówek, tj. kamery zamiast lusterek wstecznych.

Jak wygląda nowy projekt ciągnika rolniczego MAN?

Christopher Reim z biura projektowego reimdesign zastanawiał się, jak obecnie mógłby wyglądać duży ciągnik producenta pojazdów użytkowych. W programie graficznym stworzył projekt nowoczesnego ciągnika rolniczego MAN, którego prezentujemy na poniższym zdjęciu.

image

Wizualizacja komputerowa nowoczesnego ciągnika MAN stworzona przez Christophera Reim z reimdesign.

FOTO: Christopher Reim

opr. aj

21. maj 2024 04:06