StoryEditor

Jak Venta 310 radzi sobie na ciężkich glebach?

Nowy model Venta 310 uzupełnia ofertę lekkich i prostych w budowie siewników pneumatycznych firmy Kuhn.
18.05.2023., 07:00h

Swego czasu Kuhn ogłosił wprowadzenie na rynek zintegrowanego siewnika pneumatycznego Venta 320. Teraz przyszła kolej na siewnik Venta 310.

Pneumatyczny siewnik Venta 310 na bronie wirnikowej

Siewnik ten wyposażony jest w redlice stopkowe Suffolk. Rozmieszczone w 3 rzędach w odległości 33 cm od siebie. Kuhn wyjaśnia, że nadają się do siewu na glebach gliniastych, lepkich lub zakamienionych. Nacisk każdej z redlic jest regulowany, do 25 kg, co pozwala zachować odpowiednią głębokość siewu, zwłaszcza na ciężkich glebach. Ten nowy siewnik, o szerokości roboczej 3,00 m, dostępny jest w wersji z 20 i 24 rzędami redlic z rozstawem rzędów odpowiednio 15 i 12,5 cm.

image

Siewniki Venta 310 współpracują z bronami wirnikowymi, HRB 302, HRB 303, HR 304 i HR 3004, umożliwiając pracę z ciągnikami o mocy do 250 KM.

FOTO: Kuhn

Prosta i lekka konstrukcja

Zbiornik o pojemności 850 litrów (1150 litrów z nadstawą). Środek ciężkości znajduje się blisko ciągnika. Kuhn chwali swój produkt, wskazując na jego zwrotność w zestawie z maszyną uprawową, a także mniejsze zapotrzebowanie na udźwig. Dzięki temu jest odpowiednią maszyną dla małych ciągników o mocy od 120 KM.

Siewniki Venta 100 zostały zaprojektowane tak, aby wszystkie istotne regulacje maszyny, np. głębokość siewu, nacisk redlic, były proste i szybkie do ustawienia. Regulacja dolnego ogranicznika redlic pozwala na precyzyjną kontrolę głębokości siewu, również na polach niejednorodnych lub przy płytkim siewie, z dużym naciskiem na podłoże. Dostęp do aparatu wysiewającego jest łatwy, co ułatwia przeprowadzenie próby kręconej.

Sterowanie dawką wysiewu z kabiny ciągnika

Celem producenta było stworzenie maszyny, w której system dozowania materiału siewnego łączy w sobie niezawodność i precyzję. Elektrycznie napędzany objętościowy wałek dozujący utrzymuje dawkę wysiewu w zakresie od 1,5 do 430 kg/ha. Co ważne, nawet w przypadku małych nasion nie ma potrzeby wymiany elementów zespołu dozującego.

Siewniki Venta serii 100 są wyposażone w terminal Quantron S-2, który ma ręczną regulację dawki wysiewu, kontrolę poziomu dozowania i niskiego poziomu materiału siewnego w zbiorniku. Poza tym jest też liczniki pracy, kontrola ścieżek technologicznych i pomoc przy próbie kręconej.

image

Nowy model Venta 310 uzupełnia ofertę lekkich i prostych w budowie siewników pneumatycznych firmy Kuhn.

FOTO: Kuhn

Kompatybilny z gamą bron wirnikowych Kuhn

Siewniki Venta 310 współpracują z bronami wirnikowymi, HRB 302, HRB 303, HR 304 i HR 3004, umożliwiając pracę z ciągnikami o mocy do 250 KM. Brony te mają różnego rodzaju zęby i wałki, aby dostosować się do różnych warunków pracy i rodzaju gleby. Belka redlicy prowadzona jest przez wał brony wirnikowej, co sprawia, że głębokość siewu jest zawsze stała, niezależnie od głębokości roboczej brony wirnikowej. Siewnik jest łatwy do zaczepienia i odczepienia z brony wirnikowej dzięki specjalnie zaprojektowanym sprzęgom.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Kuhn

21. maj 2024 04:30