StoryEditorNowości

Jak Samson, dzięki Alta, rozwiązał problem z całkowitym opróżnianiem beczki na pochyłościach?

Grupa Samson, w skład której wchodzi m.in. marka Pichon, opracowała system rozładowczy Alta, który umożliwia całkowite opróżnianie beczki z gnojowicy, nawet podczas jazdy w górę lub w dół zbocza. Jak to możliwe?
10.12.2022., 11:50h

Trudno całkowicie opróżnić beczkę przy rozlewaniu gnojowicy, gdy nie jest ona wypoziomowana. Przy jeździe w górę zbocza gnojowica gromadzi się z tyłu, a przy zjeździe w dół – z przodu beczki, co sprawia, że na dnie zawsze pozostaje pewna ilość płynnego nawozu, którego nie da się wypompować.

Opróżnianie beczki z tyłu lub z przodu

Ten problem rozwiązała Grupa Samson, która jest specjalistą w zakresie budowy maszyn do aplikacji i rozrzucania nawozów naturalnych. Otóż, Samson zaprezentował nowo opracowany podwójny system rozładowczy o nazwie Alta w gamie beczkowozów Pichon SV.

image

System Alta do równomiernego opróżniania beczkowozu z gnojowicy.

FOTO: Guillet

Równomierne rozlewanie nawozów

Jak podaje producent, system Alta realizuje nawet najbardziej wymagające zadania związanie z równomiernym rozprowadzaniem nawozów naturalnych. Co ważne, jest kompatybilny z górną rurą rozładowczą z zaworem regulacji przepływu i modułem podawania turbo.

Jakie plusy ma system Alta?

Takie rozwiązanie ma ograniczać prawdopodobieństwo wystąpienia usterki i w konsekwencji zapewnić równomierne i stabilne podawanie płynnego nawozu do aplikatora. System Alta ma za zadanie odciążyć kierowcę i ułatwić pracę podczas aplikacji naturalnych nawozów płynnych w górzystym i pagórkowatym terenie.

Zobacz, jak działa system Alta w beczkowozach Pichon!

Dalszy rozwój systemu Alta

Samson zapowiedział, że od wiosny 2023 roku zbiorniki będą wyposażane w inklinometry, które umożliwią pomiar kąta nachylenia podłoża w czasie rzeczywistym. Informacje będą na bieżąco przekazywane do zlokalizowanego w kabinie ciągnika terminala iControl 7S z interfejsem HMI. Będzie on automatycznie, czyli bez wiedzy i zaangażowania operatora, wybierał tylny lub przedni zawór do pobierania gnojowicy z beczki. Jeśli zestaw pojedzie w dół stoku, gnojowica zgromadzi się z przodu beczki, a system rozpoznający kąt nachylenia podłoża otworzy przedni zawór. Odwrotnie będzie przy zjeździe w dół zbocza.

O Grupie Samson

W skład Samson Group A/S wchodzą spółki, tj. Samson Agro A/S, Samson Agrolize A/S, Samson Agrolize AB, Samson Agro Sasu oraz Samson Agro sp. z o.o. Grupa jest jednym z głównych dostawców maszyn do aplikacji nawozów naturalnych oraz związanych z tym technologii wspierających. Jest również właścicielem dwóch marek sprzętu: Samson i Pichon. Oprócz Danii (skąd pochodzi Samson), a także Francji, grupa ma również centrum produkcyjne w Polsce.

Artur Jakubek

fot. firmowe

19. lipiec 2024 03:27