StoryEditor

Jak przekładnia bezstopniowa w paszowozach Siloking wpływa na ich pracę?

Czy przekładnia bezstopniowa, którą firma Siloking zastosowała w swoich wozach paszowych to tylko gadżet, czy rzeczywiście wpływa na jakość i komfort pracy?
12.01.2024., 18:45h

Przekładnia jest wynalazkiem starym jak świat. Wraz z rozwojem techniki, mechanizm ten był i jest udoskonalany aż po dziś dzień. Bezstopniowe przekładnie w różnych wariantach to podzespół, który jest wykorzystywany na coraz to większą skalę w rolnictwie: od ciągników po wozy paszowe. Bezstopniowy mechanizm wykorzystany w wozach paszowych marki Siloking ma te same atuty co podobne rozwiązania wykorzystywane w ciągnikach.

Przekładnia bezstopniowa zmniejsza zapotrzebowanie na moc ciągnika

Według producenta wóz paszowy z przekładnią bezstopniową wymaga mniejszej mocy na WOM niż te same modele ze standardowym układem napędowym. Dużym plusem przekładni bezstopniowej jest również mniejszy rozruchowy moment obrotowy, co sprawia, że włączenie napędu jest płynne, a to z kolei chroni WOM ciągnika. Poza tym prędkość obrotowa ostrzy paszowozu jest w pełni regulowana, a producent zapewnia, że obsługa maszyny jest prosta i przyjemna.

image

Siloking wprowadza przekładnie bezstopniową w najwięszych paszowozach przyczepianych z dwoma i trzema ślimakami mieszającymi.

FOTO: firmowe

W których paszowozach Siloking znajdą się przekładnie bezstopniowe?

W przekładnię bezstopniową mogą być wyposażone opcjonalnie jedynie wybrane modele paszowozów. Trafi do największych modeli dwu- i trzyślimakowych o pojemności od 22 do 45 m3: TrailedLine 4.0 System 1000+ 4535, TrailedLine 4.0 System 1000+ 3327, TrailedLine 4.0 Avant 3227 i TrailedLine 4.0 Premium 3022. Warto dodać, że to rozwiązanie zostało opracowane wyłącznie dla marki Siloking.

Przekładnia Vario w paszowozach Siloking

Paszowóz wyjeżdża z fabryki ze zdefiniowaną prędkością obrotową wynoszącą 1000 obr./min i trzema prędkościami obrotowymi noży. Z przekładnią bezstopniową nic nie stoi na przeszkodzie by użytkownik zmienił prędkość noży. Można to zrobić nawet z drugiego ciągnika podczas załadunku składników paszy do zbiornika paszowozu. Oznacza to, że np. słomę można ciąć już na początku mieszania w drugim etapie. Od razu po załadowaniu kolejnego składnika paszy można za naciśnięciem przycisku przejść do wolniejszego etapu mieszania.

Dzięki przekładni bezstopniowej możliwe jest również płynne, pozbawione szarpnięć przejście pomiędzy zdefiniowanymi prędkościami obrotowymi noży w zależności od etapu przygotowywania TMR, tj. cięcie, mieszanie i opróżnianie resztek.

C. Brüse, opr. bd

13. lipiec 2024 08:03