Kto stworzył autonomiczny nośnik narzędzi AWRAC?
W ciągu ostatnich trzech lat zespół z Uniwersytetu Lincolna opracował zasilany bateryjnie autonomiczny nośnik narzędzi. Może on obsługiwać wiele narzędzi, lecz przede wszystkim pracuje z redlicą międzyrzędową. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 2,5 miliona funtów z DEFRA i Innovate UK. Autonomiczny nośnik narzędzi ma pomóc w walce z chwastami odpornymi na herbicydy – w szczególności z wyczyńcem polnym
Autonomiczny robot AWRAC jest nieustannie udoskonalany
Pierwszy prototyp ARWAC (ang. Autonomous Robotic Weeder for Arable Crops), czyli autonomicznego robota do odchwaszczania upraw, opierał się na zminiaturyzowanym wozidle samobieżnym. W drugiej wersji zrezygnowano z tego rozwiązania na rzecz zwykłego dwuosiowego podwozia z podwieszonym elementem roboczym. W trzecim wariancie zwiększono szerokość roboczą do 2,0 m, a w najnowszym modelu szerokość robocza wynosi aż 3,0 m.
Ponad 6 godzin pracy na jednym ładowaniu
Tylna oś jak i mechanizm różnicowy zapożyczono z wózków golfowych i quadów, energia potrzebna do zasilania silnika elektrycznego magazynowana jest w akumulatorach litowych, a czas pracy na jednym ładowaniu wynosi 6,5 godziny. Niestety największą wadą wykorzystanej technologii jest czas ładowania – ok. 12 godzin. Mówi się, że następna wersja autonomicznego robota ARWAC ma zostać wyposażona w agregat prądotwórczy i akumulatory.
Dokładność to podstawa
Maszyna dzięki systemowi GPS wraz z korektą RTK ma osiągać dokładność poniżej 7 mm. Oczekuje się, że podczas tegorocznych testów wersja V4.2 będzie w stanie pracować z prędkością około 10 km na godzinę obrabiając 24 ha dziennie.
N. Fone, opr. bd