StoryEditorMateriał promocyjny

Jak działa trójpunktowy układ zawieszenia ciągników? Dowiedz się z naszego artykułu!

Trzypunktowy układ zawieszenia, w skrócie nazywany TUZ, to sprzęt opatentowany niemal 100 lat temu. Został skonstruowany przez Amerykanina Harry’ego Fergusona i od tego czasu jest obecny w każdym ciągniku. Oczywiście wraz z rozwojem technologii jego budowa ewoluowała, ale zasady działania i koncepcja nie uległy zmianie. Sprawdź w naszym artykule, jak działa TUZ do ciągnika!
04.01.2024., 14:15h

Co to jest trzypunktowy układ zawieszenia?

Najprościej rzecz ujmując, TUZ to znajdujący się zwykle w tylnej części ciągnika hydrauliczny podnośnik, który umożliwa unoszenie i opuszczanie mocowanych na nim urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia połączone są z ciągnikiem w trzech punktach — na dwóch podnoszonych belkach umieszczonych z lewej i prawej strony oraz na środkowym łączniku. 

System TUZ do ciągnika wyróżnia się bardzo szerokim zastosowaniem. Jest nie tylko niezwykle wytrzymały, ale również pozwala uzyskać duży udźwig.

TUZ można zamocować również w tylnej części ciągnika, co umożliwia wykorzystywanie go do różnych celów. Taka funkcjonalność pozwala oszczędzać czas i zmniejszać koszty uprawy roli, optymalizując sposób wykonywania prac poprzez zestawianie maszyn w grupy. Powszechnie stosowany trójpunktowy układ zawieszenia, którego elementy kupisz w sklepie Exparto był swoistym przełomem w rolnictwie, ponieważ doprowadził do ujednolicenia systemów wykorzystywanych do montowania urządzeń do ciągników. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając części do trójpunktowych układów zawieszenia?

Jeśli potrzebujesz wymienić w TUZ do ciągnika elementy, takie jak kule, sworznie czy tuleje, koniecznie zdecyduj się na produkty renomowanych marek. Zastosowanie zaawansowanych technologii i wysokiej jakości materiałów zapewni bezpieczeństwo podczas pracy oraz przedłuży żywotność urządzenia. 

Bardzo istotny jest również wybór odpowiednich części. Powinny być dopasowane do konstrukcji Twojego ciągnika, mieć odpowiednie wymiary oraz parametry. Dzięki temu nie tylko w łatwy sposób je zamontujesz, ale również będziesz mógł cieszyć się efektywną i bezawaryjną pracą urządzeń. Pamiętaj, że w przypadku każdej maszyny kluczem do jej prawidłowego działania są regularne przeglądy i konserwacja, pozwalająca na uniknięcie nagłych usterek, które mogą zdezorganizować pracę i narazić Cię na zbędne koszty. 

Jak zbudowany jest trzypunktowy układ zawieszenia ciągnika?

Podstawowe składowe trójpunktowego układu zawieszenia w ciągniku to samo zawieszenie oraz część hydrauliczna sterowana za pomocą rozdzielacza hydraulicznego. W zależności od rodzaju urządzenia, kontrolowanie pozycji TUZ odbywa się w sposób mechaniczny za pomocą dźwigni lub elektronicznie. 

Nowoczesny trójpunktowy układ zawieszenia ciągnika składa się z dwóch części, którymi są:

  • układ dźwigniowy — z jednej strony łączy się z ciągnikiem, a z drugiej z narzędziem. Zbudowany jest z ramion i elementu mocującego, które dzięki połączeniu z siłownikiem hydraulicznym mogą być podnoszone, opuszczone i poziomowane z wykorzystaniem tzw. śruby rzymskiej;
  • układ hydrauliki wewnętrznej — składa się z siłownika, pompy i rozdzielacza, zwykle obecny jest też zawór bezpieczeństwa, który otwiera się przy zbyt wysokim ciśnieniu, na przykład przy przekroczeniu udźwigu. 

Współcześnie trójpunktowe układy zawieszenia nieco różnią się konstrukcją od swojego prototypu. Zastosowanie bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań sprawiło, że stały się bezpieczniejsze w użytkowaniu oraz mniej awaryjne. Na przykład zrezygnowano z kulistych łączników na rzecz końcówek hakowych, które są wyposażone w system naprowadzający i nie wymagają ręcznego łączenia elementów. 

Nowoczesne systemy nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ponieważ pozwalają uniknąć wypadków takich jak zmiażdżenie dłoni przez elementy maszyny przy manualnym łączeniu elementów, ale również komfort, ponieważ czynność można wykonać bez konieczności opuszczania kabiny traktora. 

Elementy zawieszenia są silnie eksploatowane, dlatego warto wybrać odpowiednie podzespoły. Wysokiej jakości części do TUZ, takie jak łączniku centralne, znajdziesz w profesjonalnych sklepach, takich jak Exparto. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, polecamy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy pomogą Ci dobrać produkt odpowiedni do warunków pracy oraz doskonale dopasowany do Twojej maszyny.

24. maj 2024 06:54