StoryEditor

Jak Agro-Masz wspiera edukację rolniczą?

Polski producent maszyn i narzędzi rolniczych – firma Agro-Masz od kilku lat aktywnie wspiera edukację rolniczą w Polsce. W połowie lutego do jednej ze szkół w woj. łódzkim został przekazany model dydaktyczny siewnika rzędowego.
20.02.2023., 14:00h

Nie jest to pierwsza tego typu akcja w historii Agro-Maszu. Uważni czytelnicy pamiętają zapewne, że podobny model został przekazany w zeszłym roku do Zespołu Szkół w Dobryszycach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Tym razem, o nową pomoc naukową wzbogacił się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Wolborzu (województwo łódzkie, powiat piotrkowski). Model siewnika, z rąk przedstawicieli producenta odebrali: Dyrektor Szkoły Dagmara Razik, Kierownik Szkolenia Praktycznego Marek Zys a także Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Dariusz Magacz.

image
FOTO: Adam Płachta

(Prawie) pełnoprawny siewnik

Co prawda przekazany model ma dość kompaktowe wymiary i nie znajdziemy tam elementów pozwalających na połączenie go z ciągnikiem. Mimo tego jest to pełnoprawny model siewnika wyposażony we wszystkie najważniejsze elementy, w tym działającą przekładnię. Dodatkowo, w celach porównawczych w siewniku zamontowano kilka typów redlic, w wariantach oferowanych w seryjnych maszynach marki Agro-Masz. Przekazany model jest przymocowany do platformy ułatwiającej jego przemieszczanie. Dzięki temu, zostanie umieszczony w jednej ze szkolnych pracowni, gdzie będzie mógł być wykorzystywany przez cały rok, niezależnie od pogody.

image
FOTO: Adam Płachta

Praktyka czyni mistrza

Zgodnie z założeniami twórców siewnik ma być szeroko wykorzystywany w procesie dydaktycznym przyszłych mechanizatorów. Funkcjonalność modelu pozwala na naukę podstawowych regulacji siewników mechanicznych i dogłębne poznanie ich budowy. Model podarowany szkole w Wolborzu ma na wyposażeniu również sterownik do ścieżek technologicznych. Wraz z siewnikiem został przekazany również zestaw narzędzi i instrukcja obsługi wraz z katalogiem części.

image
FOTO: Adam Płachta

Szkoła z tradycjami

Zespół Szkół w Wolborzu istnieje od 1967 r. Od początku działalności szkoła była nastawiona na kształcenie w ramach technikum i zasadniczej szkoły zawodowej kadry technicznej dla rolnictwa. Wraz z rozwojem techniki rolniczej zmienia się wyposażenie szkolnych warsztatów i pracowni. W ostatnich latach szkolny park maszynowy zasiliły m. in. opryskiwacz i rozsiewacz nawozu sterowane przez ISOBUS a także ciągnik New Holland T5 z systemem GPS. Szkoła aktywnie współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami, tak aby w trudnych dla edukacji zawodowej czasach zapewnić uczniom jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy. Oprócz Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, w Wolborzu działają jeszcze: Technikum Hodowli Koni, Technikum Pojazdów Samochodowych, Technikum Logistyczne, Technikum Informatyczne i Technikum Hotelarskie. Szkoła prowadzi również kształcenie w Ramach Szkoły Branżowej.

 

opr. ap

fot. Płachta

18. maj 2024 13:20