StoryEditorMateriał promocyjny

Inwestycje w rozwój gospodarstwa rolnego – jak je sfinansować?

Warto dążyć do tego, by pracować jak najwydajniej. Na szczęście postęp w każdej dziedzinie pozwala ograniczyć straty wynikające ze stosowania przestarzałych technologii – również w rolnictwie. Kilka działań pozwoli zrealizować cel, jakim jest inwestycja w nowoczesne gospodarstwo. Czas je poznać.
10.05.2024., 10:30h

Postęp technologii zmienił oblicze wielu sektorów rynku, w tym hodowli i uprawy ziemi. Sprzęt do rolnictwa precyzyjnego oraz nowoczesne pojazdy pomagają zwiększyć wydajność. Z tego typu nowoczesnych rozwiązań korzysta już wielu rolników.

Dlaczego warto inwestować w rozwój gospodarstwa rolnego?

Inwestycja w rozwój gospodarstwa rolnego może przynieść wiele korzyści. Przykładowo modernizacja sprzętu oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii i technik uprawy mogą znacząco zwiększyć wydajność i produktywność, co przekłada się na wyższe dochody. Inne korzyści to m.in. dostęp do nowych rynków czy poprawa warunków pracy rolnika. Jednym z trendów wpisujących się w innowacyjność jest rolnictwo precyzyjne. To sposób gospodarowania z wykorzystaniem komputerowych rozwiązań, które zwiększają ilość i jakość plonów oraz poziom chowu zwierząt.

Jak sfinansować inwestycje w gospodarstwie rolnym?

Unowocześnienie własnego gospodarstwa wymaga przeznaczenia nakładów pieniężnych, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. W tej sytuacji najlepiej przejrzeć różne oferty finansowania, takie jak leasing czy kredyt. Wśród swoich propozycji banki i firmy leasingowe mają specjalne oferty, dopasowane do potrzeb osób prowadzących gospodarstwa rolne. Dzięki takim rozwiązaniom rolnicy nie muszą jednorazowo wydawać dużej sumy pieniędzy na zakup maszyn.

Leasing jest z reguły łatwiej dostępny niż kredyt. Warto również wiedzieć, że firma świadcząca usługę leasingu dba o naprawę ewentualnych usterek. Poza tym, po wygaśnięciu umowy rolnik ma prawo do korzystnego wykupu sprzętu, ale może go również oddać i wymienić na nowy – wszystko zależy od rodzaju leasingu i zapisów w umowie.

Oprócz leasingu warto również zorientować się w kwestii programów dofinansowań dla rolników, m.in. ze środków unijnych.

Na czym polega leasing maszyn rolniczych?

Leasing jest popularną formą finansowania maszyn rolniczych. Pozwala korzystać z nowoczesnego sprzętu w zamian za comiesięczne raty. Rolnicy mogą wybierać spośród wielu maszyn, takich jak np.:

  • ciągniki,
  • kombajny,
  • ładowacze,
  • przyczepy,
  • sprzęt do sortowania warzyw i owoców,
  • i wiele innych.

Firmy leasingowe często stosują uproszczony tryb weryfikacji, co pozwala otrzymać decyzję od ręki, bez skomplikowanych formalności. Nie ma także konieczności wnoszenia wysokiego wkładu własnego. Leasingodawcy starają się oferować jak najatrakcyjniejsze warunki. Dzięki temu rolnicy mogą liczyć na dużą elastyczność. Zaletą leasingu maszyn rolniczych jest również czas trwania umów. W zależności od konkretnego sprzętu okres ten może wynosić nawet 9 lat.

Podsumowanie

Inwestycje w rolnictwo są nie tylko korzystne, ale i konieczne. Dzięki nim wzrasta szansa na zwiększenie zysków. Poza tym innowacje pomagają nie zostać w tyle za innymi rolnikami. Na szczęście istnieją sposoby, by tego uniknąć.

21. maj 2024 05:35