StoryEditorEurotier 2022

Inteligentne technologie Faresin wspierają rolników

Firma Faresin z Vicenzy pokazała na targach EuroTier nowe rozwiązania w wozach paszowych i ładowarkach teleskopowych.

15.11.2022., 14:00h

Ten włoski producent ma niemal 50-letnie doświadczenie w branży, co sprawia, że wozy paszowe i ładowarki teleskopowe są znane na światowym rynku maszyn rolniczych. Celem firmy jest nie tylko poprawa dobrostanu zwierząt hodowlanych, ale także optymalizacja cykli i obciążenia pracą operatorów.

Nowy samojezdny wóz paszowy Leader PF3

Na targach EuroTier firma Faresin Industries pokazała w ramach światowej premiery wóz paszowy z trzema pionowymi ślimakami. Nie trzeba wyjaśniać, że to model przeznaczony dla dużych gospodarstw hodowlanych - od 1000 sztuk wzwyż. Sprzęt ma duże wanny mieszające o pojemności 30 i 36 metrów sześciennych. Istotną cechą tego modelu, pomimo dużych rozmiarów, jest niewielka wysokość, co ułatwia wjazd do niskich obór.

O manewrowość troszczą się trzy osie kierowane, przy czym przednia i tylna oś napędowa mają stały napęd na cztery koła, a także serwohydrauliczny układ kierowniczy na wszystkich osiach. Dzięki temu zmniejszają przestrzeń manewrową, np. w małych stajniach.

Ecotronic - laboratorium na kołach

W 2017 roku, wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszej serii PF, Faresin wprowadził koncepcję projektową "laboratorium na kołach", charakteryzującą się zintegrowaniem z maszyną skanera Polispec NIR do analiz żywieniowych. Ten system ułatwia sporządzanie receptury, a także zaprogramowanie wszystkich działań zgodnie z surowcami, które są stopniowo ładowane. Można optymalne zarządzać wszystkimi urządzeniami do załadunku, cięcia i mieszania, aby przygotować paszę o najlepszej jakości.

Dzięki automatyzacji Ecotronic optymalizuje również wykorzystanie energii, dozując ją zgodnie z potrzebami każdej operacji w całym procesie. Optymalizacja zasobów dotyczy także operatora, który nie musi dysponować specjalistycznymi umiejętnościami żywieniowymi. Dzięki inteligentnej automatyzacji Leader PF3, flagowy okręt linii Faresin, wspiera hodowców w dużych gospodarstwach.

Nowa generacja ładowarek

Model FS 7.32 Compact, o maksymalnym udźwigu 3,2 tony i maksymalnej wysokości podnoszenia 7,1 m, to maszyna, która – wg producenta – wyznacza nowy standard w segmencie Compact. Nowa seria FS została zaprojektowana z myślą o przyszłym rozwoju połączeń międzysieciowych i "Internetu rzeczy". Nowa maska obniżona i pochylona nad przednim prawym kołem istotnie wpływa na widoczność. Maszyna jest również dostępna z obniżoną kabiną, o maksymalnej wysokości 2,06 m, do zastosowania na fermach drobiu. Część hydrauliczna została przewymiarowana, aby zagwarantować wszechstronność użycia, z przepływem od 120 do 180 l/min, w zależności od konfiguracji, co ma zapewnić szybkie cykle pracy.

Zrównoważony rozwój czyli 6.26 Full Electric

Ładowarka teleskopowa 6.26 Full Electric firmy Faresin, to zwinna, cicha i zrównoważona maszyna do każdego rodzaju zadań. Jej udźwig wynosi 2,6 tony a maksymalna wysokość załadunku 6 m. Jest bliźniakiem wersji zasilanej olejem napędowym, ale została stworzona jako równoważna alternatywa przyjazna środowisku. Ładowarka teleskopowa Faresin 6.26 Full Electric jest przeznaczona do stosowania w miejscach, w których trzeba ograniczyć emisję spalin i hałasu, np. hodowle zwierząt, szklarnie oraz miejsca obróbki żywności, takie jak chłodnie, piwnice win, laboratoria spożywcze itp.

Poniższy link prowadzi do filmu prezentującego nowy paszowóz Leader PF3 Plus Ecotronic

opr. Jan Józefowicz

21. czerwiec 2024 19:50