StoryEditor

Ile Väderstad przeznaczył na rozbudowę fabryki?

Firma Väderstad rozbudowuje fabrykę o powierzchnię 1,26 ha. Co na niej powstanie i ile to będzie kosztowało?

Szwedzki producent sprzętu uprawowego, firma Väderstad ogłosiła rozbudowę fabryki. Za cel stawia sobie osiągnięcie w 2028 roku zdolności produkcyjnych na poziomie 10 tys. maszyn rocznie.

Wzrost popytu na narzędzia uprawowe Väderstad

Wzrost popytu przełożył się na dwukrotnie zwiększenie zysków producenta w 2022 roku. Zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy wymusiło budowę centrum fabrycznego o wartości 125 ln koron (około 52 mln złotych). Finał prac spodziewany jest jeszcze w tym roku, a obecnie jedynie rozbudowano istniejący już kompleks.

"Dalsza rozbudowa naszej fabryki w Väderstad jest zgodna z naszymi celami rozwojowymi i przyniesie korzyści zarówno naszym klientom, jak i naszym dealerom oraz pomoże stworzyć więcej miejsc pracy" – powiedział Henrik Gilstring, prezes Väderstad Group.

Gdzie zlokalizowane są fabryki sprzętu Väderstad?

W szwedzkiej miejscowości Väderstad wytwarzane są maszyny na większość światowych rynków. Na potrzeby Ameryki Północnej sprzęt wytwarzają zakłady w Langbank w Kanadzie i Wahpeton w USA.

Większe moce przerobowe

Dwa bloki produkcyjne, które zostaną dobudowane i połączone z istniejącymi zakładami, mają powierzchnię 6300 m2 każdy i stworzą całkowitą powierzchnię produkcyjną wynoszącą około 70 000 m2. Nowa powierzchnia będzie miejscem dla lakierni i montowni, a także usprawni transport w całym obiekcie.

Kiedy spodziewać się finału prac?

Decyzja o rozbudowie zapadła pod koniec stycznia. Budowa rozpocznie się 1 kwietnia 2023 roku, a pełne wykorzystanie nowych budynków planowane jest na jesień 2024 roku

Bartłomiej Dróżdż

22. lipiec 2024 14:59