StoryEditor

Ile oleju napędowego zaoszczędzimy dzięki ciągnikom elektrycznym?

Napędzane elektrycznie maszyny rolnicze coraz częściej prezentowane są przez różnych producentów. Jaka jest ich rola w ograniczaniu zużycia oleju napędowego?

Elektryfikacja maszyn rolniczych o niskim zapotrzebowaniu na moc mogłaby zaoszczędzić do miliarda litrów oleju napędowego rocznie – czyli prawie połowę obecnego zapotrzebowania. Tak uważa dr. Edgar Remmele z Centrum Technologii i Wsparcia w Centrum Kompetencji Surowców Odnawialnych.

Według  Henninga Eckela z Rady Nadzorczej ds. Technologii i Budownictwa w Rolnictwie to zaskakujące odkrycie ze względu na ogrom potencjalnych oszczędności.

Dach to doskonałe miejsce na panele słoneczne

Według Eckela obliczony potencjał teoretyczny jest tak wysoki, ponieważ 24% samego paliwa wykorzystuje się w hodowli zwierząt, a zwłaszcza w żywieniu bydła, gdzie pojazdy elektryczne z wielu względów wydają się być dobrym rozwiązaniem.

Elektryfikacja ciągników rolniczych

Również niedużej mocy ciągniki można zastąpić pojazdami elektrycznymi. Są wykorzystywane do lekkich prac polowych, w których zużywana jest jedna czwarta obecnego zapotrzebowania na paliwo. Reszta możliwych oszczędności wynika z przynajmniej częściowej elektryfikacji średniociężkich prac polowych przy zapotrzebowaniu na olej napędowy od 5 do 15 l/ha.

Na wsiach z coraz bardziej zwartą zabudową, jest duży potencjał do budowy instalacji fotowoltaicznej na dachach. Właśnie tak generowana zielona energia posłużyć, by mogła do napędzania mniejszych ciągników rolniczych.

Niezastąpiony olej napędowy

Remmele z kolei dał do zrozumienia, że ​​paliwa płynne o dużej gęstości energii będą w przyszłości w dalszym ciągu niezbędne, szczególnie przy ciężkich pracach polowych. Oleje roślinne i biodiesel okazały się tutaj świetnymi źródłami energii, które trudno będzie zastąpić.

Autor. A. Deter, opr. bd

22. lipiec 2024 16:31