StoryEditorAktualności

Ile firm i ilu zwiedzających pojawiło się na targach Agritechnica 2023?

Wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica w Hanowerze (12-18 listopada 2023 r.) dobiegły końca. Ilu gości odwiedziło tereny wystawowe w ciągu całego tygodnia trwania imprezy? Ile firm mogli podziwiać?
24.11.2023., 16:00h

Tematem przewodnim tegorocznych targów Agritechnica 2023 była Zielona Produktywność. Pod tym szyldem odbyła się globalna prezentacja międzynarodowego przemysłu maszyn rolniczych. W czasie trwania wystawy niemal 400 ekspertów wzięło udział w ponad 300 profesjonalnych spotkaniach, podczas których dyskutowano o przyszłości techniki rolniczej, produktywności i ochronie zasobów.

Co mogliśmy podziwiać na targach Agritechnica 2023?

Agritechnica to pełna paleta sprzętu rolniczego i usług do uprawy roślin, od ciągników, rozwiązań uprawowych i siewnych po opryskiwacze do ochrony upraw i kombajny zbożowe. Obejmuje również autonomiczne i zautomatyzowane systemy, takie jak drony i roboty polowe.

image

Stoisko firmy Joskin na targach Agritechnica 2023

FOTO: Jakubek

Agritechnica Innovation Award

Tradycyjnie dzięki nagradzanym innowacjom i koncepcjom targi Agritechnica 2023 pokazały premiery produktów i nowo dostępnych rozwiązań. Aż 251 maszyn i rozwiązań rolnictwa precyzyjnego zostało zgłoszonych do nagrody Agritechnica Innovation Award. Z kolei wizjonerskie koncepcje były wyróżnione nagrodą DLG-Agrifuture Concept Winner 2023. Dzięki nagrodzie Systems & Components Trophy swoją ważną rolę jako siły napędowej w zakresie innowacji w sektorze maszyn rolniczych pokazała branża dostawców komponentów.

image

Premiera nowej serii ciągników Valtra S

FOTO: Jakubek

Młodzi rolnicy na targach Agritechnica

Program dla młodych profesjonalistów z branży rolniczej był popularny wśród tego segmentu odwiedzających, zarówno podczas Dnia Młodych Rolników, a także w strefie Campus & Career, w której DLG i jej partnerzy zaprezentowali kompleksowy program informacji i porad dotyczących wszystkich aspektów kariery zawodowej. Ma to związek z tym, że wiele gospodarstw rolniczych jest w trakcie przekazywania ich młodym następcom, którzy chcą podejmować optymalne decyzje inwestycyjne.

image

Claas Xerion 12.650

FOTO: Jakubek

Smart Farming, czyli rolnictwo inteligentne

Organizatorzy zwrócili też uwagę na zagadnienia związane ze Smart Farming, przedstawiając obecny stan automatyzacji i łączności w rolnictwie. Wystawcy zaprezentowali cyfrowe inteligentne rozwiązania rolnicze, które zwiększają wydajność i mają swój udział w trosce o zrównoważony rozwój. Start-upy rolno-spożywcze dla założycieli firm z sektora rolnego i spożywczego przyciągały kreatywnych przedsiębiorców z całego świata wraz z inwestorami, co stanowi istotny bodziec do rozwoju postępu technicznego.

image

Agritechnica 2023

FOTO: Jakubek

Rolnictwo alternatywne

Inaugurujące w tym roku wydarzenie Drive Experience, które odbyło się na lokalnym torze testowym, umożliwiło sprawdzenie, jak się sprawują ciągniki wyposażone w alternatywne systemy zasilania. Dużą uwagę zwiedzających, ale także mediów i telewizji przyciągała debiutująca na targach inicjatywa DLG o nazwie Inhouse Farming. Zainteresowała także rolników odkrywających nowe gałęzie rolnictwa, w tym nowe samowystarczalne systemy żywnościowe.

Komponenty i rozwiązania dla nowoczesnego rolnictwa

Uzupełnienie targów stanowił sektor Systems & Components, który był dobrym miejscem na spotkania branżowe i platform B2B dla dostawców. Program nagród za innowacje Systems & Components Trophy - Engineers‘ Choice prezentował najnowsze osiągnięcia i innowacje w dziedzinie komponentów do maszyn rolniczych i powiązanych z nim sektorów.

– Wiodące na świecie targi maszyn rolniczych, Agritechnica 2023 pokazały, jak bardzo innowacyjna jest ta branża. Po czterech latach wystawcy mogli wreszcie ponownie zaprezentować światu swoje bogactwo nowoczesnych rozwiązań w Hanowerze – powiedział Timo Zipf, kierownik projektu Agritechnica. – Wszyscy docenili możliwość bezpośrednich rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Ilu gości i ile firm pojawiło się na Agitechnica 2023?

Atrakcyjność targów Agritechnica 2023 sprawiła, że dotarło na nie łącznie 470 tys. gości ze 149 krajów. Niemal dwie trzecie z nich pochodziło z Niemiec. Wśród odwiedzających z zagranicy 84% przyjechało z Europy, a 16% z pozostałych części świata. Szczególny wzrost dotyczył liczby gości przybyłych z Ameryki Środkowej i Południowej, zarówno wśród wystawców jak i odwiedzających. Dla rolników z Francji i Polski najważniejszym wydarzeniem był Międzynarodowy Dzień Rolnika. Odwiedzający z tych krajów skorzystali z bezpłatnego wstępu i dostosowanego programu specjalistycznego, prowadzonego w ich językach ojczystych, który przyciągnął znaczną liczbę francuskich i polskich profesjonalistów.

Aż 2812 wystawców z 52 krajów zaprezentowało swoje innowacje, produkty i usługi w 24 halach wystawowych. Organizatorem imprezy było DLG, czyli Niemieckie Towarzystwo Rolnicze.

Kiedy kolejna Agritechnica?

Jak informują organizatorzy, kolejną edycję targów Agritechnica zaplanowano na 9-15 listopada 2025 roku.

opr. jj

13. czerwiec 2024 23:04