StoryEditor

Horsch Finer SL – kultywator do wielu zadań

Tym co wyróżnia kultywator Finer SL jest jego konstrukcja z kompaktową sekcją zębów i 15-cm odstępem między śladami oraz rama o wysokości 55 cm.
25.09.2023., 11:00h

Piętnastocentymetrowy odstęp między śladami w połączeniu z redlicą skrzydełkową o szerokości 22 cm zapewniają podcięcie całej powierzchni gleby. Redlice skrzydełkowe dostępne są także z utwardzoną powłoką. To całopowierzchniowe podcinanie w połączeniu z dwurzędowym zgrzebłem sprawia, że sprzęt nadaje się szczególnie do płytkiego zwalczania chwastów bezpośrednio przed siewem, a także do przygotowania pola do siewu. Poza tym podczas uprawy można zwalczać wschodzące chwasty tak, aby przez cały rok utrzymać "czarne pole".

Płytka uprawa

Finer SL ma zęby (70x12 mm) rozmieszczone na czterech belkach, więc nadaje się do intensywnej pracy. W trudniejszych warunkach pracy zęby można wyposażyć w podwójną sprężynę, co podwaja siłę odbicia. Dzięki solidnej konstrukcji ramy, Finer SL może pracować dynamicznie na całej powierzchni i całkowicie odcinać wszelkie odrosty. Oprócz równej powierzchni płytka uprawa gwarantuje precyzyjne prowadzenie narzędzi roboczych na zadanej głębokości. Dzięki obszarom montażowym przed i za polem zębowym kultywator Finer SL może być wyposażony na wiele różnych sposobów. Narzędzie to dopasowuje się do powierzchni dzięki przednim kołom podporowym w połączeniu z wałem lub kołami podporowymi umieszczonymi za polem zębów.

Finer SL spoczywa na TUZ ciągnika, a jego górne cięgno połączone jest przez otwór fasolkowy z agregatem Finer SL i – niezależnie od ciągnika – dobrze dopasowuje się do terenu. Jeśli głównym celem jest przygotowanie łoża siewnego, to do utrzymania głębokości wystarczy wał umieszczony z tyłu. W przyszłości przednią przestrzeń montażową można będzie opcjonalnie wyposażyć w szynę niwelującą CrossBar. Wał sprzyja tworzeniu drobnogruzełkowatej struktury roli, aby nasiona miały dobry kontakt z glebą.

image

W przyszłości w cenniku pojawi się dodatkowy zestaw do siewu poplonów siewnik Horsch MiniDrill.

FOTO: Horsch

Uniwersalny kultywator

Głównym celem konstruktorów kultywatora Finer SL było stworzenie uniwersalnego narzędzia uprawowego. Na przykład w przypadku bardzo wilgotnych warunków lub do mechanicznej walki z odrostami chwastów taki zestaw z wałem można w krótkim czasie przezbroić na koła podporowe. Finger SL może być wyposażony w opcjonalne zgrzebło. Klient ma do wyboru trzy warianty: zgrzebło jednorzędowe, zgrzebło dwurzędowe i dwurzędowe zgrzebło z hydrauliczną regulacją nachylenia. Ostatni z tych wariantów znajduje zastosowanie, gdy zależy nam na tym, aby odcięte resztki roślinne nie miały kontaktu z ziemią. Operator może wówczas, siedząc wygodnie w kabinie ciągnika, kontrolować spiętrzenia gleby w przestrzeni zgrzebła w zależności od warunków glebowych, a tym samym osiągnąć optymalny wynik wyczesywania roślin i tworzyć drobnogruzełkowatą strukturę roli. Finer SL jest oferowany z szerokim programem wałów, aby można było optymalnie dostosować go do konkretnych wymagań dla danego pola.

Siew poplonów

W przyszłości w cenniku pojawi się dodatkowy zestaw do siewu poplonów siewnik Horsch MiniDrill. Dzięki pneumatycznemu siewnikowi z 400-litrowym zbiornikiem można będzie bardzo dokładnie dozować wysiew nasion lub mieszanki nasion i rozprowadzać przed wałem lub zgrzebłem za pomocą płytki rozrzucającej. Ponadto siewnik Finer SL można również skonfigurować z dużym zestawem wysiewającym z dwoma głowicami rozdzielacza i klapami na ścieżki technologiczne, aby móc siać bez wału w bardzo mokrych warunkach z 15-cm rozstawem międzyrzędzi. W takim przypadku zbiornik Horsch Partner FT dostarcza nasiona.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Horsch

13. czerwiec 2024 11:36