StoryEditor

Grimme CropAnalyser – zbiera dane o plonie i wielkości bulw

Automatyczne gromadzenie danych o plonie i wielkości bulw pozwoli także zmniejszyć kontrole plonu wykonywane ręcznie.
04.11.2023., 09:00h

System CropAnalyser umożliwia podczas zbioru ziemniaków gromadzenie danych o wielkościach bulw, zanieczyszczeniach i plonie ziemniaka w odniesieniu do odmiany i strefy pola. System opiera się na metodzie przekroju świetlnego. Pomiar masy plonu jest wykonywany w sposób optyczno-elektroniczny przez zainstalowany system kamer nad taśmą załadowczą zbiornika.

Wszystkie dane są edytowane automatycznie i wizualizowane w czasie rzeczywistym dla operatora maszyny i na portalu myGrimme. Aplikacja Fields umożliwia użytkownikowi wskazanie na myGrimme rozmieszczenia ziemniaków według wielkości bulw, plonu oraz ilości zanieczyszczeń w odniesieniu do danego pola. Za pomocą aplikacji Crops możliwa jest weryfikacja parametrów specyficznie dla odmiany.

image

Koncepcja obudowy czujnika na taśmie załadowczej zbiornika przy samobieżnym kombajnie do ziemniaków

FOTO: Grimme

Dane o rezultacie zabiegów agrotechnicznych

Przez platformę wymiany danych agrirouter dane otrzymane z systemu CropAnalyser można przesłać w ujednolicony sposób do innych programów zarządzania gospodarstwem. W praktyce oznacza to natychmiastowy dostęp do informacji istotnych dla dyspozycji, przechowywania i sprzedaży ziemniaków. Pozwoli to zapobiec niepotrzebnym przejazdom na pole i usprawnić kolejne czynności. Plantator otrzymuje na bazie zweryfikowanych danych informacje o rezultacie zabiegów agrotechnicznych i odmian od sadzenia po zbiór. Informacje te może wykorzystać w kolejnych latach do optymalizacji uprawy ziemniaka. Automatyczne gromadzenie danych o plonie i wielkości bulw pozwoli także zmniejszyć kontrole plonu wykonywane ręcznie.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Grimme

22. czerwiec 2024 00:44