StoryEditor

Firma Bednar rozpycha się na rynku i ma co pokazać

Jednym z przykładów jest nowość na sezon 2023, czyli składany pług dłutowy Terraland TN 4000 HD9 w segmencie kultywatorów do głębokiej uprawy.
23.05.2023., 11:20h

Zawieszany Terraland TN (szer. robocza 4 m, szer. transportowa 3 m) to maszyna do głębokiej uprawy gleby na głębokości nawet do 65 centymetrów i wprowadzania dużych ilości materii organicznej. Dzięki takim możliwościom może zastąpić orkę, a w porównaniu z pługiem pracuje głębiej, szybciej i przy mniejszych wymaganiach mocy ciągnika. Pług dłutowy jest produkowany w dwóch szerokościach roboczych: 3 i 4 metry. Bednar informuje, że maszyna pozwala na wymiany zębów i wałów, aby pracować tym sprzętem jak głęboszem.

image

Są dwie wersje tej maszyny: TN_D o maksymalnej głębokości roboczej 65 cm i TN_M o maksymalnej głębokości roboczej 55 cm. Ochrona słupic w obu wersjach jest mechaniczna za pomocą śrub ścinanych lub hydrauliczna.

FOTO: Bednar

Dwie wersje

Są dwie wersje tej maszyny: TN_D o maksymalnej głębokości roboczej 65 cm i TN_M o maksymalnej głębokości roboczej 55 cm. Ochrona słupic w obu wersjach jest mechaniczna za pomocą śrub ścinanych lub hydrauliczna. Zawieszany pług dłutowy TN 4000HD9 ma 9 słupic w rozstawie co 45 cm. Warto dodać, że słupice mają zabezpieczenie hydrauliczne. Pług może być wyposażony w opcjonalny wał V-Ring.

Pług dłutowy w połączeniu z zębami Active-Mix i wałami kolczastymi nadaje się do głębokiego spulchniania. Specjalny kształt zębów zapewnia łatwą penetrację gleby oraz efekt spulchniania i mieszania. W jednym przejeździe profil glebowy zostaje dogłębnie rozluźniony, a powierzchnia gleby jest intensywnie wymieszana i wyrównana.

Ramę można wyposażyć w specjalne zęby Zero-Mix o kącie ujemnym i ciężki, stalowy Cutpack do uprawy podglebia bez aktywnego mieszania gleby. Taki wariant jest odpowiedni do rozrywania stwardniałych warstw gleby, napowietrzania profilu glebowego i tworzenia odpowiedniego środowiska glebowego.

image

Istotne znaczenie ma też to, że poszczególne części pługa dłutowego Terraland TN są skręcane, a nie spawane. To sprawia, że zmontowane części (zęby z ramami, ramy wewnętrzne z belkami z zębami) mają dłuższą żywotność.

FOTO: Bednar

Efekt spulchniania

Pług dłutowy marki Bednar składa się z dwóch rzędów słupic, za którymi znajdują się tandemowe wały kolczaste. Aktywne zęby zapewniają głębokie spulchnianie gleby, tandemowe wały kolczaste zachodzą na siebie i maja istotny wpływ na efekt kruszenia. Zaletą wałów jest to, że można je regulować w zależności od warunków pracy, na przykład na glebach kamienistych.

Rama maszyny Terraland TN 3000 może być wyposażona w pięć lub siedem słupic. Rozstaw zębów w pierwszym wariancie (5 słupic) wynosi 60 centymetrów. W przypadku zastosowania siedmiu zębów na ramie odstęp wynosi 40 centymetrów. Taka konstrukcja zapewnia lepsze spulchnianie i mieszanie profilu glebowego.

image

Zawieszany Terraland TN (szer. robocza 4 m, szer. transportowa 3 m) to maszyna do głębokiej uprawy gleby na głębokości nawet do 65 centymetrów i wprowadzania dużych ilości materii organicznej.

FOTO: Bednar

Dłuta i skrzydełka

Zęby Active-Mix mogą być wyposażone w dłuta o szerokości 70 mm do intensywnego spulchniania lub o szerokości 40 mm do wymagających warunków i głębokich prac. Skrzydełka boczne podcinają dolną warstwę, co eliminuje powstawanie grudek. Dłuta i skrzydełka dostępne są również w trwałej wersji, która – nie bez powodu – nosi nazwę Long Life (40 mm, 55 mm i 70 mm). Zasada jest prosta: im głębiej pracujesz, tym węższe powinno być dłuto.

Istotne znaczenie ma też to, że poszczególne części pługa dłutowego Terraland TN są skręcane, a nie spawane. To sprawia, że zmontowane części (zęby z ramami, ramy wewnętrzne z belkami z zębami) mają dłuższą żywotność.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Bednar

18. maj 2024 16:28