StoryEditorAGRITECHNICA 2023

Fendt stawia na elektryfikację, co zaproponował tym razem?

e100 V Vario to pierwszy elektryczny ciągnik marki Fendt, ale producent z Marktoberdorfu idzie o krok dalej przedstawiając ciekawe rozwiązanie zeroemisyjne.

Oszczędność paliwa, ograniczenie stosowania środków ochrony roślin oraz produkcja zdrowej, ekologicznej żywności to zagadnienia, które coraz determinują pracę rolników. Należy szukać skutecznych i efektywnych rozwiązań w trosce o nasz klimat. Fendt znalazł sposób, jak połączyć oszczędności z ekologią i zaproponował Range Extedrer sprzężony z pielnikiem,.

Co to jest Fendt Range Extander?

O elektrycznym ciągniku Fendt e100 Vario pisaliśmy w artykule „Fendt wprowadza w pełni elektryczny ciągnik e100 V Vario”

Właśnie w tej serii maszyn zastosowanie znajdzie zaproponowana przez producenta z Marktoberdorfu technologia Range Extander. Elektryczne alternatywy niosą za sobą wiele korzyści, ale ich możliwości długiej pracy ogranicza pojemność akumulatorów, których ładowanie trwa znacznie dłużej w porównaniu z tankowaniem paliw ciekłych. Pewnym rozwiązaniem jest wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu, które zdecydowanie ułatwi życie rolnikowi,który rzadziej będzie zjeżdżał z pola i zaoszczędzi w ten sposób sporo czasu. Przerwa w pracy na naładowanie akumulatora potrwa prawdopodobnie około godziny.

Jak działa system Range Extander?Range Extander ma dostarczać 100 kWh energii elektrycznej i dwukrotnie wydłużyć czas pracy ciągnika e100 V Vario. Fendt opracował urządzenie wraz z firmą BlueWorld.Składa się ono m.i. z ogniwa paliwowego i zbiornika metanolu. Szereg reakcji chemicznych zachodzących wewnątrz urządzenia przetwarza metanol na energię elektryczną.

Warto podkreślić, że metanol to „zielona energia”, a proces jego wytwarzania jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku niż spalanie paliw kopalnych w dobrze nam znanych generatorach prądu. 

Urządzenie Fendt Range Extander zwiększające zasięg elektrycznego ciągnika jest w pełni kompatybilne z ISOBUS i sterowane bezpośrednio z kabiny za pośrednictwem terminala w ciągniku. Może być zawieszone na tylnym lub przednim TUZ ciągnika. Urządzenie będzie szczególnie przydatne podczas pracy z narzędziami towarzyszącymi, które wymagają źródła mocy.

Pielnik kompatybilny z systemem Range Extender

Przykładem takiego narzędzia jest pielnik bądący  ciekawą alternatywą do oprysków z wykorzystaniem środków ochrony roślin. Ten konkretny wymaga jednak zasilania do sterowania elementami roboczymi. W przypadku ciągnika z napędem spalinowym energia nie byłaby problemem. Domyślnie jednak pogromca chwastów ma pracować z elektrycznym ciągnikiem Fendt e100 Vario, a wtedy każda zaoszczędzona kWh jest na wagę złota.

Autonomiczne zwalczanie chwastów

Coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników. Z pomocą przychodzi jednak nowoczesna technologia. Aby odciążyć kierowców, a jednocześnie osiągnąć dobre efekty pracy, sterowanie pielnikiem odbywa się autonomicznie i jest w pełni elektryczne.Dwie kamery kontrolują i monitorują po dwa moduły narzędzia. Przednia kamera identyfikuje położenie i rodzaj roślin oraz odróżnia rośliny uprawne od chwastów. Tylna kamera monitoruje efekty zwalczania chwastów. Dzięki podwójnemu sterowaniu kamerą, pielnik pracuje tylko w tych miejscach, w których należy usunąć chwasty, zarówno między rzędami, jak i między roślinami w rzędzie.

 

Bartłomiej Dróżdż

19. lipiec 2024 04:34