StoryEditorNowości ze świata

Fendt MT z przegubowym układem kierowniczym!

Wychodzimy poza nasz europejski rynek maszyn i sprawdzamy, co słychać w technice rolniczej na innych kontynentach. Jesteście ciekawi, jakie nowości pojawiły się w Ameryce Południowej czy Australii?
24.09.2022., 08:00h

Fendt MT z przegubowym układem kierowniczym!

Mając ogromne umiejętności i bogate doświadczenie w zakresie cyfrowego przetwarzania obrazu, @concept-farm-machinery stworzyło nie lada gratkę dla fanów marki Fendt.

Prezentujemy jedyny w swoim rodzaju ciągnik Fendt MT 1200T, który został opracowany jedynie cyfrowo w programie graficznym. Duże ciągniki gąsienicowe Fendt MT zostały sprytnie połączone w jedną całość z przegubowym układem kierowniczym Delta Track firmy Versatile.

image

Fendt Mt z przegubowym układem kierowniczym

FOTO:

Tego jeszcze nie było: przegubowy Fendt na gąsienicach! Jednak na razie tylko w wersji cyfrowej. (fot. @concept-farm-machinery)

image

Fendt Mt z przegubowym układem kierowniczym

FOTO:

W podobny sposób powstała również wersja kołowa oparta na przegubowej układzie Challenger.

 

„Cosechadora nueva” prosto z Argentyny!

W Argentynie „Cosechadora nueva” oznacza nowy kombajn, a Metalfor 2635 to maszyna opracowana i wyprodukowana właśnie w tym kraju. W rozwój nowego modelu argentyński producent zainwestował ponad 35 milionów dolarów. Efektem prac jest kombajn z 5-cylindrowym silnikiem Scania o pojemności 9 l i mocy 370 KM, który współpracuje z 3-stopniowym hydrostatem. Rotorowy Metalfor wyposażony jest w zespół żniwny typu drapper o szerokości 10,67 m. 

Podajnik pochyły (tzw. gardziel) ma wewnątrz 1,40 m szerokości i jest wyposażony w hydrauliczną kompensację bocznych pochyłości terenu. Układ omłotowy kombajnu opiera się na osiowym rotorze o długości 3,15 m i średnicy 750 mm, który dzięki przekładni hydrostatycznej, ma w razie potrzeby możliwość włączenia wstecznych obrotów. Całkowita powierzchnia przesiewania wynosząca 4,55 m? zapewnia dobre oczyszczenie ziarna. Zbiornik na ziarno zbierane przez zielonego olbrzyma ma pojemność około 10 tys. l i jest opróżniany w ciągu nieco ponad 2 minut, podajnikiem ślimakowym pracującym z wydajnością 80 l/min. Komfort kombajnisty zapewnia klimatyzowana kabina z chłodzonym fotelem masującym – tak można pracować!

Metalfor miał już kiedyś w swoim portfolio kombajny zbożowe, ale w ostatnich latach ich nie produkował. Firma założona w 1974 roku, obecnie oferuje kombajny, samobieżne i ciągnione opryskiwacze polowe, rozsiewacze nawozów, przyczepy przeładunkowe i przyczepy transportowe.

image

Kombajn zbożowy Metalfor 2635

FOTO:

Modelem 2635 firma Metalfor z Argentyny wraca do budowy kombajnów zbożowych. (fot. Metalfor)

 

Zbiór słonecznika po francusku

Firma Poget, z siedzibą w Noirterre we Francji, wprowadza na rynek nową heder do słonecznika. Przystawka do kombajnu dostępna w szerokościach roboczych 4,50 m, 6 m, 7,50 m i 9 m umożliwia zbiór z prędkością do 10 km/h. Producent zapewnia, że duże osłony prowadzące o długości 1,37 m i szerokości 20 cm utrzymują straty na niskim poziomie. Podczas gdy noże są napędzane mechanicznie za pomocą pasów klinowych, napęd przenośnika ślimakowego i regulacja pozostałych elementów przystawki są w pełni hydrauliczne. Jedną z opcji wyposażenia jest hydrauliczna regulacja położenia górnej pokrywy zespołu żniwnego. Dzięki temu można zbierać nawet bardzo wysokie słoneczniki. Przystawkę można również wyposażyć w noże rozdrabniające resztki łodyg. 

Heder Poget do zbioru słonecznika o szerokości 9 m z nożami rozdrabniającymi waży 3650 kg, a bez noży jego masa zmniejsza się o 1 tonę. Sprężynowe zawieszenie przystawki umożliwia kopiowanie nierówności terenu. Według firmy Poget, heder jest kompatybilny ze wszystkimi kombajnami dostępnymi na rynku, dzięki specjalnym adapterom.

image

Przystawki Poget do zbioru kukurydzy

FOTO:

Firma Poget z Francji wprowadza na rynek cztery modele przystawek o szerokości od 4,50 do 9 m, przeznaczonych do zbioru słonecznika. (Fot. Poget)

 

Dwa opryski w jednym przejeździe

Weed-It z Australii istnienie już od 1999 roku. W swoim portfolio ma montowany na opryskiwaczu system, który identyfikuje pojedyncze chwasty i spryskuje je odpowiednim herbicydem. Najnowszym rozwiązaniem jest Weed-It Quadro, w którym jeden czujnik współpracuje z 4 strefami detekcji o szerokości 25 cm. Takie rozwiązanie, zdaniem producenta, poprawia skuteczność wykrywania chwastów. Powinien się do tego również przyczynić nowy, niebieski LED (zamiast dotychczasowego czerwonego), który poprawi działanie systemu w nocy. Szybszą komunikacją i działanie systemu zapewni wydajniejszy procesor dwurdzeniowy zamontowany w każdym czujniku. Według specjalistów z Weed-It czujniki współpracują z każdym rodzajem rozpylaczy.

Jedną z maszyn wykrywającą chwasty jest przyczepiany opryskiwacz Weed-It 7000 australijskiego producenta Cropland. Zaprojektowany specjalnie do użytku z czujnikami Weed-It opryskiwacz, ma zbiornik główny o pojemności 7000 l, zbiornik świeżej wody o pojemności 800 l, a także dodatkowy 1500-litrowy zbiornik przeznaczony do oprysku punktowego. Na belce opryskowej są dwa obiegi cieczy (tzw. Dual-Line), dzięki którym zestaw może jednocześnie opryskiwać całą powierzchnię pola jednym środkiem, a herbicydem w drugim obiegu cieczy, opryskiwać tylko wykryte przez system chwasty.

image

opryskiwacz Weed-It z Australii

FOTO:

Szeroką na 36 m belkę polową prowadzą 4 koła podporowe, a podwozie opryskiwacza jest amortyzowane pneumatycznie. Rozstaw kół opryskiwacza w standardzie wynosi 3 m, co w australijskich warunkach rolnictwa o kontrolowanych ścieżkach przejazdowych (ang. Controlled-Traffic-Farming) jest powszechnie spotykane.

opr. Artur Jakubek

fot. firmowe

 

 

25. maj 2024 20:23